Miros urit apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ligiamos
    Incepator
    • 17.sep.2009
    • 2

    Miros urit apartament

    Buna ziua tuturor.Va cer ajutorul pt a scapa de un miros teribil care ne-a invadat casa de aprox 5 luni si caruia nu-i putem gasi sursa,pt a scapa de el.mirosul este la intrarea in apartament,cam la 2 m de intrare,pare a veni de sus.A inceput prin a mirosi a lapte stricat,apoi brinza,apoi a animal mort si a persistat asa(cu usoare variatiuni pe tema)pina acum.Uneori e mai intens,alteori mai slab,dar nu dispare nicodata.Am intrebat vecinii,am cautat toate dulapurile,sertarele,etc,am verificat baia mica(in care se intra din acest hol),ventilatia,conductele de apa-mirosul nu vine din baie.Nu este absorbit de nimic,doar usor acoperit de odorizante,absorbante.Am curatat toul in jur,am dat din nou cu lavabil,la fel.Blocul e curat,apartamentul la fel,holul e zugravit cu vopsea lavabila,si are o placa de rigips -un mic tavan fals cu un spot de lumina.Am decupat si placa de rigips,sub ea nu miroase mai tare,iar tavanul e curat,fara mucegai vizibil sau altceva.
    Nu mai avem nici o idee,asa ca va rog ajutati-ne cu una,sau mai multe ,poate reusim sa indepartam acest miros.Va multumesc,Ligia M.
  • draku
    Membru marcant
    • 12.mar.2007
    • 343

    #2
    puteti incerca sa verificati spatiile prin care trec coloanele de apa/scurgere
    daca exista crapaturi in materialele care le acopera, mirosul poate veni de acolo
    sau poate un "vizitator" nepoftit si-a gasit sfarsitul prin vreo crapatura in zona aia

    Comentariu

    • faraonu
      Membru
      • 23.oct.2005
      • 208

      #3
      cu ceva timp inainte sa apara mirosul ai chemat pe cineva sa te ajute prin casa la renovari?

      vezi ca se mai poarta sa iti puna oua in vopseaua lavabila si dupa ce pleaca incepe sa miroasa de te da afara din casa.
      unii baga oua intregi gaurite cu acul/cuiul in peretii falsi. bomba cu timer.
      te-ai certat cu ala sau v-ati inteles greu la bani?

      idee2(for fun): ai pierdut in ultima vreme un animal de casa?

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Foarte adevarata varianta cu oul. Am gasit-o si pe varianta electrica in doze. Au lasat capetele dezizolate si oul pus deasupra. Cum avea LF-uri "calibrate" a iesit un scurt de toata frumusetea. Dozele fiind acoperite de cei care au dat glet...a durat mult pana le-am gasit. Poate la dvs nu e la fel. Cei care au facut electrica au considerat ca respectivul client nu este de incredere si ...dupa ce si-au luat toti banii nu au mai avut cum sa scoata oul pentru ca pe pereti se daduse cu stucco veneziano. Banuiesc ca la dvs e alta poveste. Stima!
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • ligiamos
          Incepator
          • 17.sep.2009
          • 2

          #5
          multam de sugestii

          multumesc tuturor,am reusit,ura,am gasit "animalul mort".Era tava de colectare a scurgerilor de dezghetare a frigiderului,despre care habar nu aveam ca exista si care,normal,ar trebui curatata periodic-asa cum nu scrie in nici un manual de utilizare.Aviz tuturor !

          Comentariu

          • papi
            Membru
            • 30.mar.2008
            • 292

            #6
            asta au patito si alti
            salutare la toti

            Comentariu

            • beatrice1971
              Incepator
              • 10.mar.2008
              • 38

              #7
              Re: multam de sugestii

              Postat în original de ligiamos
              Era tava de colectare a scurgerilor de dezghetare a frigiderului,despre care habar nu aveam ca exista si care,normal,ar trebui curatata periodic-asa cum nu scrie in nici un manual de utilizare.Aviz tuturor !
              Unde este exact pozitionata aceasta tava? Nici eu nu stiam ca exista asa ceva!

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                Re: multam de sugestii

                Postat în original de beatrice1971

                Unde este exact pozitionata aceasta tava? Nici eu nu stiam ca exista asa ceva!
                in spatele frigiderului, deasupra motorului

                Comentariu

                • beatrice1971
                  Incepator
                  • 10.mar.2008
                  • 38

                  #9
                  Multumesc frumos.
                  Am sa o caut.

                  Comentariu

                  Procesare...