Canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius00
    Incepator
    • 09.dec.2008
    • 13

    Canalizare

    Am si eu o intrebare vreau sa imi mut o chiuveta si tre sa prelungesc sistemul de scurgere. M-am gandit sa pun tevi din Pvc cu garnitura. Puteti sa imi spuneti daca mai trebuiesc lupite cumva la imbinari? multumesc
    Marius
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Daca au garnituri nu necesita alte lipituri.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • marius00
      Incepator
      • 09.dec.2008
      • 13

      #3
      Apa rece

      Si mai am o problema , teava de apa rece e din plastic cred ca PPR. si pe ea am un cot. as vrea sa inlocuiesc acel cot si sa ii pun cu filet la un capat. trebuie lipita imbinarea dintre teava de plastic si cot? mersi
      Marius

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        PPR-ul se sudeaza cu scula speciala.
        Identifica corect materialul tevii si vedem la urma.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1226

          #5
          Re: Apa rece

          Postat în original de marius00
          Si mai am o problema , teava de apa rece e din plastic cred ca PPR. si pe ea am un cot. as vrea sa inlocuiesc acel cot si sa ii pun cu filet la un capat. trebuie lipita imbinarea dintre teava de plastic si cot? mersi
          daca este ca si cel din imagine da cum a spus colegul forumist mai sus



          sau poti sa tai teava inaintea cotului si sa faci filet pe teava de plastic, este o scula proprie pentru asa ceva si continui cu metal cu calti/teflonul de rigoare

          Comentariu

          • wizake
            Membru
            • 17.nov.2009
            • 132

            #6
            Am renovat baia, si am decis sa renunt la conducta veche de la evacuarea chiuvetei. Era dintr-un plastic (PVC cred) tare, casant. Vreau sa o inlocuiesc cu o teava din PVC gri, cu garnituri la un capat, care se gasesc in comert. Voi conecta si scurgerea de la masina de spalat printr-un conector de tip Y. Problema e la imbinarea tevii noi (32x1.8 ) cu conducta principala. Cred ca dimensiunea "gaurii" unde ar trebui sa se potriveasca teava PVC de 32mm e mai mica (cam 30mm) Intra doar f putin (1-2 mm), si nu sta deloc fixa.

            Ce solutii as avea in situatia aceasta?

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2501

              #7
              Reductor.
              Cu respect.

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #8
                Postat în original de wizake
                Am renovat baia, si am decis sa renunt la conducta veche de la evacuarea chiuvetei. Era dintr-un plastic (PVC cred) tare, casant. Vreau sa o inlocuiesc cu o teava din PVC gri, cu garnituri la un capat, care se gasesc in comert. Voi conecta si scurgerea de la masina de spalat printr-un conector de tip Y. Problema e la imbinarea tevii noi (32x1.8 ) cu conducta principala. Cred ca dimensiunea "gaurii" unde ar trebui sa se potriveasca teava PVC de 32mm e mai mica (cam 30mm) Intra doar f putin (1-2 mm), si nu sta deloc fixa.

                Ce solutii as avea in situatia aceasta?
                pune o poza sa vedem ce ai acolo, cum arata partea de "cam 30mm", este doar o gaura, sau ai si un capat de tub acolo?

                Comentariu

                • wizake
                  Membru
                  • 17.nov.2009
                  • 132

                  #9
                  e si o bucata de tub acolo. Cred ca diametrul interior e de 30-32, dar e destul de gros si de rigid PVC-ul din care e facuta.
                  Nu am gasit nimic pe la magazine ca sa se potriveasca, asa ca am incalzit putin teava de PVC de 32 si am reusit sa o introduc acolo, dar nu sta foarte fixa. Cred ca e o solutie temporara.

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1226

                    #10
                    Postat în original de wizake
                    e si o bucata de tub acolo. Cred ca diametrul interior e de 30-32, dar e destul de gros si de rigid PVC-ul din care e facuta.
                    Nu am gasit nimic pe la magazine ca sa se potriveasca, asa ca am incalzit putin teava de PVC de 32 si am reusit sa o introduc acolo, dar nu sta foarte fixa. Cred ca e o solutie temporara.
                    trebuie sa incalzesti tubul care ramane pe exterior, pune si lipici propriu pentru pvc

                    Comentariu

                    Procesare...