Canalizare in zona cu panza freatica ridicata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucaluca
    Incepator
    • 03.nov.2009
    • 3

    Canalizare in zona cu panza freatica ridicata

    Ziua buna!
    Incerc sa citesc ce s-a mai scris pe forum...dar se pare ca nu prea gasesc un raspuns la problema mea. Asadar...un subiect nou!
    Am o casa intr-o zona in care sapand la 1m iese apa, iar cand ploua....cam balta pe teren. "Calul de dar nu se cauta la dinti", asa ca nu trebuie sa ma plang de teren, ci trebuie sa gasesc o solutie pentru canalizare.
    Eu m-am gandit la o fosa septica (din comert) sau o ministatie de epurare, iar apa rezultata in urma curatirii sa o trimit printr-o conducta intr-un sant. Problema e ca santul e departe de mine (cam 50 m) si nu am cum sa pun teava in panta. Ma intrebam daca e suficienta presiunea apei din statie/fosa casa se duca in sant sau e nevoie de o pompa? Si daca e nevoie de pompa, unde trebuie pusa?
    M-as bucura tare sa primesc parerea unor persoane avizate atat asupra intrebarilor cat si a solutiei propuse de mine. E alta solutie mai buna?
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #2
    depinde de tipul fosei, dar majoritatea au loc pentru montarea unei pompe care sa asigure evacuarea apei epurare, deci in aacea camera se poate monta pompa legata cumva daca nu poate sta dpe fundul fosei, si care sa trimita apa in afara fosei;
    o alta varianta mai costisitoare este amplasarea unui camin langa fosa si apa eliminata din fosa sa fie trimisa in acest camin de unde cu pompa sa fie scoasa in santul de care vorbeati
    multa bafta si spor la treaba
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • lucaluca
      Incepator
      • 03.nov.2009
      • 3

      #3
      Multumesc frumos pentru informatii.
      Sunt deasemenea binevenite alte sugestii decat m-am gandit eu.

      Comentariu

      Procesare...