Antiderapant rampa garaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • darabzaraq
    Incepator
    • 15.ian.2008
    • 27

    Antiderapant rampa garaj

    Salutare.
    Caut in disperare o solutie tehnica pentru o rampa de garaj cu inclinatia de 20-25 grade [destul de mare]. Momentan rampa este armata si betonata foarte bine.
    Nu am vrut clasicele fiare prinse in beton.

    Stau si ma gandesc ce rezultat ar avea vopseaua epoxidica cu granulatie.
    Ca si inconveniente se decoloreaza in timp si se uzeaza.
    Ofertele primite pana acum a fost o granulatie maxima de 1 mm.

    Aveti cunostinta de vreun tip de benzi cauciuc+metal care se fixeaza cu dibluri in beton la o anumita distanta intre ele? Vreau sa fac pe rampa 2 cai de rulare antiderapante, nu are rost sa o acopar pe toata.

    Caut solutii
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    " Vechile " fiare prinse in beton aveau un scop bine definit si erau cele mai bune pt pt a urca , mai ales , dar si pt coborire .
    Problema este la urcat! daca masina pierde aderenta si da scape la vale , singura solutie este accelerarea dar si tinerea din ambreiaj pt a nu iesi direct in mijlocul strazii sau curte .... De regula aceasta manevra se produce cu derapaj al rotilor , deci frecare maxima pe calea de rulare . Daca dvs credeti ca o vopsea tine la asa ceva .....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • darabzaraq
      Incepator
      • 15.ian.2008
      • 27

      #3
      vechile fiare' sunt inestetice. caut solutii profesionale: Vopsele sau alte dispozitive ce se pot aplica pe beton.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de darabzaraq
        vechile fiare' sunt inestetice. caut solutii profesionale: Vopsele sau alte dispozitive ce se pot aplica pe beton.
        La prima postare adaugasem ceva apoi am sters ...Era o intrebare ! Sinteti sofer sau doar faceti o lucrare ? Intreb asta deoarece pare a nu sti ce inseamna sa urci o panta la iesirea din garaj ... Acum intreb , la ce forta de frecare imprima roata , posibil derapaj , credeti ca o vopsea ajuta ?
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Mina
          Living Legend
          • 24.iun.2006
          • 1106

          #5
          Cele mai elegante solutii le-am vazut realizate au fost din beton amprentat sau pavaj normal (ca si cel din restul curti) si fasii (in locul acelor fiare) de bordura ingusta de pavaj ca antiderapant.

          Comentariu

          • darabzaraq
            Incepator
            • 15.ian.2008
            • 27

            #6
            Acum este doar betonul elicopterizat deci foarte neted. Masina 4X4 nu are nici un stres momentan, dar ma gandesc la umezeala si inghet.
            Am un prieten care face depuneri abrazive pe tamburii metalici de franare, cei care se gasesc prin statiile ITP.
            Il rog sa-mi faca cateva lamele din metal acoperite astfel sa vedem ce iese. Va tin la curent.

            Comentariu

            • Mina
              Living Legend
              • 24.iun.2006
              • 1106

              #7

              Comentariu

              • darabzaraq
                Incepator
                • 15.ian.2008
                • 27

                #8
                Multumesc.
                Da, Doamne, romanului mintea de pe urma.
                Cam nasol' deja sunt la nivel cu ce am acum. O sa sun sa vad ce solutii sunt. Daca stiam turnam asa de la inceput.

                Comentariu

                • Negulescu Corneliu
                  Membru Marcant
                  • 27.iun.2004
                  • 850

                  #9
                  Postat în original de Mina
                  http://press-beton.uv.ro/index.php?page=rampe
                  Uneori ramai uimit de simplitatea unei idei geniale ! Inclinarea aia care permite scurgerea apei si a zapezii m-a dat pe spate. Bravo celui ce a gandit, bravo celui ce a gasit !
                  Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Eu nu ma entuziasmez asa usor O idee simpla de luat banii si atit ! Acele " coame " nu au rezistenta betonului deoarece sint " croite " mai mult din nisipul si cimentul din beton ... Se sparg si singure , dar cind vor fi fortate cu un demaraj ..!
                    In fine , avem solutii simple , ieftine , fiabile , verificate, dar sintem mai cu mot ( se citeste motz ) si trebuie sa inventam ....
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Negulescu Corneliu
                      Membru Marcant
                      • 27.iun.2004
                      • 850

                      #11
                      Domnule Micea, va admir pentru consecventa cu care va aparati opiniile ! Cred ca ceea ce faceti/construiti dvs. dureaza milenii judecand dupa acest aspect ! E posibil sa aveti drepatate dar ideea e foarte buna si cred ca exista betoane in masura sa reziste solicitarii de acolo ! Cui spun eu de betoane !!! Hai ca sunt copil !
                      Chiar va rugam sa detaliati aspectul, rezistenta betonului, legat de folosirea lui aici ! Haideti, domnule Mircea, un aditiv ceva, o marca smecera...Nu ne lasati ! Pacat de idee !
                      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Postat în original de Negulescu Corneliu
                        [...] Inclinarea aia care permite scurgerea apei si a zapezii m-a dat pe spate. [...]
                        Pe lîngă aspectul rezistenţei mecanice, ar mai fi încă două:
                        1. Cum se va curăţa zăpada de pe acele suprafeţe? Metoda clasică (lopata de zăpadă) nu are cum să cureţe şi canalele.
                        2. Dat fiind faptul că iarna acele canale vor fi acoperite de gheaţă, nu văd cum îşi vor mai face treaba, dispare efectul antiderapant.
                        Metoda pe care aş recomanda-o ca posibil răspuns la cele semnalate de mine ar fi încălzirea electrică în matarialul rampei. Dezavantajul ei este că trebuie gîndită încă din faza de proiectare a accesului auto şi realizată înainte de turnarea betoanelor.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Domnul Raduca a spus tot ce ramasese de spus.....
                          O marca de beton ???? O marca mare , in tot cazul , dar problema ramine ca la turnare , pt a face acele rizuri trebuie sa se " adune" dseasupra material moale si fin deci fara piatra.....asa ca rezistenta este spre zero !
                          Ca idee pt a face asa ceva rezistent ar trebui turnate niste pavele , pavele vibrate si apoi montate pe rampa respectiva ..... deci se schimba situatia cind se toarna cu " fundul " in sus !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Negulescu Corneliu
                            Membru Marcant
                            • 27.iun.2004
                            • 850

                            #14
                            Postat în original de RaduCA
                            1. Cum se va curăţa zăpada de pe acele suprafeţe? Metoda clasică (lopata de zăpadă) nu are cum să cureţe şi canalele.
                            2. Dat fiind faptul că iarna acele canale vor fi acoperite de gheaţă, nu văd cum îşi vor mai face treaba, dispare efectul antiderapant.
                            1.Exista o faza in procesul de topire a zapezii cand ea este in echlibru cu apa si e mai usoara ca aceasta.Primavara micile bucati de zapada din canale vor curge odata cu apa, la asta ma gandeam. Se poate curata zapada din canale cu matura dupa ce se curata grosier cu lopata dar nu cred ca e necesar caci anvelopa nu ajunge cred in fundul canaleleor, se va sprijini pe coame,daca alea sunt curatate, gata, am iesit !
                            2.Nu ninge cu gheata! Daca se formeaza acolo cumva, putin probabil ca ar trebui sa fie APA acolo ori aceea se scurge (ce ziceam de idee geniala !), m-ati prins, e urat !
                            Postat în original de Mircea G
                            O marca de beton ???? O marca mare , in tot cazul , dar problema ramine ca la turnare , pt a face acele rizuri trebuie sa se " adune" dseasupra material moale si fin deci fara piatra.....asa ca rezistenta este spre zero !
                            Ca idee pt a face asa ceva rezistent ar trebui turnate niste pavele , pavele vibrate si apoi montate pe rampa respectiva ..... deci se schimba situatia cind se toarna cu " fundul " in sus !
                            Pai vedeti domnule Mircea ! Gata, saru' mana, s-a rezolvat ! Face omul pavele cu fundul cum ati zis si le pune acolo cu fundul invers ! Idee perfecta !
                            Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                            Comentariu

                            • darabzaraq
                              Incepator
                              • 15.ian.2008
                              • 27

                              #15
                              va tin la curent.
                              Torn vopsea epoxidica cu cea mai mare granulatie posibila. Restul e treaba masinii.

                              Comentariu

                              Procesare...