Bolboroseala chiuveta!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    Bolboroseala chiuveta!

    Buna ziua,

    Va rog sa ma ajutati in urma toarea problema.

    locuiesc la bloc la etaj intermediar.

    De ceva vreme a inceput sa se auda la chiuveta din bucatarie o bolboroseala la scurgere, cu toate ca nu umblam la chiuveta si sa simt in apartament un miros urat de canalizare.

    Am crezut ca este vorba de canalizare infundata cu atat mai mult cu cat in una din zile, intamplator am vazut ca in chiuveta imi iese apa cu zat de cafea in doua (fac mentiunea ca nu sunt consumator de cafea). Dupa ce aceasta apa s-a scurs am dat drumul la robinet sa imi spal chiuveta si nu mica mi-a fost surprinderea sa observ ca scurgerea functiona foarte bine, respectiv apa de la robinet s-a scurs chiar cu mult mai repede decat zoaia venita de pe canalizarea chiuvetei.

    Dupa cum cred eu sigur este vorba de un dop pe scurgere, de scurgere infundata (sau cel putin asa tind sa cred), dar nu pot sa imi dau seama daca este de la nivelul meu la cel inferior sau de la nivelul meu la cel superior.

    V-ati intanit cu asemenea probleme? Aveti un sfat, o recomandare?

    Va multumesc anticipat!

    Cu stima!
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB
  • iuliutz
    Membru Marcant
    • 11.nov.2007
    • 453

    #2
    aveti facuta instalatie pentru sifonare? Aceea ajuta la indepartarea mirosului venit din scurgere.
    In legatura cu refularea, sigur a fost un dop in scurgere, dop care a disparut in momentul scurgerii apei cu zatul de cafea.
    "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
    Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      da, am sifon la chiuveta.

      Problema cu bolboroseala persista si dupa acea refulare de apa cu zat de cafea!

      Cu stima
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • iuliutz
        Membru Marcant
        • 11.nov.2007
        • 453

        #4
        mai mult ca sigur este infundata partial, de un dop. Apa care trece pe langa respectivul dop produce bolboroseala respectiva.
        Incearca cu mister muscolo......
        Daca nu merge, vorbeste cu vecinii de deasupra si dedesupt ca sa vezi de unde incepe problema. Eventual cu un "sarpe" sondeaza instalatiile de la fiecare.
        Bafta!
        "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
        Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

        Comentariu

        • Codex
          Membru
          • 12.mai.2006
          • 253

          #5
          multumesc!
          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

          Electrician autorizat IIA + IIB

          Comentariu

          • hangiul
            Incepator
            • 28.oct.2011
            • 1

            #6
            Am si eu aceasta problema. Cand un vecin de sus da drumul la apa, aerul de pe conducta iese la mine in chiuveta cu zgomot. Este vorba despre chiuveta din bucatarie. Cand bolboroseste am incercat sa astup preaplinul si am pus dopul la chiuveta blocand aerul. Intradevar, asa nu se mai aude! Cum pot rezolva problema. Am incercat cu Mr. Muscolo dar nu pare a fi infundata conducta. Ma gandesc sa nu fie infundata aerisirea sau ceva de genul asta. Cand coboara apa, trebuie sa iasa aerul. Pe unde iese in mod normal?
            "Non idem est, si duo dicunt idem."

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Efectul poate fi de aspiratie daca coloana de apa trage aerul prin sifonul de lavoarului sau invers, daca aerul este impins din coloana prin sifonul care este pozitionat cel mai defavorabil si sunt supuse la o presiune mai mare decat cea opusa de coloana de apa din sifonul respectiv.

              Daca ar fi cazul celui de-al doilea efect, s-ar simti miros specific canalizarii la dvs. in baie.
              Fenomenele se intampla din mai multe motive ce tin atat de slaba dimensionare sau interventia gresita asupra coloanei de ventilatie a canalizarii cat si e modul in care se face racordarea obiectelor sanitare la coloana principala de canalizare (teava de 110mm).
              In afara zgomotului efectiv pe perioada de folosire a obiectelor sanitare ale vecinilor mai este vreun efect negativ pe care il resimtiti?

              Comentariu

              Procesare...