Sistem scripeti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Sistem scripeti

    buna ziua! doresc sa fac un sistem de scripeti ca sa ridicniste caramida la etaj.cum sa il fac? 1,2 scrpeti? tin sa mentionez ca e aldracu degreu sa o ridici sus am facut eu ceva cu 1 ,2 scripeti dar merge greu.am un scripete mare si unul mic.p ecare sa il pun primul? p ecel mare? cel mic? habar nu am!apropo un motor de masina de spalat de 450W nu e bun sa o ridice sus? asa ca un troliu?
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Cu doi scripeti puteti sa dublati forta de ridicare, in conditiile in care se trage sarcina de jos. Nu conteaza unde va fi scripetele mare sau cel mic (daca rola mica va fi jos se va roti de mai putine ori). De grinda in consola se leaga un capat al corzii si un scripete, al 2-lea scripete va avea cirligul de atasare a sarcinii. Coarda, legata de grinda, coboara la rola de jos, trece pe sub ea si urca la rola de sus, se trece peste ea si coboara jos la cel care ridica.
    Nu puteti folosi motorul de masina de spalat la asa ceva!
    Instalatiile de ridicare trebuie sa respecte anumite reguli!
    Puteti achizitiona un troliu prevazut cu electrofrina si circuit electric specific unor astfel de instalatii.

    Comentariu

    • ivan_turbinca
      Membru marcant
      • 25.feb.2009
      • 494

      #3
      va multumesc foarte mult pt raspuns.cum sa imi fac un suport pt u electropalan eletric? cum sa il prind sus pe placa?

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1105

        #4
        Pina acum am vazut trei variante:
        - grinda in consola, fixa, cu cale de rulare pentru troliu;
        - grinda in consola, cu ariculatie, ce permite rotirea grinzii cu sarcina spre locul de descarcare;
        - grinda in consola, fixa, ridicata cit mai sus, sarcina fiind trasa spre locul de descarcare - merge doar la sarcini mici si este foarte riscanta in cazul in care sarcina trebuie trasa pe distante mari.

        Comentariu

        Procesare...