Contract de constructie apartament; dimensiuni gresite

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dragos.a.vilcu
    Incepator
    • 19.oct.2009
    • 9

    Contract de constructie apartament; dimensiuni gresite

    Buna ziua.

    Am un contract de constructie a unui apartament cu o firma.
    Aproape au terminat finisajele. M-am apucat sa verific (poate cam tarziu, e adevarat) daca au respectat dimensiunile.
    Si am descoperit ca am camerele cu in jur de 2-3 cm mai mici (atat pe lungime cat si pe latime). Asta poate sa se datoreze unor lucruri ca :
    - pereti interiori mai grosi decat trebuia
    - strat de tencuiala
    - faianta de pe pereti (in baie, bucatarie)
    In contract se specifica ca apartamentul are in total 84 m2 suprafata utila, si un pret fix in Euro (nu exista referinte la pret/m2)
    Facand o socoteala pe dimensiunile gasite de mine, per total rezulta o pierdere de aproximativ 2 m2 din suprafata utila.

    In plus, in legea locuintei 114/1996, era specificat o inaltime minima de 255 cm a camerei; Inaltimea camerelor mele este cam de 250 cm

    Pot sa obtin usor cel putin o reducere a pretului proportional cu cei 2m2 pierduti ? Este un caz in care am sanse mari (in cazul in care ajung in instanta ) si suficient de simplu (tinand cont ca probabil in cel mai bun caz castig cam 1600 Euro) ?
    Care ar fi pasii de urmat ?

    Sunt "obligat" prin contract sa ma prezint cand ma chema la receptia lucrarii, dar nu stiu daca este bine sa samnez, pana cand nu se lamureste problema cu suprafata utila (+ alte cateva probleme)

    Multumesc,
Procesare...