Tevile de apa si curent electric trase pe podea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mariana82
    Incepator
    • 09.aug.2009
    • 1

    Tevile de apa si curent electric trase pe podea

    Salutari,

    Am o maare dilema, si va rog sa nu-mi ocoliti mesajul si sa ma ajutati cu un sfat.

    Am incheiat un atecontract de v-c pentru un apartament, care la momentul acela nu era finisat (nici acum nu este). Ultimele 2 dati cand l-am vizitat sa vad cum merg lucrurile am ramas masca: incepand din baie trecand prin sufragerie si catre bucatarie, SI catre caloriferul din dormitor (deci prin toata casa) era o autostrada si o bifurcatie alambicata de tevi de apa. Exact prin mijlocul camerelor. La fel si cele electrice. In unele locuri chiar erau incalecate unele peste altele de mi s-a facut rau. Am presupus eu cam ce vor sa faca domnii constructori: sa toarne sapa peste ele! si astfel sa inalte podeaua semnificativ (avand in vedere cum am spus ca in unele locuri trec unele pe deasupra celorlalte). Si apoi sa puna parchet. Si m-a cuprins panica: in primul rand ca nu sunt deloc organizate tevile acelea, in al doilea rand ma gandesc cu groaza daca ar aparea o problema ca TOATA casa s-ar transforma in ceva la care nici nu vreau sa ma gandesc: parchetul din toata casa scos, sapa sparta etc etc.
    Este normal sa se lucreze astfel? Nu este vorba despre incalzire in podea, ci de tevile ce duc la radiatoare si la chiuveta de la bucutarie, si evetual ce mai e pe la baie.

    Este mai bine sa fie trase prin perete la nivelul solului? I-am cerut domnului dezvoltator sa imi arate planul de instalatii de apa, si a spus ca nu vrea sa mi-l arate. Nu cred ca obtinea nici o autorizatie pentru asa ceva.

    Va rog ajutati-ma. Oricum pentru casa asta voi plati 30 DE ANI daca inchei si contractul! Stiu ca oamenii in ziua de azi vor doar sa-si vada interesul, sa-ti ia banii si sa-si bata joc de tine. Chiar nu as vrea asta.

    Astept cu disperare raspunsurile voastre.
  • mymothman69
    Incepator
    • 09.aug.2009
    • 8

    #2
    Sfatul meu: OBLIGA-I SA LE MUTE PE LANGA PERETE!!! Si asta cat mai urgent, daca apuca sa toarne sapa, acolo raman. In cel mai rau caz, daca nu accepta sa le mute, macar sa le scoata, sa toarne sapa, apoi, chiar daca este o cheltuiala in plus, gasesti un meserias care sa le pozeze pe langa perete. Idem pentru instalatia electrica, desi se mai practica, in situatii extreme sa fie trase prin pardoseala, normativele prevad sa fie pozate prin pereti- asta pentru a avea acces usor in caz de defectiuni. Cas a nu mai spun ce se intampla daca ti se sparge o teava in sapa din sufragerie- obligatoriu va trebui sa spargi tot, ca sa repari si sa usuci zonele infiltrate...inca o data, daca nu accepta sa le mute ei, sa le scoata naibii si mai platesti pe cineva sa ti le monteze aparent- adica pe perete (apa si incalzirea), respectiv prin perete (instalatia electrica). Multa bafta!!!

    Comentariu

    Procesare...