Soarece in apartament de bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tiso
    Incepator
    • 05.nov.2009
    • 4

    Soarece in apartament de bloc

    salutare. am o mare problema de care nu mai stiu cum sa scap. mi-a intrat in casa, cred ca pe usa de la intrare un soarece f mic ce-i drept, dar de care mi-e o frica ingrozitoare. am si un catel, care nici macar nu il baga in seama. l-am vazut intr-o singura zi cum se plimba prin sufragerie si de atunci nu l-am mai vazut. unde s-o fi bagat? am cumparat si doua capcane. una cu arc si una ca un tub, de 2 zile le am montate in casa. degeaba, nu s-a prins nimic in ele. imi vine sa innebunesc. ce ma fac? cum naiba scap de uratenia asta? pe unde o fi? nu am gauri pe langa tevi, nu am gauri prin pereti, dar am destula mobila si holul, bucataria si sufrageria sunt deschise. intre ele, deci poate fi oriunde pe aici. ajutati-ma va rog.
  • moscra1
    Membru
    • 25.sep.2007
    • 138

    #2
    Cumpara niste grausor sau otrava solida(este sub forma de pernute) de la fitofarmacie. Moare sigur. Il gasesti dupa aceea ,dupa miros.

    Comentariu

    • tiso
      Incepator
      • 05.nov.2009
      • 4

      #3
      pai am si un catel, si se poate otravi, si nu vreau

      Comentariu

      • moscra1
        Membru
        • 25.sep.2007
        • 138

        #4
        Otrava se pune in locurile ascunse, dupa fotoliu, canapea, frigider etc. Puneti otrava in locurile unde nu ajunge catelul. Soarecele nu defileaza prin mijlocul camerei, el merge prin locuri stramte si intunecoase.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • ombun
            Membru marcant
            • 12.feb.2007
            • 580

            #6
            metoda lu' bunelu' :
            -materiale:
            1. o nuca
            2.un bat de chibrit (scobitoare)
            3.un bucatica paine
            4.una bucata geam (25 x 25 cm)
            5.una bucata strachina de lut.
            -procedura:
            se infige chibritul in nuca cu un capat, iar la celelalt capat se infice bucatica de paine; se aseaza bucata de geam pe podea, iar pa aceasta se aseaza cu fata in jos, strachina -sprijinta insa cu buza (cat mai instabil) de nuca. Bucatica de paine tr sa se afle inspre interiorul starchinii.
            ASTA E TOT !
            Soarecele vine , trage de paine, destabilizeaza starchina si ramane sub ea; ulterior se ia bucata de geam (cu tot cu strachina), si urmeaza crima ...sau aruncarea in valuri... :P
            vreau sa fac o casa !

            Comentariu

            • ghimpe--
              Membru Marcant
              • 22.iun.2008
              • 400

              #7
              Puteti inlocui painea cu o bucatica de sunca pentru eficacitate mai buna. Sa nu puneti ciocolata ca o sa il prindeti pe copil
              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

              Comentariu

              • tiso
                Incepator
                • 05.nov.2009
                • 4

                #8
                intr-adevar pot pune otrava in locuri ferite. mai grav e daca da catelul de soarece, dupa ce acesta a mancat otrava, daca cumva il musca si apoi se otraveste si el? eu nu inteleg totusi ce dureaza asa mult sa intre in cele 2 capcane? simt ca innebunesc! ma mananca toata pielea, nu mai pot dormi, mi-e sila de tot din casa. nu gasesc insa nici soarecele, nici urme de fecale de la el, nici nu miroase urat prin casa, o fi plecat de bunavoie? am lasat azi prin niste colturi unde nu ajunge catelul, bucatele mici de cascaval, ca sa vad daca lipseste diseara cand ajung acasa, vre-una. sper sa le gasesc intacte. ma gandeam la un moment dat ca poate l-a mancat catelul, sau l-o fi omorat si l-o fi ascuns pe sub vreo canapea ceva. offff. parca nu se mai termina cosmarul asta!

                Comentariu

                • ombun
                  Membru marcant
                  • 12.feb.2007
                  • 580

                  #9
                  mesajul meu, chiar daca a parut o gluma, , in fapt descrie o metoda f. eficace si verificata....
                  vreau sa fac o casa !

                  Comentariu

                  • ghimpe--
                    Membru Marcant
                    • 22.iun.2008
                    • 400

                    #10
                    ombun, si bunicii mei tot asa prind(eau) soarecii, numai ca foloseau sunca ca sa fie mai ispititoare pentru soareci
                    It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                    Comentariu

                    • moscra1
                      Membru
                      • 25.sep.2007
                      • 138

                      #11
                      O fi plecat sa voteze.
                      M-ai glumim si noi!
                      Pune niste otrava in sufragerie dupa ...ceva unde nu ajunge catelul.

                      Comentariu

                      • georgel
                        Membru
                        • 12.sep.2009
                        • 234

                        #12
                        se gasesc hirti speciale pt soareci cu lipici pe ele le pui sub pat sub fotoliu in locuri ascunse daca apare jery ramine lipit

                        Comentariu

                        • tanasie
                          Living Legend
                          • 15.oct.2008
                          • 2501

                          #13
                          Postat în original de tiso
                          .... ma gandeam la un moment dat ca poate l-a mancat catelul, sau l-o fi omorat ...
                          Daca l-a omorit catelul nu cred sa-l fi mincat, nu am vazut ciine sa manince soareci, ii omoara si-i pune la vedere sa vada stapinul ce isprava buna a facut, daca totusi mai este in casa trebuie neaparat sa miroase a soarece, sa gasesti excremente prin camara s-au pe unde tii piinea si sa auzi noaptea cum rontaie.
                          S-au poate a fost doar in trecere in cautare de un partener
                          Cu respect.

                          Comentariu

                          • tiso
                            Incepator
                            • 05.nov.2009
                            • 4

                            #14
                            deci am impanzit toata casa c capcane, cu lipici, cu bucatele de cascava, cu bucatele de ciocolata. nu a aparut. nu se aude nici un rontait. nu am gasit nici urma de excremente, nu pute a nimic. in week asta scot toata mobila de la locul ei, golesc toate sertarele, spal peste tot, caut in orice coltisor. eu sper totusi sa fi plecat. prea nu vrea la nimic

                            Comentariu

                            • moscra1
                              Membru
                              • 25.sep.2007
                              • 138

                              #15
                              Ai nevoie de ajutoare?

                              Comentariu

                              Procesare...