Miros canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • roberthod
    Incepator
    • 15.nov.2007
    • 1

    Miros canalizare

    Buna ziua !
    As dori sa apelez la sfatul unui instalator sanitar cu experienta pentru a-mi da sfatul optim in urmatoarea situatie vecinul de deasupra, care locuieste la ultimul nivel al blocului (et.Cool a schimbat teava de echilibrare cu iesirea pe terasa blocului, de la teava cu D= 110 mm la una cu D= 40 mm. Consecinta este ca in baie patrunde f frecvent miros de canalizare, in special prin orificiul de scurgere al cazii. Ipoteza e intarita de faptul ca dupa ce trag apa la closet, se aude clar cum apa din sifonul de la cada este aspirata si astfel raman fara garda hidraulica si patrunde miros. Vecinul nu vrea sa schimbe teava la diametrul pe care-l avea inainte, invocand faptul ca se poate cumpara o supapa de admisie a aerului, care se poate monta fara probleme. Dar am auzit ca astfel de supape rezista maximum 5 ani , dupa care trebuie schimbate. Pe de alta parte, un instalator care a venit si a vazut noua configuratie a tevilor, a ajuns la concluzia ca o teava de diametru 110 mm, cum era inainte nu se mai poate monta, intrucat locul de montaj a fost ocupat cu un sifon de pardoseala care a fost montat recent. Singura alternativa fiind crearea unei derivatii la conducta de canalizare, care sa aiba alt traseu si sa ajunga pe terasa blocului, lucru care vecinului nu-i place. Care este cea mai buna solutie ? Precizare vecinii de dedesubt nu au miros de canalizare in baie.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Cu siguranta va trebuie acel traseu secundar daca nu se poate intregi cel primar; este discutabil traseul pe care va trebui sa il faceti pentru coloana de ventilare insa este cert ca tot pe terasa trebuie sa ajunga.
    Utilizati 110 mm si nu veti avea alte probleme.

    Supapa montata la dvs. nu este o solutie buna.

    Comentariu

    • CAMELIA_TM10
      Incepator
      • 15.mai.2007
      • 61

      #3
      Buna seara,
      Am si eu aceeasi problema. Stau la casa si imi vine in baie miros de la fosa. Am renuntat la sifonul din pardoseala, am instalat o supapa si foarte putin s-a diminuat mirosul. Nu stiu care este problema, am chemat instalatorii dar vad ca tot asa este. Am prietene care locuiesc la fel ca mine si nu au aceasta problema. Sunt convinsa ca ceva nu s-a facut bine la instalare. Va rog, daca puteti, dati-mi o sugestie ca nu stiu ca se mai fac. Va multumesc.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        La deversarea apelor menajere in fosa septica aveti montat o clapeta de retinere pe conducta de canalizare ?
        Din ce cauza ati renuntat la sifonul de pardoseala ?
        Ce tip de supapa ati montat si unde ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • CAMELIA_TM10
          Incepator
          • 15.mai.2007
          • 61

          #5
          Am montat o supapa dar numai stiu ce tip...este montata in santul pe unde merge conducta...am renuntat la sifonul din baie pentru ca am considerat ca si pe acolo se intoarce mirosul...

          Comentariu

          • CAMELIA_TM10
            Incepator
            • 15.mai.2007
            • 61

            #6
            Supapa am cumparat-o de la un magazin de specialitate si a costat in jur de 150 lei...erau doua modele si am cumparat-o pe cea ma scumpa ???!!!
            Poate nu era si cea mai buna ?

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de CAMELIA_TM10
              [...] m renuntat la sifonul din baie pentru ca am considerat ca si pe acolo se intoarce mirosul...
              "Sifonul" este cea mai ieftina supapa pentru mirosuri.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • CAMELIA_TM10
                Incepator
                • 15.mai.2007
                • 61

                #8
                Postat în original de raduca
                Postat în original de CAMELIA_TM10
                [...] m renuntat la sifonul din baie pentru ca am considerat ca si pe acolo se intoarce mirosul...
                "Sifonul" este cea mai ieftina supapa pentru mirosuri.
                Nu inteleg, va rog explicati-mi .

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  @ CAMELIA_TM1: Aveti mai jos schema simplificata a unui sifon. Acel "dop" de lichid va impiedica mirosurile sa treaca dintr-o parte in alta. Prin renuntarea la sifon, ati permis mirosurilor sa patrunda din fosa in casa.
                  Fișiere Atașate
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • CAMELIA_TM10
                    Incepator
                    • 15.mai.2007
                    • 61

                    #10
                    Poate m-am exprimat gresit dar am scos doar sita de deasupra prin care se scurgea apa si am pus o placuta mica de gresie...dar mi-e teama ca nu am asa ceva la dus sau cada... mai precis teava aceea in forma de U pe care mi-ati aratat-o si unde se creeaza acel "dop" de apa...este posibil asa ceva ? Se poate sa fie doar o teava verticala nu in forma de U ? Nu am alta explicatie.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de CAMELIA_TM10
                      [...] dar mi-e teama ca nu am asa ceva la dus sau cada [...]
                      In mod normal, la sifonul de pardoseala (schita de mai jos) sint conectate si dusul, si cada, si lavoarul, si bideul s.a.m.d., deci nu ar fi trebuit sa aveti probleme. Totusi Dvs. le aveti. Doar executantul lucrarii stie cu exactitate cum s-a facut acest lucru la Dvs. Daca sinteti sigura ca mirosul venea pe acolo, atunci inseamna ca este un defect al sifonului: ori sifonul nu "tine apa", ori "capacul" sifonului este gaurit/crapat (sau poate chiar lipseste ), ori sifonul nu este sifon ci doar o scurgere (asa cum spuneati, doar o teava).
                      Fișiere Atașate
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Raduca acel "capac" se numeste clopot pentru sifon.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • dmih
                          Membru Marcant
                          • 05.feb.2007
                          • 612

                          #13
                          S-o fi evaporat apa din sifon?

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Este posibil deoarece "dar am scos doar sita de deasupra prin care se scurgea apa si am pus o placuta mica de gresie".
                            Astupand sifonul cu o placuta de gresie apa din garda hidraulica nu este complectata prin utilizarea sifonului. Se poate ca nea gigel meseriasul sa fi indepartat si clopotul sifonului deoarece nu ii venea la nivel placuta.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #15
                              Postat în original de Maistrul Max
                              Raduca acel "capac" se numeste clopot pentru sifon.
                              Multumesc. Am avut un lapsus (cuvintul imi statea pe "virful limbii", dar nu mi-l aminteam) si, ca sa nu mai pierd timpul, am improvizat (de aceea am si pus ghilimelele la cuvintul capac).
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...