Fixare in beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danielardelian
    Incepator
    • 18.sep.2007
    • 11

    Fixare in beton

    Salut,

    Poate ca aceasta discutie vi se va parea caraghioasa, dar nu-i bai, sunt convins ca mai sunt multi ca si mine care mai au inca multe de invatat.

    Am avut recent o mica discutie cu un amic pe tema rezistentei la forfecare si la smulgere a unui diblu de plastic versus ancora metalica (conexpand) de aceeasi grosime, in acelasi beton.

    Eu inteleg asa:

    Rezistenta la forfecare = rezistenta la forta care trage perpendicular pe surub (ex. un diblu orizontal intr-un perete vertical care sustine un corp suspendat pe perete)

    Rezistenta la smulgere = rezistenta la forta care trage paralel pe surub (ex. un diblu in tavan de care atarna o lustra).

    Eu sunt de parere ca ancora bate diblul din orice pozitie, insa amicul meu spune ca diblul ar avea o rezistenta la smulgere mai mare deoarece se freaca de perete (se tine in gaura) pe toata lungimea lui, se umfla pe toata lungimea diblului, pe cand ancora sau conexpandul are doar o mica portiune de 1 cm care se umfla in gaura.

    Voi ce parere aveti?
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 612

    #2
    fizica zice ca forta de frecare dintre doua corpuri nu depinde de forma suprafetei de contact ci doar de coeficientul de frecare dintre cele doua corpuri si de apasarea normala dintre ele.

    Daca vrei lamuriri exacte despre dibluri/ancore mergi la reprezentanta Hilti din Tm. si te ajuta ei cu toate informatiile.

    Comentariu

    • piri
      Incepator
      • 26.iul.2009
      • 22

      #3
      Gand la gand cu bucurie.
      Vreau sa montez un carlig special in tavanul care este din beton.De carlig o sa fie agatat un sac de box de aprox 35-40kg.
      Carligul este prevazut cu 2 gauri de montaj.Dati-mi citeva sfaturi ca pentru incepatori, cu ce e mai bine sa-l prind, in dibluri, cit de lungi sau alte variante?

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Conexpandul, in afara de faptul ca umple gaura, nu se deformeaza odata expandat (metalul se deformeaza mult mai greu decat plasticul). Diblul de plastic la tragere se deformeaza/i se rup aripioarele si componentele, d-aia iese mai usor. Conexpandul cand se umfla creeaza o gaura mai mare in beton decat restul canalului, acest lucru creind o rezistenta sporita (ar trebui ca toata gaura pana la iesire sa se largeasca ca sa iasa conexpandul)
        Cine doreste totusisa utilizeze dibluri in beton pentru sarcini mai mari poate folosi dibluri de metal.
        Penru agatat un sac de box singura solutie viabila este cu conexpand, in nici un caz cu dibluri
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • piri
          Incepator
          • 26.iul.2009
          • 22

          #5
          Am inteles.
          Sint si astea pe dimensiuni/lungimi?
          Ce-mi recomanzi pe linga diametrul necesar sa intre prin carlig?

          Comentariu

          • IepuriIa
            Incepator
            • 15.sep.2009
            • 1

            #6
            Salut,

            Dar pentru 17kg merge cu dibluri? Intentionez sa pun 3 dar nu stiu cum se repartizeaza greutatea. Un scripete unde as putea gasi? Ma gandesc sa-mi construiesc un sistem de agatare a bicicletei pe tavan (nu am loc in casa) si am nevoie de doua carlige pentru partea din fata si un scripete pentru a trage partea din spate tot sus cu o sfoara.
            Cainele care se .... nu ataca

            Comentariu

            Procesare...