Evitarea inghetului apei in teava

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • michelleb
    Incepator
    • 12.ian.2007
    • 34

    Evitarea inghetului apei in teava

    am casa cu demisol, parter, etaj si mansarda.
    pe timp de iarna as dori sa locuiesc la etaj 1 si sa incalzesc numai acest etaj.

    casa este din caramida si tevi prin perete.

    ce posibilitati ar fi sa folosesc apa fara sa inghete pe teava de la demisol si parter?

    astept raspunsul dv.
    cu multumiri
    luigi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Sunt izolat tevile respective?

    In mod normal temperatura intr-o casa nu scade sub 0 grade C ceea ce ar exclude posibilitatea de inghet. Totusi, parterul va fi strabatut si ar trebui sa beneficieze la fel ca restul casei de o incalzire minima, macar cateva grade. Puteti avea probleme cu degradarile finisajelor sau altor obiecte/suprafete daca nu incalziti deloc.

    Comentariu

    • michelleb
      Incepator
      • 12.ian.2007
      • 34

      #3
      izolare tevi de apa pana la etaj

      casa are 15 ani, noi am cumparat-o recent dar nu a mai fost locuita de 7 ani.
      Nu stiu daca instalatia in perete este izolata.
      Suprafata pe nivel e foarte mare peste 200 mp si de acceea nu intentionez sa incalzesc demisolul si parterul pentru ca ar costa f. mult, doar etajul 1.De aceea mi-e teama ca tevile ar ingheta pana sa ajunga apa la etaj 1.
      Sunt dispus sa dau gauri sa pun alte tevi in exteriorul peretilor cu conditia daca as gasi un izolant bun pt ele. Ce-mi recomandati.

      Comentariu

      • marius_aquamag
        Incepator
        • 11.oct.2009
        • 46

        #4
        demisolul nu trebuie inclazit deoarece o parte din el este aflata in pamant unde temperatura este de cateva grade, parterul il puteti incalzi ff putin 2-3 grade care daca stau bine si ma gandesc cam sunt asigurate de pierderea de caldura a placii (pardoseala etajului 1) , eventual puteti deschide putin robinetul unui calorifer iar daca aveti robinet termostatat are un reglaj antiinghet.
        Doctorul apei tale !

        Comentariu

        Procesare...