Pret sac de ciment ... anul trecut producatorii radeau

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • misterigips
    Incepator
    • 16.oct.2005
    • 3

    Pret sac de ciment ... anul trecut producatorii radeau

    Anul trecut vorbind cu diferiti distribuitori de materiale, acestia spuneau ca cei de la fabrica de ciment nu au nici un stres. Distribuitorii intrbau de ce se tot scumpeste cimentul, iar acesti spuneau : " simplu, se vinde cu oricat l-am da"
    Misterigips - Fagaras
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: sacul de ciment....anul trecut producatorii radeau..

    Postat în original de misterigips
    Anul trecut vorbind cu diferiti distribuitori de materiale, acestia spuneau ca cei de la fabrica de ciment nu au nici un stres. Distribuitorii intrbau de ce se tot scumpeste cimentul, iar acesti spuneau : " simplu, se vinde cu oricat l-am da"
    Asa si ???? Da ! s-a ieftinit acum dar la cea mai mica revenire a constructiilor v-a creste spectaculos ! In tot cazul dupa criza financiara va urma criza de produse si cresterea preturilor...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • draku
      Membru marcant
      • 12.mar.2007
      • 343

      #3
      probabil ca a vrut a evidentieze nesimtirea unora...

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        parca acum ceva ani se dadusera niste amenzi astronomice ptr ca producatorii de ciment fusesera prinsi cu practici monopoliste si intelegeri la preturi si a nu se concura



        adeca nu este chiar sat fara caini si poti scumpi chiar cum vrei pe motiv ca iti arde buza si poti cere cat vrei ca se vinde oricum

        Comentariu

        • misterigips
          Incepator
          • 16.oct.2005
          • 3

          #5
          sacul de ciment....anul trecut producatorii radeau..

          emanu cred ca are dreptate, in Romania nimeni nu reglementeaza sau nu pune in aplicatie nimic. Daca aia de la casele de schimb valutar pot face cursuyl cum vor ei, il afiseaza cum vor ei si trag in piept turistii care nu vor mai calca vreodata la noi.....producatorii fac si ei la fel cu cimentul...criza de materiale la noi nu va fi. Romanul lucra si 30 de ore din 24 daca are comenzi si va produce , iar de nu...importam ca e la moda.
          De exemplu , cum va explicati ca un proful U.D. pt. rigips se gaseste la 4 Ron dar se gaseste si la 7 Ron, adica +75% din pretul altuia care deja contine adaos si tva.... la noi ca la nimeni
          Misterigips - Fagaras

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Eroare . Am postat dublu !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                N-am inteles rostul topicului dar pt a face oamenii fericiti ....ieri am aflat de o mare statie de betoane care s-a inchis ..., linga mine ( la servici ) se taie o statie ....
                Azi a aparut primul cumparator din aceasta epoca " crizata " cumparator pe care il asteptam si care a spus exact ce-mi imaginam ! : " vin sa cumpar de la voi , desi pretul este mai mare , deoarece STIU ca voi asigurati calitate si respectati reteta ......
                Pretul mai mare inseamna un pret cu un oarecare profit . Unii care au vindut sub acest pret au inchis , s-a terminat cu ei , cei care mai vind , ramin fara clienti ( vedeti exemplul meu ) deoarece umbla la reteta iar in curind vor dispare si ei , deci lucrurile incep sa se cearna ....
                Acesta este primul pas.....

                In legatura cu criza de materiale ce va urma .....
                Exemplu de azi ! A venit cineva sa cumpere o cantitate de pavele si bordura ... Pavele aveam in stoc , bordura , NU ! S-a ofuscat ca de ce nu avem si i-am explicat ca in criza nimeni nu face stocuri , facem numai la comanda . L-am trimis sa incerce si la altii si acelasi raspuns , ba nu aveau pavele , ba bordura .....
                Acesta este pasul doi .....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  De exemplu , cum va explicati ca un proful U.D. pt. rigips se gaseste la 4 Ron dar se gaseste si la 7 Ron,
                  Astfel de preturi poate insemna si calitate diferita, nu comparati doar preturile, uneori chiar este diferenta intre doua profile UD, una este sa fie tabla subtire si indoita de Cooperativa Avantul Inapoi si alta este sa fie profil Rigips.

                  Nesimtire este peste tot in comertul asta, nu poate fi altfel decat este restul societatii.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Consultant constructii
                    Membru
                    • 17.iun.2008
                    • 224

                    #10
                    Mare dreptate are dl Vys.

                    Legat de pretul cimentului: anul trecut cimentul in Moldova era 50 Ron pe sac. Dar pretul nu era dat de producator. Chiar in acea perioada am facut o vizita la fabrica de la Bicaz si i-am intrebat cu cat pleaca din fabrica sacul , raspunsul a fost 22 RON.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Uite ce se spune despre preturile la producator .
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Din ce cunosc , Carpat-ul cu care avem si noi contract anual , a scazut pretul numai pt cei cu contracte anuale si care au respectat cantitatea minima programata lunar . Aceasta scadere nu este semnificativa si nu ajunge sa se simta in buzunarul clientului final .Tot Carpat-ul mai asigura o reducere de pret daca in decursul unui an contractual s-a depasit cantitatea contractata initial . pe baza de raport . Ai luat in plus atit , anul viitor , pt tine tona este mai ieftina cu atit fata de pretul de lista ...
                        Tin sa spun ca acestea sint mici bonusuri de fidelizare , nu este vorba de sume mari .
                        Problema la Carpat este ca nu accepta decit doua saptamini la plata si in limita unei sume stabilite tot prin contract .
                        Deci eu cred ca scaderea pretului la cumparatorul final este datorita reducerii profitului vinzatorului .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        Procesare...