Dilema scurgere masina spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danco72
    Incepator
    • 03.nov.2009
    • 1

    Dilema scurgere masina spalat

    buna ziua,
    am si eu o intrebare. este vreo problema daca as monta evacuarea masinii de spalat in teava de pluviala a blocului, ce se afla la circa 1 metru de masina? daca e ok, cu ce se da gaura in burlanul ala si ce conector sau sifon sau cum s-o numi am nevoie ca sa fiu sigur ca nu iese furtunul. La ce inaltime fata de podea e recomandat sa dau gaura? Daca e posibil sa dau gaura mai sus la vreo 1 metru de podea ar fi si mai bine ca acolo pluviala este de PVC.
    multumesc
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2501

    #2
    Nu este OK sa pui apare ziduala menajera la pluviala deoarece nu trece prin statia de epurare si asa contribui la MAREA POLUARE. Nici sa nu te gindesti la asa ceva.
    Cu respect.

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      #3
      Re: Dilema scurgere masina spalat

      Postat în original de danco72
      buna ziua,
      am si eu o intrebare. este vreo problema daca as monta evacuarea masinii de spalat in teava de pluviala a blocului, ce se afla la circa 1 metru de masina? daca e ok, cu ce se da gaura in burlanul ala si ce conector sau sifon sau cum s-o numi am nevoie ca sa fiu sigur ca nu iese furtunul. La ce inaltime fata de podea e recomandat sa dau gaura? Daca e posibil sa dau gaura mai sus la vreo 1 metru de podea ar fi si mai bine ca acolo pluviala este de PVC.
      multumesc
      cred ca nu este ok nici legal, nici din punct de vedere al poluarii, inaltimea gurii de canalizare nu cred ca trebuie sa depaseasca inaltimea masinii de spalat, sa fie undeva intre 70 - 90 cm

      Comentariu

      • draku
        Membru marcant
        • 12.mar.2007
        • 343

        #4
        o sa fiu off-topic, dar sunt curios
        conducta de ape pluviale, prin care se scurge apa stransa pe terasa blocului, unde se conecteaza?
        adica, exista 2 trasee ale apelor murdare?
        unul pentru apa menajera, care trece prin statia de epurare si unul pentru apa pluviala care nu trece prin acea statie?
        daca e asa, unde se scurge apa pluviala? (de pe terasele blocurilor si de strada)
        multumesc

        Comentariu

        Procesare...