Necesar materiale fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blondi_m17
    Incepator
    • 18.oct.2007
    • 26

    Necesar materiale fundatie

    intre consolidarea si extinderea unei case vechi si construirea alteia noi am ales a doua varianta - speram ca nu este mult mai scumpa...

    am putea avea un calcul estimativ cel putin pentru fundatie ( materiale si costuri) la o amprenta de 86m2? casa am gandit-o cu parter si etajul mansardat, pe care am dori sa il facem doar din osb, vata si ce mai trebuie sa fie izolat bine... (speram sa fie mai ieftina decat varianta caramidei si pt mansarda...)sau sa folosim caramida de la casa veche pe care o sa o demolam..

    parterul e recomandabil a fi facut pe cadre? sau mai bine zid de caramida si apoi turnati stalpii? ( din ce am citit se pare ca cea din urma varianta ar fi mai rezistenta?)

    multumesc anticipat de posibile raspunsuri cu privire la costuri..
  • valiu
    Membru
    • 02.mar.2009
    • 253

    #2
    Prima data v-ar trebui un proiect si abia dupa aceea va puteti aproxima costurile


    PS.Poate va ajuta vreun coleg forumist care a trecut recent prin asa ceva
    Cu respect!
    Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

    Comentariu

    • blondi_m17
      Incepator
      • 18.oct.2007
      • 26

      #3
      corect, avem un proiect, desi nu sunt foarte sigura in legatura cu usa d e la intrare daca va ramane acolo sau nu....se intra direct in living..

      credeam ca s-ar putea aproxima costurile cel putin pt fundatie in fct de m2 pe care ii care casa..o sa asteptam necesarul de materiale tot d ela arhitect..

      multumesc pt raspuns

      Comentariu

      • nosferatuera
        Incepator
        • 16.apr.2012
        • 11

        #4
        Răspuns la: Necesar materiale fundatie

        cine vrea sa-ti zica iti zice cu aproximatie. nu te mai complica cu toti ... stim noi cine. astia (majoritatea) vor sa faca ei lucrari etc. daia nu vor sa zica poate poate )

        Comentariu

        Procesare...