Electrovalva pentru apa rece exista?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sefu492
    Incepator
    • 07.mai.2009
    • 2

    Electrovalva pentru apa rece exista?

    Buna ziua! am si eu o intrebare : exista cumva pentru instalatiile de apa vreo electrovalva ( cam cum este cea de la gaze) care sa inchida automat circuitul in cazul unor defectiuni? a mai incercat cineva? am patit-o de cateva ori cu racoardele flexibile, cu imbinarea tevilor de PEX-al, dar am fost de fiecare data acasa...Ma gandesc ce se va intampla cand nu voi mai fi acasa si se intampla ceva asemanator...Cand plec pentru perioade mai mari, inchid robinetul general, dar cand plec pt putin timp nu mai inchid...Multumesc!
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    #2
    o idee
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Si robinetul general poate ceda deci ar trebui montata vana inaintea lui . Intrebare ! De unde stie vana cind este inundatie ? cine o comanda ? la ce varianta v-ati gindit ???
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Postat în original de Mircea G
        [...] Intrebare! De unde stie vana cind este inundatie? cine o comanda? la ce varianta v-ati gindit???
        Un senzor de umiditate. Sau un debitmetru cu limită de consum (nu ştiu sigur dacă există, dar bănuiesc că da).


        P.S.
        Postat în original de Mircea G
        Si robinetul general poate ceda deci ar trebui montata vana inaintea lui. [...]
        Şi vana aceea ar putea ceda, aşa că vom mai pune încă un robinet înaintea ei. Dar cum şi acesta ar putea ceda, mai punem încă o vană înainitea lui... ş.a.m.d.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • b50ptr
          Incepator
          • 15.dec.2008
          • 18

          #5
          Re: Electrovalva pentru apa rece exista?

          Postat în original de sefu492
          Buna ziua! am si eu o intrebare : exista cumva pentru instalatiile de apa vreo electrovalva ( cam cum este cea de la gaze) care sa inchida automat circuitul in cazul unor defectiuni? a mai incercat cineva? am patit-o de cateva ori cu racoardele flexibile, cu imbinarea tevilor de PEX-al, dar am fost de fiecare data acasa...Ma gandesc ce se va intampla cand nu voi mai fi acasa si se intampla ceva asemanator...Cand plec pentru perioade mai mari, inchid robinetul general, dar cand plec pt putin timp nu mai inchid...Multumesc!
          da exista electrovane cu servomotor pentru apa (se pot utiliza pina la 90 de grade). pentru diametrul de 1" costa cam 600 de roni. numai ca aceasta, precum spunea si Mircea G. trebuie sa o comande ceva.

          daca aveti sistem de alarma la casa, cind armati alarma inchide alimentarea cu apa a casei, numai ca mai trebuie un releu, alarma fiind fie pe 12V fie pe 24V, iar electrovana este conectata la 220V.
          daca nu aveti instalata alarma, puteti lua decit cititorul de armare (fara a monta senzori).
          orice despre instalatii

          Comentariu

          • ionutdriver
            Membru
            • 04.oct.2009
            • 112

            #6
            Din linkul dat de emanu:

            "Geometrie optimizata pentru pierderi minime de presiune"

            Ce inseamna? se inchide automat la pierderile mici de presiune? De vreo 3 zile am inundat vecinii, un robinet sferic s-a rupt pur si simplu, racoardele flexibile erau foarte corodate la capete, iar un pe un alt robinet se vedea pur si simplu cum a fost "consumat" de apa. Toate aveau o vechime de 4 ani. Sunt foarte interesat de un asemnea produs.

            Postat în original de b50ptr

            da exista electrovane cu servomotor pentru apa (se pot utiliza pina la 90 de grade). pentru diametrul de 1" costa cam 600 de roni. .
            Cautand prin analele domnului google, am gasit o oferta diversa de electrovane , unele cu regim de lucru intre -10 - +140 grade celsius, cu racordare de la 3/8 in sus, iar preturile incep chiar si de la 80 de lei bucata.

            Cu stima.

            Comentariu

            • b50ptr
              Incepator
              • 15.dec.2008
              • 18

              #7
              sa stii ca acela este pretul doar al electrovanei, vezi si pretul servomototului (de regula se comercializeaza separat, ca sunt cu diferite cerinte, unele au inchidere instanta, unele inchid in timp, de exemplu 45 de sacunde sau chiar 90).
              mai sunt electrovane care se utilizeaza pentru irigatii, acelea sunt mult mai ieftine, dar se cam schimba la maxim un an.

              apropo de flexibile, evita sa ai ceva de cauciuc pe instalatiile din casa, cauciucul inbatrineste si bubuie, nu este ca la o teava unde prima data apare un por!
              orice despre instalatii

              Comentariu

              • ionutdriver
                Membru
                • 04.oct.2009
                • 112

                #8
                Si cum legi o chiuveta spre exemplu? E putin mai dificil sa fac un sistem fix in spatele mobilei prin fata filtrelor si sa leg chiuveta. Inca nu mi s-a spart nici un furtun, am vazut vreo 2-3 la altcineva, insa acum ma gandesc ca o data la 2 - 3 ani sa inlocuiesc aceste furtune.
                Iar la masina de spalat am un furtun lung de 3 m, in care am mai multa incredere decat intr-o teava de pex-al cu 2 lei, mai ales ca in ultimul an am avut o multime de probleme cu aceste tevi.

                Comentariu

                • b50ptr
                  Incepator
                  • 15.dec.2008
                  • 18

                  #9
                  Postat în original de driver®
                  Si cum legi o chiuveta spre exemplu? E putin mai dificil sa fac un sistem fix in spatele mobilei prin fata filtrelor si sa leg chiuveta. Inca nu mi s-a spart nici un furtun, am vazut vreo 2-3 la altcineva, insa acum ma gandesc ca o data la 2 - 3 ani sa inlocuiesc aceste furtune.
                  Iar la masina de spalat am un furtun lung de 3 m, in care am mai multa incredere decat intr-o teava de pex-al cu 2 lei, mai ales ca in ultimul an am avut o multime de probleme cu aceste tevi.

                  cum legi chiuveta???? cu tevi domnule, cu tevi din cupru! chiar daca ai baterie cu 1/8" fie ca este pe 1/2". in ambele variante poti alimenta din rombinetii sublavoar cu trava din cupru!
                  orice despre instalatii

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3481

                    #10
                    sunt racorduri flexibile din inox, evact ca cele folosite la gaze.....

                    Comentariu

                    • emanu
                      Membru marcant
                      • 06.oct.2008
                      • 504

                      #11
                      Postat în original de Seni
                      sunt racorduri flexibile din inox, evact ca cele folosite la gaze.....
                      din inox sau din cupru cromat

                      Comentariu

                      • emanu
                        Membru marcant
                        • 06.oct.2008
                        • 504

                        #12
                        Postat în original de driver®
                        Din linkul dat de emanu:

                        "Geometrie optimizata pentru pierderi minime de presiune"

                        Ce inseamna? se inchide automat la pierderile mici de presiune? .
                        nu, inseamna doaR ca traseul prin respectiva electrovalva e fara gatuiri, multe schimbari de directie, shicane sau suprafete f neregulate care s-ar comporta ca o frana hidrodinamica pe traseul apei

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #13
                          Postat în original de emanu
                          din inox sau din cupru cromat
                          cele asemanatoare racordurilor folosite la gaze sunt numai din inox

                          Comentariu

                          Procesare...