Distanta minima Fantana <> Fosa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AutoCorect
    Membru
    • 20.sep.2007
    • 286

    Distanta minima Fantana <> Fosa

    La ce distanta minima se poate sapa fantana fata de fosa ?
    Fantana va avea minim 40 m adancime.

    Este indicat sa se faca fantana in beci, apa este la 6 m fata de nivelul solului, as vrea sa maschez (protejez/scap de zgomotul motorului) astfel toata instalatia. Orice alta solutie de mascare este bine venita.

    Multumesc.
  • marius_aquamag
    Incepator
    • 11.oct.2009
    • 46

    #2
    recomand sa faceti putul cat mai departe posibil fata de fosa pentru a evita infiltrarea bacterilor nitritilor si nitratilor in izvoarele din apropierea putului; daca nu ati facut fosa puneti accent pe etanseitatea acesteia, betonul peretilor sa fie cat mai bine compactat, fara segregari !
    sistemul hidrofor este bine sa il faceti in pivnita iar pentru silentiozitate pompa sa fie submersibila.
    Doctorul apei tale !

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      Nu fosa ar fi problema ci drenul, s anu fie prea aproape de fantana.
      Nu este indicat sa utilizezi apa de la panza aflata la 6m.
      Nu ti-as recomanda fantana in beci pentru ca este o sursa in plus de umiditate.
      Daca nu ai teren prea mult, fantana o sapi la cativa metri de casa ~2-3 iar fosa o duci la circa 5m de fantana. Dicolo de fosa poti intinde campul de drenaj, in sens opus fantanii. Nu cred ca poate afecta fantana la 40 m adancime. Cam asta este solutia practicata pe terenurile ce se vand acum, 400-500 m, casa langa casa.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • AutoCorect
        Membru
        • 20.sep.2007
        • 286

        #4
        Multumesc de raspuns.

        Terenul are 900 mp, aproximativ 49x18,5 m.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          #5
          Postat în original de AutoCorect
          La ce distanta minima se poate sapa fantana fata de fosa? Fantana va avea minim 40 m adancime. [...]
          Cred că blimpyway ar putea să-ţi dea un sfat documentat.

          Postat în original de AutoCorect
          [...] Este indicat sa se faca fantana in beci, apa este la 6 m fata de nivelul solului, as vrea sa maschez (protejez/scap de zgomotul motorului) astfel toata instalatia. [...]
          Un puţ/o fîntînă în subsol/demisol sună foarte tentant. Dar, pe lîngă alte motive, cel mai incomod (dar şi cel mai hotărîtor în luarea deciziei), este cel referitor la posibilitatea intervenţiilor ulterioare (curăţare, denisipare, adîncire etc.)
          Pentru a evita deranjul cauzat de zgomot, este foarte bună soluţia propusă de Dl. marius_aquamag. Aruncaţi o privire şi pe fişierul din ataşament.

          Postat în original de VYS
          [...] Cam asta este solutia practicata pe terenurile ce se vand acum, 400-500 m, casa langa casa.
          Daaaa... "şi marmota învelea ciocolata!" Dacă se practică, SIGUR este şi bună?!? Măcar dacă s-ar respecta ceva norme.
          Apropo, cine are la îndemînă aşa ceva?
          Fișiere Atașate
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12976

            #6
            Trecand peste faptul ca nu am pronuntat cuvantul "buna" nu mi-am propus decat sa spun ceea ce vad si este practic posibil. Din cate stiu reglementarea spune de o distanta de 30 m fata (pe orizontala) de orice sursa de apa potabila ceea ce in multe cazuri este imposibil de realizat. In caz contrar mergem pe hazna si rezolvam problema ca alta varianta nu vad.

            Campul de drenaj ar avea cel mai mic impact asupra panzei feratice, ca solutie de eliminare a apelor curatate.
            Colegul nostru are un teren destul de mare si nu ar avea astfelde probleme insa ce ne facem daca are mai multi vecini cu fantanile aproape de fosa sa?
            Practic vorbind, nu prea vad cum campul de drenaj ar influenta in rau mai mult decat prima panza freatica care nu ar trebui sa fie utilizata, insa e doar o presupunere.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • marius_aquamag
              Incepator
              • 11.oct.2009
              • 46

              #7
              Domnule VYS in primul rand nu a specificat daca opteaza pt o fosa conventionala ( o groapa betonata) , sau o fosa septica ecologica;
              "Nu este indicat sa utilizezi apa de la panza aflata la 6m" - tocmai a specificat ca putul va avea adancimea de 40 m
              "Nu ti-as recomanda fantana in beci pentru ca este o sursa in plus de umiditate"- probabil ca beciul dvs. nu are ventilatie !

              Pt Dl. RaduCA : este cel referitor la posibilitatea intervenţiilor ulterioare (curăţare, denisipare, adîncire etc.) : avand apa la 6 m putul va avea 34m coloana de apa, nu va avea nevoie de adancire(daca are diametru 110mm nu prea se poate adanci) , de curatat/denisipat se face ff simplu cu o teava cu diametrul 32-40 mm si un furtun conectat la un compresor (balbotare)

              Eventual putul se poate face sub garaj, daca acesta este integrat in casa, pivnita avand locul ideal sub acesta deoarece: indiferent de vreme este mult mai comod sa schimbi/cureti filtrele, alimentezi foarte usor statia de dedurizare , daca se curata putul deranjul nu este mare , sistemul de dedurizare/tratare apa este mult mai ferit de posibile infiltratii si are loc destul intro pivnita, nu ocupa loc in casa , se exclude costul caminului din curte si inestetica capacului acestuia.
              Doctorul apei tale !

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12976

                #8
                Presupunerile mele sunt pentru o fosa ecologica.
                Remarca la panza freatica de la 6 m era pentru toata lumea, am vazut si am inteles c a scris colegul insa aceasta poate avea legatura cu amplasarea drenajului care necesita sa fie panza freatica la o anume adancime. Asadar era o informatie generala si nu una dedicata mesajului.
                Pentru linistea tuturor, nu am beci, nu am put, nu am casa (deocamdata) Sursa de umiditate ramane daca este amplasat in beci iar ventilatia trateaza efectul si nu cauza. Personal, prefer o fantana/put separat fata de casa, aceasta solutie fiind este cea mai raspandita.

                Fara sa fiu rau, m-as concentra pe un raspuns pentru coleg decat sa mi se interpreteze raspunsurile intr-un fel sau altul.

                Apropo, exista si niste Hotarari Locale (nu stiu daca in toate localitatile) ce spun ca o fosa sa nu se amplaseze la mai putin de 30m de orice alta cladire apartinand altor persoane (vecini).
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • marius_aquamag
                  Incepator
                  • 11.oct.2009
                  • 46

                  #9
                  Prin postul de mai sus mi-am exprimat opinia si m-am pus in locul investitorului pentru ca stiu ce inseamna sa investesti.

                  Domnule VYS traim in Romania iar viata petrecuta in acesti 20 de ani pe care ii am mi-a fixat anumite standarde, daca esti un om corect nu faci afaceri dubioase, tragi din greu muncind, banii nu cad din cer . Nu sunt genul care vinde averile neamului si sparge banii prin bamboo sau pe cine stie ce acareturi de 2 lei , asa ca fiecare leu scos din buzunar pentru anumite investitii il dau pentru cele mai optime si fiabile lucruri. Prefer sa fac o investitie mai rar iar aceasta sa fie facuta ok d.p.d.v. tehnic si estetic pentru mult timp. Sunt multi care dau din gura sau inrosesc tastaturile si putini cei care fac cam ce trebuie facut, toti stim tehnici japoneze dar din pacate multi dau surubul pe sarma.
                  Doctorul apei tale !

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12976

                    #10
                    Ar fi trebuit sa inteleg ceva anume din ultimul mesaj, legat de topic? Alte elemente si insinuari nu isi au locul aici si nu cred ca exista vreo justificare sa raspundem in acest fel unor persoane necunoscute.

                    Eu ma opresc aici, nu vreau sa dau nastere unor discutii de dragul tastelor.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • marius_aquamag
                      Incepator
                      • 11.oct.2009
                      • 46

                      #11
                      da ar treuui sa intelegeti ceva : 1 nu vorbiti din filme , 2 sa construiesti o casa implica costuri mult mai mari, iar din cate am observat eu locuiti la bloc si nu stiti ce inseamna contruirea unei case de la 0 . vad ca va doare f tare ca fiecare mesaj sa fie pe topic si sa va inghit tot ce scrieti , nu sunt robot si din cauza acestor persoane ca dvs generatiile care vin sunt din ce in ce cu o gandire de turma/robot.


                      *Scuze Autocorect ca iti incarc topicul cu mesaje despre viata tumultoasa a romanului. Admini daca nu va convine mesajul meu puteti sa il stergeti.
                      Doctorul apei tale !

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12976

                        #12
                        Doamne ce deductii logice puteti face!
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12086

                          #13
                          Postat în original de VYS
                          Doamne ce deductii logice puteti face!
                          Tare de tot ! Iti dai seama ce-am inteles eu care citesc la ora 7 dimineata ????
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          Procesare...