Solutie punctuala toaleta pentru casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ervin8571
    Incepator
    • 19.dec.2008
    • 45

    Solutie punctuala toaleta pentru casa

    am o casa la tara la care as vrea sa instalez o toaleta in casa. Imi puteti oferi o solutie? (fosa septica, statie epurare, etc)
    multumesc
  • cobra_ent
    Incepator
    • 14.dec.2009
    • 7

    #2
    daca aveti spatiu suficient pentru drenaj, atunci montati o fosa septica tip imhoff din PE.

    Comentariu

    • ervin8571
      Incepator
      • 19.dec.2008
      • 45

      #3
      casa este locuita in permanenta de 2 persoane si ocazional, mai mult in weekend, de 3-5 persoane. O fosa cu capacitatea de 4000-5000 l ar fi suficient?
      multumesc

      Comentariu

      • draku
        Membru marcant
        • 12.mar.2007
        • 343

        #4
        ca sa ai un nivel de comparatie:
        fosa simpla, fara drenaj (de fapt un bazin din beton construit local) 2,5x1,5x2,5 m deserveste o casa la tara (baie, bucatarie si masina automata de spalat) locuita permanent de 2 pers in varsta
        data in folosinta in ianuarie 2008, pana acum (dec 2009) nivelul acumularilor in bazin s-a ridicat cam la 1 metru

        Comentariu

        • ervin8571
          Incepator
          • 19.dec.2008
          • 45

          #5
          suna bine, as fi interesat de niste detalii; inteleg ca apa se infiltreaza prin beton?
          mersi

          Comentariu

          • cobra_ent
            Incepator
            • 14.dec.2009
            • 7

            #6
            Daca doriti sa folositi o fosa tip Imhoff atunci alegeti pentru 6 persoane, care are volumul total in jur de 1,2 m3. Este usor de montat dar trebuie neaparat sa drenati.

            Comentariu

            • draku
              Membru marcant
              • 12.mar.2007
              • 343

              #7
              Postat în original de ervin8571
              suna bine, as fi interesat de niste detalii; inteleg ca apa se infiltreaza prin beton?
              mersi
              detalii prea multe nu am sa dau
              nu stiu daca se infiltreaza apa prin beton
              ce stiu sigur e ca nu s-au lasat gauri in beton (de obicei fundul se lasa nebetonat, pentru drenaj). in cazul asta nu, e un bazin (mare) de beton, turnat la fata locului, armat cu plasa de buzau, grosimea betonului cam 12-15 cm. "tavanul" (un pic mai gros) s-a turnat sub nivelul solului cu 20 de cm, iar dupa uscarea completa s-a pus pamant peste el.
              acum se mai observa doar o gura de vizitare cam de 70x70 cm acoperita cu un capac si o aerisire din teava de scurgere de 110 mm.
              s-a preferat solutia asta intrucat este destul de aproape de fantana din curte (~15 m), iar fosele din comert erau (si sunt inca) foarte scumpe.
              ca pret, s-a ridicat undeva la 1300 lei (in conditiile in care, la vremea aia, o fosa corespunzatoare din comert era cel putin 5000 lei). pretul a inclus manopera (cu forta de munca locala), inchiriere diverse (betoniera (mica) si panouri mari de lemn pt cofrare, etc) si materiale.
              estimez ca mai rezista cel putin 1,5 ani pana o sa se umple, dar cu toate astea intentionez sa o vidanjez la vara.
              daca folosirea apei se face cumpatat (bazin wc 3/9 litri/actionare, masina de spalat automata cu cantitate cat mai mica de apa folosita/ciclu de spalare, dus rapid fara a interpreta sub el o arie intreaga de opera, pe timp de vara utilizarea "sanitarelor" instalate in curte, etc) un bazin asa mare se poate goli cam la 3-4 ani.
              a nu se intelege ca se prefera economia in detrimentul igienei, confortului, etc.
              de asta am si scris "cumpatat" mai sus, solutii cat mai economice raportate la veniturile unor pensionari

              Comentariu

              • marius_lmd
                Membru Marcant
                • 19.mar.2009
                • 440

                #8
                incercati totusi cu o fasa si cateva tevi de drenaj, dar nu facute din minte calcule ci putin detaliate de cineva avizat....
                pentru 3-4 persoane aveti nevoie de un volum de fosa 1500 litri - 1600 litri si un camp de drenaj de 30-40 m (functie de tipul terenului)
                pt detalii contact
                o parere in plus nu strica niciodata,

                Comentariu

                • ervin8571
                  Incepator
                  • 19.dec.2008
                  • 45

                  #9
                  am in curte un put si un hidrofor, dar pentru a avea suficienta presiune pt a aduce apa in casa, pentru folosire la masina de spalat si toaleta imi trebuie un hidorfor cu anumite caracteristici? (presiune, diametrul tevilor, putere, etc). Ce solutie as putea gasi pentru a nu ingheta-in aceste zile nu il pot folosi datorita gerului de afara si am ajuns sa car apa cu galeata.
                  multumesc

                  Comentariu

                  Procesare...