Alimentare apa baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • zighi2002
    Incepator
    • 02.mai.2008
    • 8

    Alimentare apa baie

    buna ziua,


    am niste nelamuriri cu privire la alimentare cu apa a baii. cum e mai bine: sa bag tevile de alimnetare pentru chiuveta, dus, masina de apalat prin perete sau sa fac instalatia peste faianta.ce fel de teava sa folosesc.
    va multumesc
  • AutoCorect
    Membru
    • 20.sep.2007
    • 286

    #2
    Ideal ar fi sa le mascati, bineinteles va trebui sa lasati o nisa de vizitare a nodurilor de legatura (derivatii). Ca si material evitati pexalul, ar fi buna teava de cupru sau PP.

    Comentariu

    • moscra1
      Membru
      • 25.sep.2007
      • 138

      #3
      Nu se pune teava de cupru pentru alimentarea cu apa potabila! Eu sincer nu vreau sa ma spal si sa simt gust/miros de sicleala.
      E bun si pexalul, dar sa fie de calitate si cu conditia sa nu fie mascat, sa fie la vedere pentru remedierea eventualelor defectiuni.
      PP e bun, dar cam butucanos.

      Comentariu

      • AutoCorect
        Membru
        • 20.sep.2007
        • 286

        #4
        @moscra1

        Indraznesc sa va contrazic. Se foloseste teava de cupru in alimentarea cu apa potabila. Nu are nici un gust/miros.

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          #5
          zighi2002 --Teava de cupru carbon free pentru apa rece si apa calda menajera.
          Cu respect.

          Comentariu

          • zighi2002
            Incepator
            • 02.mai.2008
            • 8

            #6
            va multumesc pentru raspunsuri

            Comentariu

            • b50ptr
              Incepator
              • 15.dec.2008
              • 18

              #7
              Postat în original de moscra1
              Nu se pune teava de cupru pentru alimentarea cu apa potabila! Eu sincer nu vreau sa ma spal si sa simt gust/miros de sicleala.
              E bun si pexalul, dar sa fie de calitate si cu conditia sa nu fie mascat, sa fie la vedere pentru remedierea eventualelor defectiuni.
              PP e bun, dar cam butucanos.

              domnule, cuprul este alimentar si nealimentar! cred ca tu ai nealimentar, ca este mai ieftin! atentie la baut apa, mai ales daca ai fost plecat o perioada de acasa, ca este foarte periculos.
              orice despre instalatii

              Comentariu

              • b50ptr
                Incepator
                • 15.dec.2008
                • 18

                #8
                Re: alimentare apa baie

                Postat în original de zighi2002
                buna ziua,


                am niste nelamuriri cu privire la alimentare cu apa a baii. cum e mai bine: sa bag tevile de alimnetare pentru chiuveta, dus, masina de apalat prin perete sau sa fac instalatia peste faianta.ce fel de teava sa folosesc.
                va multumesc
                lipsit de modestie iti spun ca sunt profesor (in adevaratul sens al cuvintului) in acest domeniu. fiecare produs are lucruri pozitive si negative, ca si oamenii, ca si masinile si tot asa.

                din pdv-ul meu, cea mai buna teava este teava de cupru, numai ca consturile de manopera si de achizitie sunt mai mari.

                pe locul al doilea ar fi teava multistar pexal (polietilena cu insertie de aluminiu), numai ca aici 95% din instalatori nu stiu sa lucreze cu ea, una la mina si a doua nu te zgirci la o teava ieftina. tot aici importatnte sunt fitigurile (piesele de racordare). cele mai bune sunt cele din PPSU (sulfonat de polifenil) cu care elimini orice risc.

                pe al 3-lea loc ar fi teava din polietilena si cea din polibutilena, iar pe ultimul cea din pp-r (dar avantajul acesteia este ca este cea mai ieftina)

                te astept cu alte intrebari!
                orice despre instalatii

                Comentariu

                • moscra1
                  Membru
                  • 25.sep.2007
                  • 138

                  #9
                  Postat în original de b50ptr
                  domnule, cuprul este alimentar si nealimentar! cred ca tu ai nealimentar, ca este mai ieftin! atentie la baut apa, mai ales daca ai fost plecat o perioada de acasa, ca este foarte periculos.
                  Eu nu am inca instalatie de incalzire in casa, este abia la rosu, dar am intrebat si eu in stanga si in dreapta si niste baieti destepti de la niste firme de constructii mi-au spus acest lucru. M-am lamurit, teava cupru carbon free. Multumesc si eu de sfat.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Re: alimentare apa baie

                    [quote="b50ptr"]....pe locul al doilea ar fi teava multistar pexal (polietilena cu insertie de aluminiu), numai ca aici 95% din instalatori nu stiu sa lucreze cu ea, /quote] Ce vreti sa spuneti ? dati ceva detalii !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • moscra1
                      Membru
                      • 25.sep.2007
                      • 138

                      #11
                      Se refera probabil la faptul ca nu prind racordurile cum trebuie(strang prea tare sau prea putin, le indoaie prea tare netinand cont de diametrul tevii etc.)
                      Tot pe forum am gasit acelasi subiect discutat mai demult si care cred ca lamureste problema - http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0

                      Comentariu

                      • b50ptr
                        Incepator
                        • 15.dec.2008
                        • 18

                        #12
                        Re: alimentare apa baie

                        [quote="Mircea G"]
                        Postat în original de b50ptr
                        ....pe locul al doilea ar fi teava multistar pexal (polietilena cu insertie de aluminiu), numai ca aici 95% din instalatori nu stiu sa lucreze cu ea, /quote] Ce vreti sa spuneti ? dati ceva detalii !

                        exact ce a spus moscra1

                        unii string foarte tare racordurile (aici vrobesc de cele prin compresie, care sunt metalice), altii calibreaza zic ei (dar de fapt largesc) la capatul tevii cu un dorn nu cu freze si caloibrator special, unii taie cu clasti de la alte tevi sau cu bonfaierul, nu cu dispozitive cu rola lunga, unii nu folosesc lubrifiant siliconic care are rolul de a fi si tratament pentru o-ringurile din cauciuc, altii curbeaza teava cu startul de aluminiu suprapus, de curbat se curbeaza numai cel sudat cap la cap logitudinal................ ar fi multe de spus
                        orice despre instalatii

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Re: alimentare apa baie

                          Postat în original de b50ptr
                          ...... altii curbeaza teava cu startul de aluminiu suprapus, de curbat se curbeaza numai cel sudat cap la cap logitudinal...........
                          Curiozitatea mea a avut rezultat ! Chestia de mai sus n-am stiut si n-am citit nicaieri .... O fisa tehnica , ceva ?????
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • moscra1
                            Membru
                            • 25.sep.2007
                            • 138

                            #14
                            Ceea ce a scris b50ptr este SF pentru 95% din cei care monteaza instalatii cu pex-al, am curaj sa pun pariu.

                            Comentariu

                            • b50ptr
                              Incepator
                              • 15.dec.2008
                              • 18

                              #15
                              precum probabil ca cunoastesti exista multe tipuri de asa spusa teava PEXAL

                              iau ca exemplu diametrul d.16 care este cel mai uzual!

                              e, la 16 exista 3 grosimi cu 1,75mm, cu 2mm (cel mai des intilnit pe piata romanesca) si de 2,25.

                              deasemenea exista la fiecare din aceste grosimi ale peretelui tevii, diferite grsosimi de aluminiu, iau acum exemplu pe cel cu grosimea de 2mm, exista aluminiu gros de 0.25, de 0,2 si de 0,15, deasemenea acest aluminiu este o platbanda, care la unii se petrece citiva milimetrii (cel ieftin din piata, sau cel care se fabrica la suceava), iar altii (producatorii care se respecta) au inalta precizie, ajunge cap la cap si se sudeaza cu laser.

                              asta nu o sa intilniti niciodata intr-un fisa tehnica de produs, decit la cei care-l sudeaza.

                              daca vreti sa-mi ascultati sfaturile, nu aveti decit, daca nu, nu! mentionez ca am vizitat 4 fabrici care produceau si teava multistrat si am vazut intregul proces de productie!

                              firmele producatoare care isi respecta calitatea produsului, il si garanteaza si au fonduri consistente pentru despagubiri. conditia de baza este ca executia sa fie executata corect!

                              dealungul timpului am fost mediator la multe conflicte intre beneficiari si executatnti! repet, pe piata autohtona 90% sunt cirpaci si 10% instalatori!



                              de exemplu hotelul yaki din mamamia (cei din constanta pot proba) a avut o problema cu 2 coloane (una d.50 si una d.63) din pexal, acolo a fost executat abolut corect instalatia, problema consta in o-ringurile care nu erau de calitatea scontata iar firma producatoare a suportat consecintele!
                              orice despre instalatii

                              Comentariu

                              Procesare...