Consolidare mal cu gabioane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Orha
    Incepator
    • 15.sep.2009
    • 2

    Consolidare mal cu gabioane

    Am cumparat o casuta undeva in Arges, in zona submontana. E superba. Are vreo mie de metri patrati plani si restul pana la 5000 in panta destul de accentuata. N-am dat mult pe ea. Vreau insa sa am un loc unde sa pot bate un cui, altul decat talpa propie. Intentionez ca mai intai s-o fac locuibila, apoi de la anul sa incep s-o reamenajez (perioada 2010-2012). Deocamdata insa am o problema: drumul care trebuia sa treaca prin fata casei a fost luat de ape asa ca trebuie sa fac pe jos o portiune de ca. 80 de metri. Casa e ultima din sat si nu cred ca primaria se va ingriji prea curand de refacerea drumului. Credeti ca pot sa ma ocup singur de asta? Ma gandesc la refacerea drumului cu un sistem de gabioane care sa mentina malul si umplerea golului dintre albia paraului si gard cu straturi de pamant.
    Fișiere Atașate
  • lmaqurius
    Incepator
    • 28.mai.2009
    • 45

    #2
    Nu stiu daca e legal sa interveniti acolo, dar noi asa am facut: Deoarece apa a sapat sub gardul de beton pe care l-am facut am pus niste pietre mari pe fundul paraului, si apa a umplut golul dintre ele cu nisip+pietris, destul de rapid , asa n-am mai avut probleme. Dvs. mai trebuie sa refaceti si malul, si sa plantati ceva arbori acolo. Lasati apa sa lucreze pentru Dvs. !

    Comentariu

    • Orha
      Incepator
      • 15.sep.2009
      • 2

      #3
      Dar totusi, drumurile sunt ale primariei, nu? Si daca ma trezesc ca vine sa ma ia la rost? Sunt nou in sat si nu cred ca e bine sa ma pun rau cu cineva pe-acolo, mai ales ca vorba circula repede.
      Cat priveste costurile si modalitatea de refacere a drumului si consolidarea lui, cunoasteti ceva? Ma gandesc ca poate gasesc piatra in albia raului si nu e nevoie s-o car prea mult. Dar custile de fier cu plasa se gasesc undeva de cumparat de-a gata? Ca altfel ar trebui sa le sudez eu si nu ma prea pricep.
      Si presupun ca mai trebuie sa adancesc zona mai intai, nu? S-o aduc la un nivel. Imi trebuie un excavator pentru asta. Dar nu ar incapea acolo un excavator cum sunt alea facute la Promex Braila. Stiti cat m-ar costa inchirierea unuia mai mic?
      Multumesc inca o data pentru raspunsul amabil ce mi l-ati dat.

      Comentariu

      • saghin
        Incepator
        • 08.aug.2009
        • 44

        #4
        legal nu aveti voie sa interveniti asupra drumului alui dvs, sunteti pers. fizica si nimic mai mul;t. am trecut si eu printr-o sit. asemanatoare, numai ca eu nu am abandonat si tot am intervenit asupra drumului meu , in sensul ca nu ma vazut nimeni, deci asta este cu totul altceva, dar normal nu aveti voie.
        iris, eterna iubire

        Comentariu

        • AutoCorect
          Membru
          • 20.sep.2007
          • 286

          #5
          Cred ca puteti discuta cu primarul despre problema dvs. Nu cred ca va avea ceva impotriva sa-l refaceti pe cheltuiala personala. Legat de preturi nu cred ca va poate ajuta cineva prea mult, trebuie sa aflati cine are prin zona un excavator, daca il aduceti din alta zona nu va fi prea rentabil.

          Comentariu

          • ombun
            Membru marcant
            • 12.feb.2007
            • 580

            #6
            o idee in sensul asta ar fi (solutie adoptata in amenajarea Dimbovitei, taluzare si consolisare maluri-pe vremea lu' "Ciuruitu' "):
            -la partea inferioara a albiei raului, marginea dinspre maluri, se asezau "fascine" = legaturi de rachirta/ramuri salcie, puse in crucis, si peste care ulterior se asezau greutati gen calupi de beton, bolovani, deci orice ar fi ajutat ca aceste fascine sa ramana asezate in acest mod, si ulterior apa, carand aluviuni, facea restul ....aidca consolida malurile impotriva viiturilor.
            vreau sa fac o casa !

            Comentariu

            • aby2700
              Incepator
              • 05.iun.2007
              • 7

              #7
              pe o margine a terenului meu, este un canal de pamant al carui mal as dori sa il consolidez printr-un sistem cu gabioane. santul se umple cu apa ocazional, cateva luni pe an, de obicei primavara, daca sunt precipitatii abundente. In 4 ani de cand locuiesc aici, situatia s-a repetat in 2 ani.
              Inaltimea la care voi face gabioanele este cuprinsa intre 1 si 1.50 m, in functie de adancime. As avea urmatoarele intrebari:
              1. cam la ce latime trebuiesc confectionate aceste gabioane, tinand cont de inaltimea lor ?
              2. as putea monta peste acestea un gard usor, din sarma impletita, eventual sa ingrop stalpii direct in gabioane !?

              Comentariu

              • aby2700
                Incepator
                • 05.iun.2007
                • 7

                #8
                oare 30-40 cm ar fii suficienti pentru o aceasta inaltime !?

                Comentariu

                Procesare...