Despre AMVIC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex24
    Incepator
    • 18.aug.2009
    • 13

    Despre AMVIC

    sunt la prima postare pe acest site asa ca s[per sa nu ma injure moderatorul pentru ca nu am postat unde trebuia .Sa trecem la subiect acum
    am vazut la tv o groaza de reclame ptr a romova sistemul de constructie amvic dar nimeni nu am auzit sa laude sau cel putin sa il foloseasca din cate am auzit este ceva mai ieftin decat toate cele folosite la o casa .INTREBAREA MEA ESTE CE PARERE AVETI VOI DESPRE O CASA CONSTRUITA ASTFEL? E BUNA DUREABILA REZISTA LA INTEMPERII
  • alex24
    Incepator
    • 18.aug.2009
    • 13

    #2
    nimeni nimic?

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      Eu am facut casa in cadre si cu caramida Pth dar le-am studiat putin tehnologia si iata ce mi-a atras mie atentia:

      - este o solutie mult mai convenabila pt. constructor decit pt. beneficiar dpdv costuri si timp de realizare.
      - daca statia de betoane este in apropriere e o varianta de luat in seama
      - betonul din acel sistem de cofrag se usuca foarte greu pt. ca nu prea are pe unde pierde apa in surplus, probabil e nevoie de o formula cu mai putina apa
      - nu mi-a placut ca peretii de interior sa fie de polistiren( suna a gol si se pot sparge la suprafata la loviri mai insemnate ), am o experienta cu o izolare interioara similara.
      - la o casa in acest sistem este OBLIGATORIU sa aveti sistem de ventilatie centralizat cu recuperare de caldura altfel veti face o sauna in interior deoarece umiditatea nu se poate elimina si nici nu este absorbita de pereti, costurile crescind fata de oferta standard. ( aerisirea va trebui facuta mult mai des si mai semnificativ decit normal situatie prin care veti pierde multa enegie ). Intrebati-i cum si-au facut ei sediul cel nou.
      - in rest pare OK, e o varianta de luat in seama

      Comentariu

      Procesare...