Izolare teava PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • villy06
    Incepator
    • 29.oct.2009
    • 5

    Izolare teava PPR

    In primul rand va salut pe toti.

    Problema sta in felul urmator:vreau sa fac instalatia de apa in casa din teava ppr,instalatorul mi-a spus ca e necesara izolarea tevii atat pentru apa rece cat si calda cu izolatie din aia din burete.Vreau sa mentionez ca tevile o sa vina ingropate in perete si peste ele o sa vina tencuit.Explicatia lui a fost ca daca nu le izoleaza o sa apara condens intre ele si o sa am probleme, de ex. cand o sa vin cu faianta peste ele exista posibilitatea sa pice.

    Vreau sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac,nu e vorba de banii care o sa coste izolatia,mi-e frica sa n-am probleme de la buretele ala bagat in perete.


    Multumesc
  • ionutdriver
    Membru
    • 04.oct.2009
    • 112

    #2
    Nu vei avea nici o problema cu buretele in perete. Izolatia tevilor este foarte buna.
    Putin probabil sa cada placile de faianta de la codensul care se va forma pe teava de apa rece. Daca luam in calcul umiditatea aflata in masa de aer ce inconjoara o teava zidita, condensul va fi infim poate chiar zero, insa vei avea pierderi mari de caldura pe traseu daca nu il izolezi.
    Recent am cumparat izolatie pentru tevi la 2 lei bucata (2m).
    In plus tevile din ppr au un coeficient de alungire destul de maricel, iar izolatia le va asigura spatiul necesar daca nu sunt trasee lungi.

    Comentariu

    • cosmintr
      Membru Marcant
      • 30.iul.2006
      • 570

      #3
      Instalatorul stie ce zice , mai multi prieteni si-au pus tevile in pereti fara izolatie si la toti poti sa vezi pe unde merg traseele. Tevile condenseaza, de la dif de temperatura este posibil sa ai in timp si crapaturi in tencuiala, asa ca pune izolatie pe tevi. Daca nu pui dupa max un an vei vedea pe perete pe unde trece teava. Pot sa fac poze undeva sa atasez. Numai luni pot face pozele respective. Exista un pic mai scumpa si cu ecran termic. Si mai buna. E mult mai bine executata si mai groasa ca cea simpla. Pune si nu iti va parea rau. Eu am pus inclusiv la canalizare, sunt mai maniac. Si la conductele ingroparte in pamant in curte am pus izolatie. Protejeaza oricum in plus.

      Comentariu

      • ivan_turbinca
        Membru marcant
        • 25.feb.2009
        • 494

        #4
        daca o faci sa o dai nu mai pui ))) daca o faci pt tine pune.Pot sa apara fisuri,sa se umezeasca,sa le vezi tevile prin perete dupa un timp,mucegai umezeala,cade faianta,se umfla bvopseaua etc.deci? cred ca pui nu?

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          izoleaza neaparat tevile, orice izolatie este bine venita, dar in niciun caz NU le lasa neizolate, altfel o sa iti para rau....
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          Procesare...