Scurgere apa din vas WC cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Jupinu
    Incepator
    • 15.aug.2008
    • 97

    Scurgere apa din vas WC cu probleme

    Buna seara,

    Tocmai au terminat finisarea casei si au plecat toti meseriasii. Azi cand m-am dus ca sa vad si eu ce si cum, am tras apa la wc-ul de la et.1 de curiozitate. La inceput m-am speriat pentru ca apa in loc sa se scurga (ca la bloc) a inceput sa creasca nivelul apei pana aproape de buza vasului de wc si apoi a inceput sa se invarta si sa se scurga. Din cate am observat nu pot sa folosesc acel wc, iar meseriasii au spus ca eu au montat corect instalatia sanitara si obiectele sanitare. Am observat ca in afara casei este scoasa o teava gri de aproximativ 4-5 cm in diametru la nivelul placii din beton, iar baia este situata peste acel nivel. Aveti cumva o idee despre ce se intampla in baia mea? Casa este nouasi nu a folosit nimeni pana acum scurgerile/wc-urile.

    Ce solutie imi recomandati ca sa am si eu o scurgere normala a apei din vasul de wc. Cada inca nu am testat-o.... sper sa nu am aceeasi problema cu scurgerea.....


    Va multumesc anticipat pentru raspuns,

    Florin
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Este posibil sa fie traseul infundat.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Jupinu
      Incepator
      • 15.aug.2008
      • 97

      #3
      ... dar instalatia este nou nouta .... ma duc sa verific cu un instalator. Daca nu este infundata instalatia oare ce problama este?

      Comentariu

      • Jupinu
        Incepator
        • 15.aug.2008
        • 97

        #4
        Am verificat reteaua de conducte. Nu este nimic infundat. Am observat ca atunci cand se duce apa din vasul de WC trage dupa el si garda de apa din sifonul de pardoseala. Aveti idee ce se intampla in instalatie? Sa nu aiba aer la scurgere?

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Ori nu curge si este infundat ori curge si trage apa din vas ???? Ce se intimpla pina la urma ???
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Jupinu
            Incepator
            • 15.aug.2008
            • 97

            #6
            In momentul in care trag apa la WC apa se ridica pana aprope de iesirea din vas, iar apoi incepe sa se invarta si se scurge. In timp ce se scurge apa din WC trage si apa din sifonul de pardoseala.

            Daca o sa vina cineva la mine sa faca "treaba mare" sunt sanse maxime sa iasa problema din WC inainte de a se scurge apa

            Comentariu

            • klaus
              Membru Marcant
              • 24.iun.2005
              • 960

              #7
              Intreb si eu: aerisire la canalizare (pentru a trage aer in astfel de situatii) s-a facut pe coloana respectiva?
              Viata e complexa si are multe aspecte...

              Comentariu

              • Jupinu
                Incepator
                • 15.aug.2008
                • 97

                #8
                Exista o teava de 50 scoasa in afara casei, paralel cu placa de beton dar sub nivelul WC-ului. O sa fac maine o poza ca sa vedeti despre ce este vorba.

                Lucrarea a fost facuta de o firma de constructii/instalatii care ne-a facut si conexiunea la hidrofor (erau atat de meseriasi incat ne-au pus o teava de 3/4 in loc de 1"25 la conducta de alimentare a casei iar acum nu avem presiune suficienta la etaj si in mansarda.

                Acum trebuie sa reparam ce se mai poate repara dupa ce le-am platit o multime de bani si si-au batut joc de lucrare si de tot...

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 624

                  #9
                  firma

                  spune numele firmei sa nu se pacaleasca si altii cu ea
                  ai rezolvat problema?
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • Jupinu
                    Incepator
                    • 15.aug.2008
                    • 97

                    #10
                    Inca nu am rezolvat problema. Ca sa rezolv in stilul "clasic" ar trebui sa sparg faianta in jumatate din baie si nu mai am de unde sa cumpar ca sa o inlocuiesc

                    Intre timp am aflat ca firma s-a desfintat si ... oricum nu puteam sa le imput nimic pentru ca la momentul respectiv nu am stiut de problema asta cu apa de la WC.

                    Nu am nici o idee sau solutie ca sa repar scurgerea WC-ului in afara de metoda clasica.... Sper sa vina cineva cu o idee desteapta ca sa pot folosi baia de la etaj.

                    Comentariu

                    • ioan prodan
                      Membru Marcant
                      • 10.nov.2008
                      • 365

                      #11
                      In cazul d-voastra sigur nu s-a facut si o coloana de aerisire, dar exista in comert niste supape care se monteaza la wc si fac aceeasi functie.

                      Comentariu

                      Procesare...