Schimbare canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Costycoanda
    Incepator
    • 29.sep.2009
    • 2

    Schimbare canalizare

    As dori sa imi dati un sfat.Vreau sa schimb canalizarea la o casa la tara - de la cada la sifon apa curge de la sifon mai departe nu....
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Dincolo de sifon, spre exterior ce ai, fosa, canalizare ?

    Ai zis ca vrei sa le schimbi, daca nu modifici solutia nu vad care ar fi problema sa inlocuiesti cateva conducte!

    Poti fi mai explicit?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Costycoanda
      Incepator
      • 29.sep.2009
      • 2

      #3
      Sa o iau cu inceputul....
      Casa e undeva la tara....instalatia de canalizare sa-i spun asa a fost facuta acum mai bine de 25 de ani si a fost conceputa sa serveasca la evacuarea apei de la baie:chiuveta si cada de baie(cat despre fosa - e un fel de improvizatie).

      Intre timp am spart pe langa sifon,l-am scos si am vazut unde era problema(nu am mers pana la conducta principala sa-i zic asa) de la sifon ,,mesterul manole" care a conceput marea lucrare in loc de cot a folosit sau mai bine zis a incalzit probabil teava si a realizat un cot si aici a aparut problema ..s-a crapat(nu imi dau seama de ce) teava si de aici problema...
      Intrebarea ar fiot sa fac ceva (fara sa daram si mai mult decat am facut-o ... ) si sa ma lipesc de restul de teava ?(sa ma tina cam 2,3 ani macar si dupa o sa o refac in totalitate) ce sfat imi dai..?
      Multumesc anticipat.

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #4
        Postat în original de Costycoanda
        Intre timp am spart pe langa sifon,l-am scos si am vazut unde era problema(nu am mers pana la conducta principala sa-i zic asa) de la sifon ,,mesterul manole" care a conceput marea lucrare in loc de cot a folosit sau mai bine zis a incalzit probabil teava si a realizat un cot si aici a aparut problema ..s-a crapat(nu imi dau seama de ce) teava si de aici problema...
        Intrebarea ar fiot sa fac ceva (fara sa daram si mai mult decat am facut-o ... ) si sa ma lipesc de restul de teava ?(sa ma tina cam 2,3 ani macar si dupa o sa o refac in totalitate) ce sfat imi dai..?
        Multumesc anticipat.
        inteleg ca ai instalatia din pvc, trebuie sa spargi pe langa teava pana ajungi la zona buna, ai nevoie de un tub acelasi diametru, coturi, derivatii, depinde de configuratia care o doresti, vaselina pentru garniturile de cauciuc de la imbinari, lipici pvc, sursa de caldura (lampa de benzina/gaz), panza de bomfaier, pila, ruleta/metru, rabdare, putina indemanare.
        spargi sa ai acces la zona buna a tubului, il tai cu panza de bomfaier, cureti zona, faci masuratorile de rigoare, tai bucata de tub nou mai lung cu 3 - 5 cm (cat va intra in tubul din dusumea) si vei tine cont de acesti cm in plus marcandu-i pe tub, il pilesti in unghi 45º, incalzesti tubul vechi cat mai uniform, misti continuu flacara sa nu arzi tubul, cand tubul s-a incalzit bine, il testezi strangandu-l cu mana (cu manusa), se deformeaza si revine la forma initiala, introduci tubul nou pregatit in prealabil, masurat, taiat, pilit conic si uns cu lipici in capatul incalzit, operatia asta o faci rotind tubul alternativ in ambele parti si impingand usor pentru a nu deforma tubul, cand ai ajuns la marca, rotesti la pozitia dorita, lasi sa se raceasca, pune lipici in zona si gata treaba.
        operatia cu incalzitul si cuplatul tuburilor poti sa o faci de proba pe o bucata de tub afara ca sa vezi cum sta treaba, la loc nu prea poti sa gresesti, ca-ti da mult de lucru dupa aia

        Comentariu

        Procesare...