Bolboroseala chiuveta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    Bolboroseala chiuveta

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati in urma toarea problema.

    locuiesc la bloc la etaj intermediar.

    De ceva vreme a inceput sa se auda la chiuveta din bucatarie o bolboroseala la scurgere, cu toate ca nu umblam la chiuveta.

    Am crezut ca este vorba de canalizare infundata cu atat mai mult cu cat in una din zile, intamplator am vazut ca in chiuveta imi iese apa cu zat de cafea in doua (fac mentiunea ca nu sunt consumator de cafea). Dupa ce aceasta apa s-a scurs am dat drumul la robinet sa imi spal chiuveta si nu mica mi-a fost surprinderea sa observ ca scurgerea functiona foarte bine, respectiv apa de la robinet s-a scurs chiar cu mult mai repede decat zoaia venita de pe canalizarea chiuvetei.

    Dupa cum cred eu sigur este vorba de un dop pe scurgere, de scurgere infundata (sau cel putin asa tind sa cred), dar nu pot sa imi dau seama daca este de la nivelul meu la cel inferior sau de la nivelul meu la cel superior.

    V-ati intanit cu asemenea probleme? Aveti un sfat, o recomandare?

    Va multumesc anticipat!

    Cu stima!
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #2
    monteaza un clapet de sens pe teava de scurgere si nu vei mai avea probleme cu refularea
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      multumesc pentru idee!
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de marius_lmd
        monteaza un clapet de sens pe teava de scurgere si nu vei mai avea probleme cu refularea
        1.Problema este ca se gasesc destul de greu , spre deloc , la diametre mici ! 2. O clapeta necesita intretinere , deci alta bataie de cap .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #5
          cele mai mici sunt de 50 si nu vad ce intretinere necesita atata timp cat apa se scurge prin el, doar cand ai apa in chiuveta atunci poti vedea ce probleme sunt...eu am montat si nu am avut necazuri
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6
            nu e apa distilata ce curge pe acolo, din contra

            Comentariu

            Procesare...