Unde se pozitioneaza intrarea de canalizare pe o parcela

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • simagavril
    Incepator
    • 05.mar.2008
    • 51

    Unde se pozitioneaza intrarea de canalizare pe o parcela

    Buna ziua,

    am nevoie de sfatul celor in masura privind pozitionarea pe o parcela de teren a racordurilor de intrare pt canalizare si apa

    Ma intereseaza daca exista reglementarii legale sau daca exista anumite caracteristici de ordin tehnic care sa impuna ca intrarea de la reteaua de canalizare si alimentare cu apa sa se faca intrun fel anume in functie de cu va fi pozitionata casa

    In cazul meu vreau sa mentionez urmatoarele:

    1. am o deschidere la drum de 106,42 m iar in adancime sunt 30 m
    2. vreau sa impart terenul in 4 parcele de aprox 25 m fiecare
    3. drumul este orientat fata de teren la N putin N-E
    4. constructiile (tinanad cont de pozitionarea terenului) vor fi ridicate in partea nordica a fiecarei parcele (in partea dreapta cu se priveste terenul din drum)
    5. terenul are o inclinatie de aprox. 4- 5 grade (cred) N - S (drumul urca de la N spre S )

    Unde ma sfatuiti sa fac intrarile la fiecare parcele ?
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Canalizarea se va " trage " la max 1,5 m de gardul de pe strada care are asa ceva ! Acolo se va face caminul . Locul exact il stabiliti dvs cum va este mai bine . In mod normal , daca pe toata lungimea deschiderii exista canalizare se poate face unde doriti . Singura problema ar fi ca nu puteti face 4 racorduri . Nu se admite decit unul de nr cadastral . Deci daca terenul nu este impartit si pe acte , veti avea un racord . Ptr alte trei puteti incerca si la mica " intelegere " ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • simagavril
      Incepator
      • 05.mar.2008
      • 51

      #3
      M-am lamurit doar partial, multumesc oricum pentru raspuns !!

      Cunosc situatia privind bransarea doar daca sunt mai multe numere cadastrale

      De ce grosime trebuie sa fie teava de canalizare care va deservi 8-10 case individuale si care se va conecta la reteaua de canalizare stradala (a orasului) ?

      Comentariu

      Procesare...