Circuit 6-8 spoturi si 2 intrerupatoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rromypoly
    Incepator
    • 06.iul.2006
    • 17

    Circuit 6-8 spoturi si 2 intrerupatoare

    Vreau sa montez cate 2 spoturi pe un perete deci 8 spoturi in total, dar as dori sa se aprinda cate 4 spoturi odata deci doi pereti separat ma puteti ajuta cu o idee si ceva detaii va rog!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Sa inteleg, ca doriti sa aveti un intrerupator dublu sau doua intrerupatore separate de la care sa puteti aprinde 2 grupuri a cate 4 spoturi?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • cri5tian
      Incepator
      • 15.ian.2008
      • 1

      #3
      LEGARE SPOTURI AJUTOR

      Am si eu aceeasi pb ... imi puteti spune cum trebuie legate firele astfel incat sa se aprinda separat cate 4 spoturi din totalul de 8 (intrerupator dublu / 2 intrerupatoare cu variator)

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #4
        Pleci din doza de aparat cu cate 2 fire pt. fiecare grup de spoturi in parte, spoturile fiind legate in paralel in 2 grupuri de cate 4.
        In doza trebuie sa ai faza si nul - nulul il legi la cate un fir din cele 2 perechi impreuna, deci vei avea nul legat la un fir care duce la un set de 4 spoturi si acelasi nul legat la un fir la celalalt grup de 4 spoturi.
        La comutatoare (intrerupator dublu) ai 3 locuri unde se pot baga fire. Alege pe cel care e singular (n-are pereche) si pune faza acolo. Apoi firele ramase libere (cate un fir catre fiecare grup de spoturi) le conectezi la cele 2 locuri libere ramase la comutator.
        E foarte simplu, sper ca ai inteles si nu uita sa scoti sigurantele inainte de a umbla la instalatia electrica. Daca nu te pricepi chiar de loc, cheama un electrician-e mai sigur.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1360

          #5
          qq
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Mai exista situatia in care n-ai nul si faza in doza de aparat - la instalatii vechi.
            Daca vrei sa renunti la iluminatul central (din mijlocul camerei) si sa folosesti spoturi pe laterale atunci pui in scurtcircuit firele care erau la vechea lustra din centru, izolezi si bagi in tencuiala. Asta o faci cu intrerupatorul scos de tot. In felul asta iti aduci si nulul si faza in doza de aparat restul ramanand ca in postul anterior.

            Comentariu

            • Inginerul_bv
              Membru
              • 18.oct.2009
              • 129

              #7
              Circuit 6-8 spoturi si 2 intrerupatoare

              Am atasat o schita a ceea ce vreau sa fac, un coleg mi-a alcatuit chiar si o schita electrica, dar ma lovesc de alta problema. Nu stiu ce tip de spoturi sa cumpar, 20w la 12V ? Se gasesc spoturi incastrabile speciale pentru mobila ? Initial am vrut sa folosesc spoturi individuale cu brat gen aplica de perete dar sunt foarte scumpe si nici nu cred ca vor arata foarte estetic, asa ca m-am orientat catre cele incastrabile si sa construiesc o piesa de mobilier ca in schita anexata postului.
              Ce-mi recomandati sa cumpar ? Ce fel de spoturi ? Caldura emanata de spoturi va dauna constructiei de mobilier propusa de mine ?
              Vreau sa montez la ambele capete ale placii intrerupatoare cap scara care sa poata stinge si aprinde cate 3 sau 6 daca voi monta 6 spoturi sau 4 si respectiv 8 daca voi monta 8 spoturi.
              Fișiere Atașate
              Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

              Comentariu

              • iuliutz
                Membru Marcant
                • 11.nov.2007
                • 453

                #8
                Nu ar trebui sa afecteze, insa ca un sfat pritenesc, utilizati spoturi LED care au un consum ffff mic si nu emana caldura aproape deloc (insesizabil).
                Costa mai mult dar merita toti banii.
                Vad ca ati desenat un pat........8 spoturi cu led deasupra patului zic eu ca ar suficiente pentru o lumina ambientala placuta.
                "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                Comentariu

                • Inginerul_bv
                  Membru
                  • 18.oct.2009
                  • 129

                  #9
                  Da, m-am grabit si am uitat sa mentionez. Intentionez sa montez aceasta placa deasupra patului, ca sa inlocuiesc clasicele veioze de noptiera.
                  Totusi am inteles ca sunt spoturi speciale pentru mobilier de 20w, 8x20 ar insemna 160 de w, cred ca aveti dreptate, ar lumina indeajuns. Problema mea este, la 220v sa fie spoturile sau la 12V cu transformator.
                  Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                  Comentariu

                  • iuliutz
                    Membru Marcant
                    • 11.nov.2007
                    • 453

                    #10
                    Daca optati pentru varianta propusa de mine, merg la 220. Daca doriti spoturi pentru mobilier, au un transformator de curent.
                    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      #11
                      Sfaturi pt spoturi s-au dat ... eu nu inteleg , dupa cum arata schema la ce folosesc ! Asa cum vad din desen ele ar lumina undeva deasupra pernei adica direct " in cap " !? Deci nici lumina de ambient nici de citit , arata mai mult a lumina de interogatoriu , de tortura !
                      Eu zic sa mai studiati pozitia si utilitatea lor. In caz ca lumina va fi - de citit - se poate gasi alta solutie poate tot cu spoturi normale si fiecare cu variator . Asa cum ati prevazut cu intrerupator cap-scara , nu are sens ...
                      O alta varianta ar fi doua spoturi independente , puternice , pt citit , pe variator si o bagheta pe leduri au spoturi pe leduri pt lumina de ambient ...
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Inginerul_bv
                        Membru
                        • 18.oct.2009
                        • 129

                        #12
                        N-am reusit sa fac schema chiar la scara. As vrea ca in acelasi timp sa fie si un fel de raft pentru diverse. Nu vor fi in nici un caz lumini de citit pentru simplu motiv ca eu si sotia mea nu citim spre rusinea noastra, ziare in nici un caz, cel mult o revista. Consider ca ne-am cultivat destul in facultati si nu mai avem nevoie
                        In principiu va avea o latime de 15 cm in zona unde m-am gandit sa montez spoturile, iar placa vreau s-o montez putin mai sus. Spoturile sunt reglabile ca si pozitie am vazut eu majoritatea, deci n-ar fi o problema in folosirea lor ca si lumini de citit daca se doreste asta.
                        Vreau sa va intreb pe dumneavoastra, care este varianta cea mai viabila in acest caz, spoturi la 220V legate in paralel sau spoturi la 12V cu transformator ? Sa folosesc spoturi cu brat ? Vreau sa montez spoturi cu leduri pentru ca sunt mai fiabile, desi nu sunt un mare fan al luminii alb-rece, dar totusi, solutia cea mai buna in cazul de fata, cam care ar fi ?
                        Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #13
                          Spoturile cu leduri care se alimenteaza la 230V nu merg cu variator. Sau mai bine -zis nu functioneaza prea stralucit. Am inlocuit la cineva variatorul cu un interupator normal ptr ca in cca 2-3 ore se ardeau.Daca sunt cu Led-uri, sunt destul de economice. Bagheta de care pomenea dl Mircea se gaseste ca si kit pe la 70-90 lei si este compusa din 2 segmente de cate 60 cm alaturi de transformatorul si cablurile aferente. Stima!
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • Inginerul_bv
                            Membru
                            • 18.oct.2009
                            • 129

                            #14
                            Cred ca o sa recurg la solutia cu baghete cu leduri. Foarte buna idee de altfel. Nu de alta dar simplific foarte mult solutia constructiva, nu mai e nevoie sa gauresc placa unde vroiam sa montez spoturile decat sa scot firele de curent.
                            Acum vin cu alta intrebare, schema electrica cred ca se pastreaza si-o s-o postez mai jos, dar ce fel de banda cu leduri ? La 12 sau la 220V ? As putea monta in locul intrerupatoarelor duble cap scara variatoare duble ?
                            Fișiere Atașate
                            Proprietar de apartament de rahat de 2 camere intr-un bloc vechi vai mama lui.

                            Comentariu

                            • bogd
                              Membru Marcant
                              • 16.aug.2009
                              • 546

                              #15
                              Circuit 6-8 spoturi si 2 intrerupatoare

                              am lucrat an industria mobilei,si nu va sfatuiesc sa folositi spoturi cu transformator.Nu rezista becurile. Folositi spoturi la 220v incastrabile an scafa de la mobila.Pt protectia circuitului ,folositi sina de mascare din p.v.c. aplicata deasupra pe scafa.
                              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                              Comentariu

                              Procesare...