Betoane, subsoluri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • muscarul
    Incepator
    • 21.nov.2006
    • 38

    Betoane, subsoluri

    Buna ziua

    Doresc sa imi fac o casa pe structura de lemn. Am citit cam ce se putea citi pe net la noi pe tema asta, si am lucrat doi ani in US in domeniu, deci vreau sa fac in regie proprie, pe baza unui proiect facut de un arhitect si un rezistentist.
    Dilema mea este legata de partea de fundatii/subsol. Terenul meu este in panta, amprenta la sol va fi de cca 8x11 m. Vrand nevrand, o sa bag ceva beton, deci o sa fac si un subsol (garaj, camera tehnica, beci, un mic atelier de mestereli).
    Din cate am inteles, uzual, se foloseste la betonul de egalizare b100. Elevatia (peretii subsolului de fapt) vreau sa o fac din boltari de cofraj umpluti cu beton si armati cu fier beton. Ce clasa de beton ar trebui sa utilizez aici? Un B 150 ar fi suficient? Dar placa peste subsol, peste care va veni structura de lemn, ce clasa ar trebui sa fie? Din cate stiu eu, la zidarie, se foloseste B250, dar avand in vedere ca vorbim de o structura usoara as putea merge pe un beton de clasa mai slaba?
    Si inca ceva - cam ce grosime ar trebui sa aiba placa peste subsol?

    Pun toate aceste intrebari deoarece vreau sa imi fac niste calcule de natura economica, si nu sunt in tara momentan ca sa pot vorbi cu proiectantul, pe care de altfel nici nu l-am ales inca.

    Mentionez inca odata: voi construi P+M, structura usoara (pereti sandwich, acoperis Lindab sau sindrila bituminoasa).

    De asemenea, imi cer scuze pentru vechile denumiri ale betoanelor, dar imi e mult mai usor asa
Procesare...