Filtre anticalcar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1309

    Filtre anticalcar

    Salutare, ma intereseaza sa imi protejez cumva masina de spalat si bateriile sanitare... am vazut pe piata o serie de filtre magnetice, anticalcar... sunt bune de ceva? Isi fac treaba?
    mai bine intreaba daca nu cunosti
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Cele magnetice se pot utiliza pentru masina de spalat, centrala termica etc. Se amplaseaza in vecinatatea acestora. Pentru baterie este mai greu, puteti utiliza filtre cu fosfati pe alimentarea generala insa apa nu va mai fi potabila sau statii de dedurizare insa costa ceva mai mult.

    Comentariu

    • Shaq
      Living Legend
      • 06.mar.2005
      • 1309

      #3
      am montat un filtru magnetic micut, in apropierea masinii de spalat si a frigiderului, am un side by side cu alimentare din retea, el e dotat cu filtrul lui dar cred ca e bine venit si cel magnetic... cel care il are in dotare e destul de mare, cilindric la vreo 35 cm cu diametru de 6-7 cm, e din plastic.... sigur nu e magnetic
      mai bine intreaba daca nu cunosti

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Pentru frigider filtrul magnetic este inutil.
        Vedeti ce filtru aveti la frigider pentru ca si acesta necesita schimbarea elementului filtrant la anumite intervale de timp.

        Comentariu

        • roscatraian
          Membru marcant
          • 15.feb.2009
          • 304

          #5
          Totusi, la ce este bun acest filtru magnetic? Stau intr-o zona cu apa dura si tare mi-ar prinde bine o metoda de protectie anti-calcar. Nu stiu de ce dar chestiile astea magnetice mi se par "gogorite".

          Comentariu

          • marius_lmd
            Membru Marcant
            • 19.mar.2009
            • 440

            #6
            atunci, nu ramane decat statia de dedurizare, pentru protectie totala .....
            o parere in plus nu strica niciodata,

            Comentariu

            • b50ptr
              Incepator
              • 15.dec.2008
              • 18

              #7
              Postat în original de marius_lmd
              atunci, nu ramane decat statia de dedurizare, pentru protectie totala .....

              sustin aceasta afirmatie si repet faptul ca filtrul magnetic este "frectie la picior de lemn".
              orice despre instalatii

              Comentariu

              • roscatraian
                Membru marcant
                • 15.feb.2009
                • 304

                #8
                chestia asta cu apa dedurizata nu mi se pare tare! In primul rand ca intervenim chimic asupra apei, si urme ale tratamentului raman, chiar daca furnizorii jura pe barba profetului ca nu. Apoi daca bei H2O, asta nu are nici un gust! Gustul diferit al apelor minerale este dat de continutul de saruri. Cu apa dedurizata aproape ca nu te poti clati dupa ce te-ai spalat. Sau trebuie sa consumi f. mult si in continuare ai senzatia ca nu a-i rezolvat problema. Dupa parerea mea dedurizarea nu este o solutie viabila pentru casa.

                Poate ca o "oarecare" dedurizare sa fie benefica, dar la un sistem care acum consuma nu stiu cat si apoi nu consuma nimic nu tine.

                Comentariu

                • b50ptr
                  Incepator
                  • 15.dec.2008
                  • 18

                  #9
                  este o solutie viabila, protejaza instalatiile si utilajele din instalatie, dar intradevar nu este tocmai placuta la baut!

                  de baut, exista apa plata si minerala!
                  orice despre instalatii

                  Comentariu

                  • roscatraian
                    Membru marcant
                    • 15.feb.2009
                    • 304

                    #10
                    Este adevarat. Instalatiile sunt protejate. Dar rufele spalate cu apa dedurizata nu se clatesc asa cum trebuie. Raman urme de detergent. Pentru clatire nevasta mea avea pregatite doua galeti de apa nededurizata si urmarea programul si turna si cate o galeata cu apa. Asta pentru ca avem masina cu bule si se poate deschide capacul in orice moment. Dupa o vreme a renuntat la instalatia de dedurizare si pune putin calgon in masina. Eu continui sa cred ca nu este necesar deoarece nu are rezistenta de incalzire, ci este alimentata si cu apa calda din boiler. La restul nu s-au contatat depuneri. Este drept: sterge mai intens chiuveta pentru a nu ramane urme de saruri.

                    Comentariu

                    • marius_lmd
                      Membru Marcant
                      • 19.mar.2009
                      • 440

                      #11
                      Postat în original de b50ptr
                      este o solutie viabila, protejaza instalatiile si utilajele din instalatie, dar intradevar nu este tocmai placuta la baut!

                      de baut, exista apa plata si minerala!
                      asta asa este, dar daca bei apa de la izvor de munte atunci vei constata ca va avea totusi acelasi gust .......
                      o parere in plus nu strica niciodata,

                      Comentariu

                      • roscatraian
                        Membru marcant
                        • 15.feb.2009
                        • 304

                        #12
                        asta asa este, dar daca bei apa de la izvor de munte atunci vei constata ca va avea totusi acelasi gust .......[/quote]

                        niciodata!

                        Comentariu

                        • ionutdriver
                          Membru
                          • 04.oct.2009
                          • 112

                          #13
                          Si eu ma indoiesc ca va avea gust de apa de izvor...

                          Comentariu

                          • b50ptr
                            Incepator
                            • 15.dec.2008
                            • 18

                            #14
                            daca ai peste 12-13 grade franceze chiar este necesara o statie de dedurizare, daca in urma analizelor ai ceva bacterii iar ai nevoie de statie, dar daca esti pina in 10, nu ai nevoie.
                            orice despre instalatii

                            Comentariu

                            • Costelo
                              Incepator
                              • 24.sep.2007
                              • 4

                              #15
                              dedurizare apa

                              Am gasit pe internet aceasta statie de dedurizare fara sare - Dedurizator SOFT-NO-R 1000 - www. ebrico.ro
                              Stiiti ceva de acest gen de statii ?

                              Firma spune ca apa ramane cu concentratia de calciu si magneziu normala, ceea ce la statiile cu sare nu se intimpla

                              Comentariu

                              Procesare...