Suduri corecte PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • builder
    Incepator
    • 15.ian.2009
    • 30

    Suduri corecte PPR

    De curand mi-am luat un aparat de sudura PPR,dar din pacate ori nu stiu eu sa sudez corect, ori aparatul nu e de calitate. Cam una din 5 lipituri nu iese cum trebuie (curge ori de la inceput, ori dupa un timp). Temperatura am pus-o pe la 280 C, dar mi se pare ca plasticul se topeste incet (in carte spune ca timpul de incalzire e de 5 sec- nici vorba! ). Trebuiesc incalzite cumva ambele piese care se sudeaza? La instalatorul care mi-a lucrat la casa nu am vazut asta. Oricum mi-e frica sa nu plesneasca si sudurile facute de el dupa ingroparea in zid sau sapa. In concluzie va rog sa-mi spuneti cum trebuie facuta o lipitura corecta. Multumesc!
  • moscra1
    Membru
    • 25.sep.2007
    • 138

    #2
    Se pare ca se incalzesc amadoua.

    Comentariu

    • emanu
      Membru marcant
      • 06.oct.2008
      • 504

      #3
      Re: suduri corecte PPR

      Postat în original de builder
      Trebuiesc incalzite cumva ambele piese care se sudeaza?

      Normal, OBLIGATORIU

      am facut mii de lipituti in PPR! Nu mi-a curs vreodata vreuna, nici dupa ani!

      Comentariu

      • marius_lmd
        Membru Marcant
        • 19.mar.2009
        • 440

        #4
        curiozitate: cum reuseai sa incalzesti numai o parte??????/
        o parere in plus nu strica niciodata,

        Comentariu

        • Dika
          Incepator
          • 06.dec.2007
          • 1

          #5
          Sarbatori fericite ! , De cand se numara 5 secunde, adica cand incepi sa bagi fitingurile in aparat sau de cand ai bagat fitingurile in aparat si dupa aia numeri 5 secunde ?

          Comentariu

          • vigeak
            Membru Marcant
            • 22.oct.2007
            • 408

            #6
            pai din momentul in care ai potrivit piesele. si poti sa numeri pana pe la 6-7 sacunde. apoi astepti cca. 30 de sec. fara sa le misti.
            nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

            Comentariu

            • wolfy14
              Incepator
              • 30.mai.2007
              • 49

              #7
              Postat în original de Vigeak!
              pai din momentul in care ai potrivit piesele. si poti sa numeri pana pe la 6-7 sacunde. apoi astepti cca. 30 de sec. fara sa le misti.
              30 de secunde in atata timp se topesc de tot piesele....pe fiecare diametru al pieselor exista un timp de incalzire... de obicei in trusa in care e aparatu ai un tabel cu timpi respectivi pt fiecare diametru in parte....(ex:la 1/2 ~5-7 sec incepand din momentu in care incepi sa incalzesti piesele)

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                #8
                exista un timp estimativ ptr diferite diametre, dar conteaza si la cat e pus aparatul si de temperatura ambianta

                eu de ex ma uit dupa marginea de topitura care imi ese din bacuri, cand incepe sa imi de-a afara material topit inseamna ca e numa buna de imbinat

                dar asta nu e suficient, trebuie si s-o imbini f bine sa pui piesele coaxial sa nu la rasucesti, sa nu le apesi f tare ca tind sa se gatuie cu material topit in interior si f important e sa le tii nemiscate pana devin rigide

                apoi vara ai mai mult la dispozitie sa le imbini, decat iarna cand se racesc mai repede

                apoi pe cat posibil sa faci lipiturile jos, comod, nu pe pozitie

                tine mult de experienta lucrul cu PPR in teren, poti ajunge si la situatii cand trebuie sa folosesti doua aparate si 4 oameni pt o singura lipitura

                a

                Comentariu

                • mihaim5
                  Incepator
                  • 25.aug.2006
                  • 79

                  #9
                  Re: Suduri corecte PPR

                  neaparat refaceti sudurile, daca ati lipit doar una din piese, mai devreme sau mai tarziu, sigur vor ceda

                  Comentariu

                  • vigeak
                    Membru Marcant
                    • 22.oct.2007
                    • 408

                    #10
                    @ wolfy14
                    30 de secunde dupa ce ce se imbina piesele.
                    nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                    Comentariu

                    Procesare...