punere la curent cu problemele mele:)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • albertto
    Incepator
    • 07.nov.2005
    • 3

    punere la curent cu problemele mele:)

    1.nu stiu ce problema am..cred ca s-a impuscat firul pe undeva prin perete undeva.intrebarea mea este ;pot sa trec fire ptr priza de la doza de la comutator?tin sa precizez ca doresc ca de la aceasi doza sa trag fire ptr spoturi,neon etc.exista riscuri?

    2.vreau ca prin scafa sa trag fire ptr spoturi? ce tip de cablu tre sa folosesc?

    3.cum leg spoturile? in serie sau in paralel?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Sa inteleg ca nu va mai functioneaza o priza , unde presupuneti ca s-au impuscat firele si doriti sa trageti curent la ea de la comutator. Acest lucru nu este posibil deoarece pe acolo trece doar faza sau nulul care este intrerupt de comutator. Daca doriti sa pastrati si lampa pentru care era destinat comutatorul nu puteti face acest lucru. Daca renuntati la lampa care era comandata de comutatorul respectiv, puteti obtine faza si nul pe cele doua fire care vin la comutator daca suntati fasungurile lampii, adica uniti cele doua fire care veneau la becul lampii.Dupa aceasta modificare puteti sa trageti curent unde doriti dumneavoastra insa sa nu depasiti puterea pentru care a fost proiectat circuitul. ATENTIE: mai intai veti demonta comutatorul si dupa veti sunta fasungul. In caz contrar aveti mari sanse sa faceti un scurt circuit la alimentarea instalatiei.


    Grosimea firelor se alege in functie de spoturile folosite si tensiunea de alimentare a acestora. Va recomand sa apelati la un electrician pentru a va face o instalatie care sa nu se mai "impuste".

    Spoturile se alimenteaza in paralel!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    Procesare...