Găuri "cît mai perpendiculare" în pereţi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    Găuri "cît mai perpendiculare" în pereţi

    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Cea mai usoara si care este si foarte facila tuturor ar fi lipirea unei nivele pe bormasina dvs. Din pacate, banuiesc ca dvs aveti o masina cu percutie sds ceea ce insemana vibratii, etc. Dar dupa multe incercari..cred ca reusiti. solutii profesionale..exista dar din neferice costa. Ma gandeam la bormasinile care au prevazut un stativ ptr asa ceva.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Aşa cum aţi intuit şi Dvs., va fi extrem de dificil de urmărit nivela şi de corectat erorile de poziţionare ale maşinii de găurit cu percuţie. Oricum, cu o nivelă obişnuită nu se poate verifica decît perpendicularitatea cu peretele în planul vertical.

      Iar dacă merg pe varianta "după mai multe încercări", nu se ştie ce va mai rămîne din acel perete.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Pot intreba de ce este nevoie de o asa precizie?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • faraonu
          Membru
          • 23.oct.2005
          • 208

          #5
          singurul motiv pe care l-as vedea pt a avea o axa perfect verticala la suprafata peretelui ar fi ca pui corpuri suspendate.

          te anunt, daca nu stiai, ca daca bagi diblu de metal chiar si de 12 odata bagat inauntru se poate modifica axa prin lovituri de ciocan date in niste piulite insurubate pe partea ramasa in afara

          daca nu am nimerit(si tu vei folosi un alt tip de diblu) atunci vin si eu cu un alt sfat.
          pt prima parte a gaurii utilizeaza o bormasina cat mai usoara si cu o putere de percutie mica.
          dupa ce ai trecut de 2cm de beton sansele sa iti fuga burghiul sunt mai mici.

          o alta varianta ar fi sa folosesti o bormasina d-asta:


          in rest ce pot sa iti spun... io nu am problema asta pt ca am dat sute de gauri. exerseaza mai mult

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de VYS
            Pot intreba de ce este nevoie de o asa precizie?
            Vreau să fixez pe un perete, fără console vizibile, două rafturi ceva mai lungi.

            Postat în original de faraonu
            singurul motiv pe care l-as vedea pt a avea o axa perfect verticala la suprafata peretelui ar fi ca pui corpuri suspendate. [...]
            Nu văd legătura dintre paralelismul axelor diblurilor şi corpurile suspendate.

            Postat în original de faraonu
            [...] se poate modifica axa prin lovituri de ciocan date in niste piulite insurubate pe partea ramasa in afara [...]
            Şi cum pot controla cîtă tencuială va cădea în urma loviturilor (mai ales că peretele este finisat cu lavabilă de o anumită culoare)?

            Postat în original de faraonu
            [...] pt prima parte a gaurii utilizeaza o bormasina cat mai usoara si cu o putere de percutie mica. dupa ce ai trecut de 2cm de beton sansele sa iti fuga burghiul sunt mai mici. [...]
            Asta ar putea fi o idee.

            Postat în original de faraonu
            [...] o alta varianta ar fi sa folosesti o bormasina d-asta: http://mica-mecanizare.masinisiutila...1797e0afd1.gif [...]
            Păi ce are aşa de special şi care să ajute la problema mea?
            Pentru că în poză nu apare decît acel dispozitiv care doar seamănă cu o coloană de ghidare cu talpă, dar, de fapt, este un colector cuplat la un furtun care duce la un aspirator, în scopul de a împiedica căderea şi împrăştierea materialului rezultat de la găurire.

            Postat în original de faraonu
            [...] io nu am problema asta pt ca am dat sute de gauri. exerseaza mai mult
            Am mari îndoieli că, indiferent de cît de multă experienţă are cineva, se pot da trei găuri cu axele "cît mai perpendiculare" pe perete şi, dacă se poate, chiar coliniare şi paralele, fără un dispozitiv ajutător.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • faraonu
              Membru
              • 23.oct.2005
              • 208

              #7
              atunci ia 2 sipci de lemn de 2 cm grosime, latime de 10cm
              da cele 3 gauri in ambele, la distantele la care vrei una de alta.
              pune distantiere intre cele 2 sipci pt a mari latimea.

              pui niste burete pe una dintre sipci si apoi pui tot dispozitivul pe perete cu fata cu buretele catre perete.
              se da una dintre gauri(preferabil cea centrala). se baga un diblu pe care il vei scoate la final
              se pune nivela si verifici/fixezi orizontalitatea. se da o a doua gaura si apoi a 3-a.
              se indeparteaza dispozitivul.

              you are done.

              intelegi ceva?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Nu numai că înţeleg, ba chiar pot spune că, cu unele mici modificări, va fi o idee foarte bună.

                Mulţumesc mult!
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Marcello
                  Incepator
                  • 18.feb.2009
                  • 38

                  #9
                  Sablon

                  Fa-ti sablon din lemn. Un riglu de 50mm grosime in care dai gaura (o dai perpendicular cu ajutorul unei masini fixe de gaurit, gasesti la un atelier de strungarie sau tamplarie).

                  Prin mortar poti sa dai gaura fara percutor (chiar si prin caramida, eu am dat).

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #10
                    Re: Sablon

                    Postat în original de Marcello
                    [...] Prin mortar poti sa dai gaura fara percutor (chiar si prin caramida, eu am dat).
                    Dacă erai un pic mai atent, ai fi văzut că întrebarea mea se referea la beton.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • faraonu
                      Membru
                      • 23.oct.2005
                      • 208

                      #11
                      cum e domne?
                      dadusi gaurilii? cum iesira?

                      Comentariu

                      Procesare...