Suprafata teren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DanB13
    Incepator
    • 26.sep.2009
    • 8

    Suprafata teren

    Va salut cu respect !
    In urma cu trei ani am cumparat doua loturi de teren care sunt invecinate,in ideea construirii unei case in viitorul apropiat,cu suprafetele specificate in atasamentul acestui mesaj.
    Am facut actele,totul este ok,numai ca acuma as dori sa fac delimitarea acestor suprafete si,as dori sa fiu sigur ca voi avea in posesie suprafata corespunzatoare de teren ,in conformitate cu actele existente.
    Desigur ca in acte este specificata suprafata cumparata ,dar eu vreau sa existe si in realitate.
    As dori sa va rog, pentru cei ce se pricep si doresc sa ma ajute, sa se uite putin pe schita facuta de mine si sa-mi spuna care este suprafata totala (mp) a acestui teren.
    Ar fi super daca as putea avea un calcul facut si pentru fiecare parcela in parte,nu de alta dar vreau sa fiu pregatit pentru orice eventualitate cand vor veni topografii de la Primarie sa masoare si sa faca granituirea si sa stabileasca limitele proprietatii mele.
    Va multumesc anticipat pentru ajutor si intelegere.
    Cu stima
    DanB
    Fișiere Atașate
  • DanB13
    Incepator
    • 26.sep.2009
    • 8

    #2
    Suprafata teren

    Oare chiar nimeni dintre cei ce se pricep nu se incumeta sa faca acest calcul,ca sa stiu si eu daca ce este in acte exista cu adevarat si pe teren?
    Eu,unul sper ca cineva sa o faca totusi!
    Cu multumiri anticipate!

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      In primul rind harta este mica si nu se vad dimensiunile ...
      Exista pe google o aplicatie care permite masurarea pe harta din satelit . Din pacate am uitat unde se gaseste dar poate aflati dvs !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • DanB13
        Incepator
        • 26.sep.2009
        • 8

        #4
        Lamurire

        Mai intai de toate vreau sa va multumesc Domnule Mircea pentru precizare.stiu ca schita este mica dar daca o fac mai mare nu mai pot sa o atasez,exista ,dupa cum stiti o limita de pixeli,asa ca,nu stiu cum sa fac ca sa se vada cat mai clar.
        Am auzit si eu de acele software-uri dar,din pacate nici acelea nu sunt foarte exacte,au o oarecare toleranta( de la cativa metri la cateva zeci).-,in functie de pozitia satelitului,a vremii,etc.
        De obicei se folosesc la suprafete mari de teren,acolo nu se simte,pe cand la noi,fiecare metru conteaza ca l-am platit cu bani grei.
        De aceea, ii mai rog inca o data pe acei oameni de bine,care se pricep la asa ceva sa incerce sa faca acel calcul,nu de alta dar am explicat motivul.
        O sa incerc,D-le Mircea sa maresc acel plan ,poate reusesc sa o postez cat de cat mai mare ca sa se vada mai bine.
        Cu stima!

        Comentariu

        • DanB13
          Incepator
          • 26.sep.2009
          • 8

          #5
          Suprafata teren- schita mai mare

          Poate acuma se vede ceva mai bine.Am setat la maximul admis,adica de 560x 560 care ,fie vorba intre noi e cam putin.
          Va multumesc pentru rabdare!
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #6
            Daca postati o foto ce contine elementul principal foarte mic si o margine (neagra) imensa asa se intampla.
            Macar puteati sa adaugati cotele ce nu se observa, separat.

            Sa vedem ce am reusit sa scot din imaginea dvs., parca arata ceva mai bine.
            Fișiere Atașate
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • AutoCorect
              Membru
              • 20.sep.2007
              • 286

              #7
              suprafata

              Mie cam asta mi-a rezultat.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • DanB13
                Incepator
                • 26.sep.2009
                • 8

                #8
                Suprafata teren

                Da,intr-adevar asa este ,D-le Administrator,aveti dreptate,mea culpa,am scanat acea schita ,facuta pe o hartie de format mai mic si rezultatul a fost pe masura.
                Am vrut sa adaug cotele dar am sperat ca a doua schita se va vedea ceva mai bine,dar ...a fost mai rau!
                Va multumesc pentru ajutor si corectie!

                Comentariu

                • DanB13
                  Incepator
                  • 26.sep.2009
                  • 8

                  #9
                  Suprafata teren

                  D-le AutoCorect,va multumesc pentru timpul si amabilitatea d-voastra,si pentru schita postata,se vede ca va pricepeti.
                  Din pacate,este vina mea ca in acea schita pe care am postat-o nu se vad prea bine cotele,si vreau doar sa fac o mica corectie,in loc de 44,09m este 41,09m.
                  Daca nu va cer prea mult ,stiu ca si timpul d-voastra e pretios a-ti putea sa recalculati ,facand corectia de mai sus?
                  Spuneti-mi ce software folositi,e foarte bine facuta schita,ma gandesc ca ar cam trebui sa pun mana si sa invat si eu asa ceva.
                  Inca o data multumiri si toate cele bune!

                  Comentariu

                  • AutoCorect
                    Membru
                    • 20.sep.2007
                    • 286

                    #10
                    Suprafata

                    Loturile sunt aproximativ egale ca suprafata.

                    Softul folosit este Google SketchUp, este usor de invatat.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • DanB13
                      Incepator
                      • 26.sep.2009
                      • 8

                      #11
                      Suprafata teren

                      Domnule AutoCorect,inca o data ,va multumesc pentru ajutor si promptitudine.
                      Cu permisiunea d-vostra as dori sa va trimit un e-mail pe adresa personala.
                      Cu stima
                      Dan B.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Re: Suprafata teren

                        Postat în original de DanB13
                        Domnule AutoCorect,inca o data ,va multumesc pentru ajutor si promptitudine.
                        Cu permisiunea d-vostra as dori sa va trimit un e-mail pe adresa personala.
                        Cu stima
                        Dan B.
                        Din curiozitate, este vreo diferenta intre suprafata calculata aici si cea pe care o stiati dvs. din actele terenurilor?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • DanB13
                          Incepator
                          • 26.sep.2009
                          • 8

                          #13
                          Suprafata teren

                          Da,este o diferenta fata de ceea ce este trecut in acte,nu e prea mare,dar ea exista,acuma sunt putin derutat,nu stiu ce sa cred,unde este greseala...
                          Oricum,apreciez raspunsul D-lui AutoCorect,sunt inclinat sa cred ca ,acest calcul este cel corect,dar as fi curios sa vad si altele.
                          Cu stima
                          DanB.

                          Comentariu

                          • AutoCorect
                            Membru
                            • 20.sep.2007
                            • 286

                            #14
                            Vezi ca la mine exista un unghi de 90 de grade, posibil ca in schita ta sa nu existe acest unghi. Calculul ariei unui trapez neregulat nu este complicat, dar nici usor de facut, ai nevoie in mod obligatoriu de un unghi, altfel poti avea o infinitate de arii schimband doar unghiul...

                            Afla mai multe date si vedem.

                            Comentariu

                            Procesare...