Natura materialelor de constructii

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • econinja
    Incepator
    • 22.sep.2009
    • 20

    Natura materialelor de constructii

    Salut pe toata lumea.

    Iata despre ce este vorba, as dori sa stiu daca in var, adezivi de lipit gresie si faianta, glet de exterior, dar acum, mai ales, in var, daca se introduc ingrediente de origine animala.
    Tot asa as vrea sa stiu daca in oxidul maro de fier daca se pun ingredientele amintite. Nu este o exagerare deoarece, in portelan se pune praf de oase, in adezivi la fel sau in vopsele lavabile - cazeina si chiar aici pe o pagina am citit ca se pune praf de oase in huma. De asemenea, ce se intelege concret prin produs Ecologic, produs care nu polueaza Mediul sau este fabricat in conditii care nu polueaza? Daca gasesc raspuns concret intrebarii si mai ales la intrebarea despre var, voi spune si motivul pentru care intreb.
  • AutoCorect
    Membru
    • 20.sep.2007
    • 286

    #2
    In varul nestins sigur nu exista produsele mentionate. Varul se obtine prin descompunerea termica a calcarului (roca). Un astfel de proces se numeste: prajirea calcarului.

    Produsele ecologice sunt acele produse care nu polueaza mediul atat la producere cat lui cat si la utilizare. Cimentul si varul nu intra in aceasta categorie, la producerea lor se elimina in atmosfera dioxid de carbon.

    Comentariu

    • econinja
      Incepator
      • 22.sep.2009
      • 20

      #3
      Raspuns pentru d nul Mircea G.

      ... motivele pentru care am pus aceasta intrebare:sunt Vegan adica persoana care din considerente :etice ,de sanatate,si Ecologice nu consuma ingrediente de origine animala provenite din suferinta,si asta se extinde si asupra produselor nealimentare ca:materiale de constructii,haine ,cosmetice. ... CUM sunt disriminati Veganii in romania?I ti spun:ma duc la sala de forta DA POT face muschi si forta fara sa consum carne lapte si oua,nu e frumos sa ma laud dar sunt in categoria grea in stilul rusesc de forta Kettlebell,si cei din sala ma cred :nebun pentru ca am ales aceasta cale!!!DE PARCA i as lua lor aerul.Pe fata vorbesc frumos cu mine si pe la spate ...:"pai asta nu e normal cum nu consuma carne...","pai asta nu e normal ca la varsta de 30 si de ani...nu este casatorit","pai asta nu e normal ca merge zilnic cu cainii la padure si tine caine in casa",VEZI tot ce am pus in ghilimele sunt eu si cuvintele care mi se adreseaza pe la spate,ca in fata nu au curajul...Asat e RO!!!Si DOVEDESC ca in alte tari:exista RESTAURANTE pentru Vegani,exista magazine pentru Vegani si exista magazine cu sumpimente nutritive Vegane pentru culturisti/te Vegani/ne ,DA exista campioni/ne ,sportivi/ve de forta Vegani/ne, si toata lumea te respecta si nu te considera ticnit.Aici insa omul considerat normal este:cel care da manelele la maxim,si consuma gratar zilnic,se imbata si urla ,lasa mizerie in padure,are peste trei copii si o nevasta amarata pe care o si bate sau femeia care pe langa copii este o excroaca si ii fura banii de la sot sau il bate,plus aici normal este considerat omul care este cool,trendy,si toata ziua sta in fata calculatorul uitandu se la jocuri violente...La noi in tara nici macar nu stiu oamenii ce este Vegan aici cunosc doar cuvantul:"mancare de post..."si cate si mai cate as putea sa insir la categoria:intoleranta si discriminare.
      Siteul care il recomand ... Nu este limba indiana ci limba maghiara ca i mi "permit"sa fiu jumatate maghiar si secui cu mama maghiara care ma crescut.

      Comentariu

      • econinja
        Incepator
        • 22.sep.2009
        • 20

        #4
        pentru Auto corect si adiministrator:

        Multumesc pentru lamurire,chiar i mi va fi de folos informatia.

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          #5
          D-le .............
          Cu respect.

          Comentariu

          • econinja
            Incepator
            • 22.sep.2009
            • 20

            #6
            pentru d nu Tanasie si ,noutati pentru toti

            D nule Tanasie multumesc de vorba buna.
            Acum insa spun tuturor o noutate pe care eu am aflat o aparte de ingredientele de origine animala ,al carui subiec ESTE si va ramane valabil desi in privinta varului am primit un raspuns,si chiar ma apuc sa cumpar var.
            Iata ce am auzitdata cand i mi faceam plimbarea zilnica,am trecut pe langa un garaj de ciment care era foarte incalzit,era cald din cauza ca batea soarele pe el si a trecut un cunoscut pe acolo la care am aratat acest lucru zicand si el ca e din cauza Soarelui ,facandu ma sa mi spun parerea pe care o sustin si acum:cimentul nu este sanatos si Ecologic ,casa din ciment nu aeriseste e calda vara si rece iarna.Dar am amintit despre BCA ca e un material bun,si cum ca e :Ecologic si sanatos si in multe tari se foloseste acest material,si chiar in tara este o Asociatie pro BCA,iar omul care este umblat in alte tari si lucreaza daca bine stiu...chiar in domeniul constructiilor a spus:"BCA nu e buna ca iradiaza..." Care e adevarul?Eu mi am facut balconul cu perete de BCA daca faceam cu ciment turnat intre placi de rigips...iesea rau de tot ca rigipsul absorba apa si...pur si simplu frumoasa gradina din fata blocului s ar fi ales cu o ploaie de ciment ,si ...un gradinar a carui fata rumena de sanatate ar fi fost...cam palida si tensiunea la nnn,si alte lucruri deosebit de neplacute deci am avut noroc cu BCA dar acum aud ca:iradiaza...Ma poate lamuri cineva?

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2501

              #7
              Tot ce vrei sa stii despre constructia si renovarea casei, instalatii, design si amenajari interioare si exterioare, mobila, decoratiuni: Misiunea Casa

              Sau aici: bucharestcity.olx.ro/bca-betonul-celular-autoclavizat-iid-33498431
              Sper sa te lamuresti din al doilea link.
              Mai sus am vrut sa scriu altceva , nu la ceea la ce te-ai gingit.
              Cu respect.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12086

                #8
                Din pacate : exista ciment romanesc care este ok din pt de vedere al radiatiillor dar : calicii , nesatulii si inconstientii care vor sa faca bani multi isi fac un contract de ciment in ro ( pt mascarea afacerii ) apoi se duc si cumpara ciment din port Ct , ciment venit din Ucraina , ciment radioactiv ! asa au " spart ' piata cu preturile la beton ...
                Acest ciment care intra in toate compozitiile materialelor de constructie este problema !
                In mod normal orice material are un nivel de radioactivitate . A spune ca " iradiaza " inseamna ca s-a depasit nivelul acceptat si vina o poarta materialele componente .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • sirghim
                  Incepator
                  • 29.dec.2008
                  • 29

                  #9
                  Indraznesc sa ma bag si eu un pic in seama...
                  spre marea mea rusine nu stiam nimic despre stilul de viata despre care ne a vorbit econinja...e interesant si e si sanatos...dar ceea ce vreau e sai spun colegului nostru e ca inca nu a invatat o lectie imporatanta de viata in romania...daca iti place sa traiesti intr un anumit fel nu astepta ca altii sa te apreiceze pentru asata...e posbil ca la nivel de individ valorile individuale sa nu fie identice cu cele colective...atunci sunt doua variante fie individul va fi asimilat de colectiv fie se va izola...cita vreme analizezi inca atitudinea colectivului fata de tine ai sanse mari sa fii asimilat iar stilul de viata depre care spuneai tu sa aiba un adept mai putin... si e pacat
                  In alta ordine de idei..vis a vis de materiale de constructie si radioactivitate nu trebuie sa luam mot a mot toate informatiile...nu sunt comerciant si nu am nici un interes in domeniu...dar dau doua exemple...
                  cimentul ucrainean e muuul mai ieftin....cimentul romanesc numai e romanesc ci sunt alte interese straine care pentru a fi protejate trebuie sa actioneze si dezinformarea...si cel mai usor e sa spui ca cimentul concurentei e radioactiv...sa fim seriosi, sunt o groaza de institutii care verifica radioactivitate si alte chestii si abia asteapta sa apara asaceva....dar chestia prinde...Ucraina....Cernobil...radioactivitate.... ciment....case ....cancer
                  din cite stiu pentru masurarea radioactivitatii sunt aprate care pot masura foarte usor chestiaasta
                  dar sunt multi care speculeaza tocmai interesul unor oameni (putini e drept) pentru a nu afecta mediu sau sanatatea

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12086

                    #10
                    Nu eu spun ca cimentul romanesc sau ucrainian este asa sau asa ...... O spun aparatele ......daca va " linisteste " , si zahar radioactiv a venit din ucraina ! Credeti ce vreti !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • econinja
                      Incepator
                      • 22.sep.2009
                      • 20

                      #11
                      pentru @Sirghim, @Mircea G.

                      @Sirghim:multumesc pentru vorba buna si adevarata!Asa este.
                      @Mircea G.si Sirghim:cinentu radioactiv..?nu am auzit pana acum de asta.Stiam ca nu aeriseste casa de ciment si e rece iarna si calda vara...tot ce poate fi mai dizarmonic.Pai atunci si blocurile iradiaza,chiar daca sunt contruite pe vremea comunismului unde dupa cate stiu nu existau asa materiale periculoase,desi NU il ,plang deloc pe ceausescu...Un lucru stiu:blocurile nu sunt construite asa cum ar trebui.In primul rand acoperisul lor ar trebui sa fie ascutit si nu plat.Asa se atrag energii pozitive si este mai rezistent la intemperii,dar aici se mai pot face schimbari:sunt multe blocuri la care li s au construit acoperisuri cel putin la mine in cluj.Plus mai nou se fac izolatii pe pereti ca sa platim mai putin caldura dar...nu si mai putin izolatiile,care sunt facute din polistiren...Nu i mi place deloc polistirenul.Nu il vad ceva tare si Ecologic si natural.In rest peretii ..nu se mai pot schimba numai de nu demoleaza blocurile.
                      Eu am doi saci de ciment pe care scrie:romcim si cred ca e din ceva oras din Oltenia fabricat..ce parere aveti de aceasta firma?E de incredere sau nu?Initial am vrut sa mi fac balconul cu el dar a intervenit ideea cu BCA,si asa am ramas cu cei doi saci de ciment,plus nisip,plus doua placi mari de rigips si panouri de gratii...Asta e.Dar ori cum cimentul si o parte din rigips il voi folosi la nodificarea bucatariei,dar restul rigipsului si gratiile...am sa incerc sa le valorific si de ce nu, o parte as puta schimba cu bucati de BCA ca sa fac lucrarea amintita si daca se poate o alta parte cu 2-3 cutii de gresie,adezivul pentru gresie il aleg eu ca sa nu contina ingrediente animale.Ar fi super sa am noroc cu un asemenea schimb.

                      Comentariu

                      • econinja
                        Incepator
                        • 22.sep.2009
                        • 20

                        #12
                        noutate

                        O noutate:am gasit materiale de constructii fara ingrediente de origine animala.Am vopsit balconul pe dinafara si inauntru cu:glet de exterior amestacat cu var si sare colorat cu oxid.A iesit o culoare care i mi place:caramiziu.Mai am de retusat...Voi adauga o bordura cenusiu inchis si inaunbtru peretele cred ca tot asa il voi vopsi.Din moment ce nu am putut gletui separtat ca nu ajung am facut compozitioa asta cu var si a iesit o solutie grosa pe care a aplicat o frumos cu pensula,asa peretele e protejat si culoarea data.

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          #13
                          caramiziu duce cu gandul la sange inchegat, verdele trebuie sa predomine, parerea mea

                          Comentariu

                          • econinja
                            Incepator
                            • 22.sep.2009
                            • 20

                            #14
                            pentru Emanu

                            Nici vorba de asa ceva!Caramiziu este o culoare deschisa care se apropie mai mult de portocaliu si nu are cum sa semene cu asa ceva.Poate caramiziul inchis adica rosul inchis,acela da.Dar asta e mai degraba culoarea deschisa a lutului .Verdele i mi place sa fie viu adicalante.Voi pune iedera si cat mai mult verde pe balcon si pe dinafara.Inauntru am deja o padurice cu feriga,afine si alte plante de padure.

                            Comentariu

                            • georgeflorin
                              Membru marcant
                              • 15.sep.2009
                              • 306

                              #15
                              Am crezut ca numai eu sunt de pe alta planeta , dar observ ca printre noi sunt si din alta galaxie.

                              Comentariu

                              Procesare...