Apartament la mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bellini
    Incepator
    • 26.dec.2007
    • 81

    Apartament la mansarda

    Buna seara,

    Am primit aprobarea pentru un credit "prima casa" si am vazut in zona Dristor un apartament construit la mansarda.
    Avand in vedere ca am doar 22 de ani si sunt la prima achizitie imobiliare (plus ca sunt din provincie) nu am cu cine sa ma sfatuiesc in privinta viitoarei locuinte.
    Daca poate sa ma ajute cineva cu sfaturi, de exemplu: ce sa verific, ce sa intreb, acte, etc...orice informatie este bine venita...
    Mansarda arata super (chiar si la rosu) si este singura locuinta (suprafata/impartire) care imi convine si care mi-o permit.

    Multumesc anticipat!

    Cu stima,
    Alin
  • AutoCorect
    Membru
    • 20.sep.2007
    • 286

    #2
    Da si tu mai multe detalii, cum adica un apartament la mansarda, construit pe bloc ?
    Daca da, verifica sa nu fie restantieri in bloc, sa fie curat blocul, de acte ce sa zic, cine vinde, PF sau PJ ? ar fi bine de aflat daca nu sunt litigii asupra apartamentului. Si ar mai fi si altele.

    Comentariu

    • Bellini
      Incepator
      • 26.dec.2007
      • 81

      #3
      Este vorba de un bloc de 4 nivele construit in 82 sau 86 (agentul nu stia exact dar a promis ca verifica si imi spune exact azi). O companie a cumparat terasa de la proprietarii garsonierelor din bloc cu contract vanzare-cumparare parafat de notar.
      Au decopertat terasa blocului si au turnat sapa si au construit. Acum blocul are 5 nivele si mansarda, iar apartamentul despre care vorbesc este la nivelul 5 (living si bucatarie open-space+baie), iar la mansarda sunt doua dormitoare.
      Peretii exteriori sunt facuti sin caramida BCA, acoperiti pe interior cu placi gipscarton, iar pe exterior cu tencuiala+polistiren.
      Peretii dintre apartamente sunt construiti din BCA si apoeriti cu placi de gipscarton.
      Peretii din interiorul apartamentului (doi la baie si intre dormitoare) sunt construiti pe schelet metalic cu placi de gipscarton.
      La primul nivel se vede turnata sapa.
      La al doilea nivel exista un fel de podea: peste plafon sau montat scanduri perpendicular pe plafon si peste placi din lem - nu stiu daca am explicat prea bine, dar e similara cu podeau care exista in podurile caselor mai vechi.

      As dori sa stiu daca intre BCA si placile de gipscarton trebuie sa existe ceva? etc...
      Sincer sa fiu, habar nu am dupa ce sa ma ghidez...

      Multumesc,

      Comentariu

      • AutoCorect
        Membru
        • 20.sep.2007
        • 286

        #4
        Deci sa inteleg ca tu de fapt cumperi apartamenul de la etajul 4 peste care s-a construit si o mansarda, mansarda acum este parte a apartamentului de la etaj 4 rezultand un duplex.

        Daca exista izolatie la exterior nu ar trebui sa fi nimic intre BCA si rigips, cu toate ca eu nu am gasit pe internet documentatie credibila care sa spuna ca nu e este bine sa ai izolatie si la interior si la exterior.

        Comentariu

        • Bellini
          Incepator
          • 26.dec.2007
          • 81

          #5
          Nu, eu voi cumpara apartament la etajul 5+mansarda, constructie noua, construita peste cele 4 nivele deja existente

          Comentariu

          • AutoCorect
            Membru
            • 20.sep.2007
            • 286

            #6
            Cred ca cel mai bine este sa luati legatura cu un inginer structurist, el va poate ajuta in legatura cu structura de rezistenta a constructiei aplicate.

            Comentariu

            Procesare...