Surse de energie alternativa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Avatar Vizitator

    Surse de energie alternativa

    Cred ca o noua tema, avand ca subiect sursele de energie alternativa, tipuri, metode de realizare, scheme sau preturi ar fi super interesanta, mai ales pentru cei care stau la curte.
    Asta presupunanad ca exista interes pentru acest domeniu ...
    Voi ce credeti?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Interes exista, insa investitiile in domeniu se amortizeaza pe o perioada foarte lunga.
    Cea mai accesibila intrebuintare a unei surse de energie alternativa ar fi iluminatul unei curti cu acele mici lampi care au incorporate o celula solara care furnizeaza energia electrica necesara aprinderii unui LED, timp de ~8 ore/noapte. Energia este transformata si stocata pe timpul zilei. Lumina furnizata insa de acesta este destul de slaba, lampile respective putand fi folosite de decor sau pentru iluminarea unei poteci sau a unui trotuar.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • liviu2004
      Membru marcant
      • 03.ian.2007
      • 508

      #3
      Propun sa mai inviem topicul acesta. Deja au aparut firme care ofera solutii de energie alternativa, le-am mai vazut postate pe aici.

      Imi facusem si eu un calcul la bloc daca pun panouri solare, imi amortizam investitia in vreo 20-25 de ani. Dar cred ca sentimentul de a avea asa ceva functional bate de departe gandul de amortizare.

      La fel cand iti iei o masina, nu te gandesti ca o amortizezi in 50 de ani dar e bine tare cand o folosesti.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Postat în original de liviu2004
        Propun sa mai inviem topicul acesta. Deja au aparut firme care ofera solutii de energie alternativa, le-am mai vazut postate pe aici.

        Imi facusem si eu un calcul la bloc daca pun panouri solare, imi amortizam investitia in vreo 20-25 de ani. Dar cred ca sentimentul de a avea asa ceva functional bate de departe gandul de amortizare.

        La fel cand iti iei o masina, nu te gandesti ca o amortizezi in 50 de ani dar e bine tare cand o folosesti.
        Am studiat si eu problema dar este extrem de costisitor . Desi nu " chitai " de bani , preturile ma descurajaza . Tot ce-am putut sa fac si urmaresc sa dezvolt , deocamdata , este economisirea . Am deschis un topic dar vad ca nu sint persoane interesate , asta in timp ce pe site-urile straine se discuta de tot felul de metode de economisire , unele considerate de noi chiar desuete !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1050

          #5
          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
          Postat în original de liviu2004
          Propun sa mai inviem topicul acesta. Deja au aparut firme care ofera solutii de energie alternativa, le-am mai vazut postate pe aici.

          Imi facusem si eu un calcul la bloc daca pun panouri solare, imi amortizam investitia in vreo 20-25 de ani. Dar cred ca sentimentul de a avea asa ceva functional bate de departe gandul de amortizare.

          La fel cand iti iei o masina, nu te gandesti ca o amortizezi in 50 de ani dar e bine tare cand o folosesti.
          Am studiat si eu problema dar este extrem de costisitor . Desi nu " chitai " de bani , preturile ma descurajaza . Tot ce-am putut sa fac si urmaresc sa dezvolt , deocamdata , este economisirea . Am deschis un topic dar vad ca nu sint persoane interesate , asta in timp ce pe site-urile straine se discuta de tot felul de metode de economisire , unele considerate de noi chiar desuete !
          Asta pentru ca la noi se discuta prea mult de solutii alternative "la gata"!
          Ce ar fi sa discutam si despre solutii home made realiste?
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • Skyworker
            Incepator
            • 04.apr.2008
            • 71

            #6
            Postat în original de liviu2004
            Propun sa mai inviem topicul acesta. Deja au aparut firme care ofera solutii de energie alternativa, le-am mai vazut postate pe aici.
            Imi facusem si eu un calcul la bloc daca pun panouri solare, imi amortizam investitia in vreo 20-25 de ani.
            Ce fel de panouri solare, amortizabile in 25 de ani?
            Din cele care incalzesc apa?
            Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1050

              #7
              Postat în original de Skyworker
              Postat în original de liviu2004
              Propun sa mai inviem topicul acesta. Deja au aparut firme care ofera solutii de energie alternativa, le-am mai vazut postate pe aici.
              Imi facusem si eu un calcul la bloc daca pun panouri solare, imi amortizam investitia in vreo 20-25 de ani.
              Ce fel de panouri solare, amortizabile in 25 de ani?
              Din cele care incalzesc apa?
              nu cred, la bloc se pot aplica cel mult panouri fotovoltaice....a dracu de scump!
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • Lord
                Membru
                • 15.mai.2006
                • 169

                #8
                Postat în original de ear1976
                Postat în original de Skyworker
                Postat în original de liviu2004
                Propun sa mai inviem topicul acesta. Deja au aparut firme care ofera solutii de energie alternativa, le-am mai vazut postate pe aici.
                Imi facusem si eu un calcul la bloc daca pun panouri solare, imi amortizam investitia in vreo 20-25 de ani.
                Ce fel de panouri solare, amortizabile in 25 de ani?
                Din cele care incalzesc apa?
                nu cred, la bloc se pot aplica cel mult panouri fotovoltaice....a dracu de scump!
                Asa am zis si eu prima oara .. si cand am aruncat un ochi la colegi din UE am vazut sub stupoarea mea .. ca erau la jumate de pret acelasi sisteme aici ma refer la panouri fotovoltaice de 75 W. Investitia se amortizeaza in 10 .. ani dar .. tinand seama ca am platit ultimele facturi la CEZ de 400 ron mas incurca sa imi pun la bloc .. ziua sa folosesc sistemu asta si cand se termina .. resursa sa treaca automat pe reteaua de curent de la CEZ

                Comentariu

                • liviu2004
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2007
                  • 508

                  #9
                  Postat în original de Skyworker
                  Postat în original de liviu2004
                  Propun sa mai inviem topicul acesta. Deja au aparut firme care ofera solutii de energie alternativa, le-am mai vazut postate pe aici.
                  Imi facusem si eu un calcul la bloc daca pun panouri solare, imi amortizam investitia in vreo 20-25 de ani.
                  Ce fel de panouri solare, amortizabile in 25 de ani?
                  Din cele care incalzesc apa?
                  Fotovoltaice, pot sa montez 7 bucati in lungime, a cate 1310mm lungime fiecare. La o latime de 654mm parca, aveam 110W pe panou (maxim). Deci o putere maxima de 770W.

                  Mai calculasem un regulator de incarcare
                  http://www.mastervolt.com/com/53/pro...r_scmn_40.html, vreo 6 baterii de 110Ah, un invertor Mastervolt de 800VA.

                  Am luat in calcul schimbarea bateriilor la vreo cativa ani. Panourile tin vreo 20-25 de ani. Preturile le-am aproximat, am facut o comparatie cum sunt pe piata.

                  Comentariu

                  • Skyworker
                    Incepator
                    • 04.apr.2008
                    • 71

                    #10
                    Postat în original de ear1976

                    nu cred, la bloc se pot aplica cel mult panouri fotovoltaice....a dracu de scump!
                    Cam 7000 euro / kilowat instalat.

                    Bani aruncati atat timp cat nu se poate monta contor reversibil in locuinta si cum in Romania posibilitatea asta nu exista, amortizarea s-ar intinde pe 30 - 40 de ani, ( daca ).
                    In UE amortizarea se face in circa 10 ani, daca ( si numai daca) proprietarul vinde surplusul de energie la ENEL.
                    Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                    Comentariu

                    • Dumitrescu Bruno
                      Incepator
                      • 06.feb.2008
                      • 11

                      #11
                      Photovoltaik

                      Buna !
                      ... deci per kW cam 4000 Euro si nu 9000 !
                      Dar mai exista si altfel de module decat cele mono- si policristal-
                      mai exact din siliciu amorf > este mult mai ieftin dar are si alt grad
                      de eficienta ... dar pana la urma randamentul / costuri este OK !
                      Mai lucrez la acest capitol pentru mai multe detalii !
                      Mentionez ca urmaresc coment.voastre cu mare interes !
                      Cu stima !

                      Comentariu

                      • Dumitrescu Bruno
                        Incepator
                        • 06.feb.2008
                        • 11

                        #12
                        Photovoltaik

                        Da !
                        Se pare ca ma pricep la citit si mai putin la scris >
                        4000 Euro / kW si nu 7000 !
                        Scuze ( pt. Sky...) !

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #13
                          Discutii.....o aplicatie cit de mica a facut cineva ?
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Bogdan Dinu
                            Incepator
                            • 01.ian.2008
                            • 13

                            #14
                            energia alternativa in Romania=0

                            Am urmatoarele pareri si le spun in cunostinta de cauza( an casa si din cauza costurilor mari zona in care am construit-o nu este racordata la reteaua de energie electricafiind interesat de energia electrica produsa alternativ):
                            -echipamentele cumparate din Romania sunt cu 50% mai scumpe decat cele similare din Europa , America sau Canada (adaos mare la furnizori romani!)
                            Am oferta de la un furnizor America pentru generator eolian 400w, regulator de turatie, 2 celule solare de 50w, plus converizorul 24V/220V la aprox 1400E(-fara bateri), pe cand un sistem cu generator 1000w cu 4 panouri 150W, cu regulator turatie pentru, convertizor 24V/220V/1600W, cu patru bateri de 6 V la 11.000E cu TVA inclus!
                            -este foarte greu sa faci unul de la 0 cu randament fff mare (vezi de unde procuri elicie, regulatorul de turatie, partea electronica, etc), iar cele produse (vezi cele din alternatore auto) au randament fff mic.
                            Astept cu interes alte pareri.

                            Comentariu

                            • Skyworker
                              Incepator
                              • 04.apr.2008
                              • 71

                              #15
                              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                              Discutii.....o aplicatie cit de mica a facut cineva ?
                              Nope.
                              N-am vazut si auzit pe nimeni pana acum.
                              Energia alternativa in domeniu privat, zero.
                              Cate un diman pe la vre-o moara de apa, dar panouri solare, eolica etc nu. Pe ultimele locuri in Europa.

                              Daca ma insel, va rog sa spuneti.
                              Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                              Comentariu

                              Procesare...