Foraj fantana Tg. Neamt

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • grecudan
    Incepator
    • 02.oct.2009
    • 1

    Foraj fantana Tg. Neamt

    Vreau si eu sa imi fac o fantana in zona Tg. Neamt.
    Ma poate ajuta cineva cu realizarea ei sau daca cunoasteti pe cineva care ma poate ajuta. Cred ca adincimea maxima de sapat ar fi in jur de 20 m.
  • mig765
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 51

    #2
    sunt câteva firme specializate în foraje și fântâni pe la Tg. Frumos și în zonă.

    Comentariu

    • meserias_bun
      Incepator
      • 07.iun.2010
      • 33

      #3
      salut

      daca este in piatra te costa cam 350 ron pe m deci 7000 de ron in eventualitatea in care cumperi tu tuburile ...sau ti le pot face meseriasii pe loc ...estimez ca te ajunge undeva la 10 000 ron ... si dureaza in functie de teren cam o saptamna ...sapata manual pt tuburi de 100 cm
      Shalom

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1164

        #4
        foraj fintina

        Ce vorbesti meseriasule ,....da ce fel de fintina este ,...din aur ,.....sau meseriasii sint fintinari de lux,.....mai taie macar la jumate ,.....

        Comentariu

        • meserias_bun
          Incepator
          • 07.iun.2010
          • 33

          #5
          nu pe bune

          daca e piatra nu se baga nimeni sa sape fara 300 ron pe metru ... eu am facut o fantana si m-a costat 8000 ron
          Shalom

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            #6
            foraj fintina

            Scuza-ma asta nui o fintina normala ,.....adica ce inseamna din piatra ,....se poate face si din alceva ,..ca mai inainte totusi ai pomenit de tuburi ,...chiar as vrea sa stiu si eu ,...in curind trebuie sa-mi fac si eu fintina la mine in curte ,......am fintina dar e in strada adica e publica aceea ,......

            Comentariu

            • meserias_bun
              Incepator
              • 07.iun.2010
              • 33

              #7
              este

              Pentru a spune un pret se precizeaza exact natura solului ...daca e argilos sau daca e in munte de cele mai multe ori este piatra iar pretul de sapat in piatra este mai ridicat ...poate chiar dublu decat o fantana pe care o faci la ses sau deal
              Shalom

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1164

                #8
                foraj fintina

                Aha,..acum am inteles,...mam mai linistit ,.......dar la inceput mai speriat,credeam ca am sa dau de facut o fintina 2000 de euro ,.....

                Comentariu

                • OnDrill
                  Incepator
                  • 21.ian.2013
                  • 8

                  #9
                  Răspuns la: Foraj fantana Tg. Neamt

                  In soluri dure trebui foraj cu aer cu ciocan de fund.

                  Avantajele forarii cu aer :
                  • Sapare rapida in soluri dificile dure si foarte dure
                  • Observarea imediata a adancimii la care se gaseste apa , si estimarea debitului in timpul saparii ( lucruri imposibile la forajul clasic cu noroi bentonitic)
                  • Foraj uscat – nu se contamineaza sau colmateaza peretii forajului cu noroi bentonitic

                  Puteti urmari un film cu un astfel de foraj aici : http://youtu.be/Jk0cq9tao4Q
                  Nu ma bag unde nu ma pricep. Nu folosesc expresii de genul : probabil, cred ca, etc. Imi plac cifrele si unitatile de masura : 2 l/s, 30 m , etc . Nu imi plac : mare, mic, adanc, putin mult etc....

                  Comentariu

                  Procesare...