Problema achizitie teren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maidanezu
    Incepator
    • 09.nov.2009
    • 3

    Problema achizitie teren

    Dupa cum vedeti sunt nou pe acest forum.Mi-am facut cont pt ca doresc sa imi construiesc o casa si eram sigur ca de la inceput o sa ma lovesc de unele probleme.

    In primavera am achizitionat 2 parcele de teren langa Arad, precizez ca terenul era pasune in extravilan dar tipul de la care l-am luat mi-a promis ca in cateva luni terenul meu impreuna cu celelalte sute de parcele vor trece in pasune intravilan.Am fost atras de pret si am facut precontractul cu clauzele de rigoare..vanzatorul sa imi treaca terenul din extravilan in intravilan si sa imi asigure utilitatile in caz contrar trebea sa imi inapoieze o anumita suma de bani stipulata in contract.

    Au trecut cateva luni si vanzatorul m-a sunat sa imi spuna sa mergem la notar sa facem contractul in original pt ca terenul a trecut in pasune intravilan.Am mers la notar am facut contractul in original in care am scris din nou ca in cazul in care nu imi va furniza utilitatile pana in martie 2010 va trebui sa imi dea bani.Ambele parti au fost de accord, toti am fost fericiti.
    In termen de o luna de la incheierea contractului in original a trebuit sa merg la primaria din sat.Acolo din vb in vb am aflat ca eu nu pot sa imi fac casa pe teren chiar daca am carte funciara, contract in original si terenul meu este pasune intravilana pentru ca mai intai trebe sa scot terenul meu din circuitul agricol.

    Intrebarile mele sunt:
    Eu am 2 parcele de cate 605mp fiecare…pot sa scot din circuitul agricol sa spunem doar 200-300 mp, unde sa imi construiesc casa, in loc de 1200?
    Cam la ce suma credeti ca se ridica scoaterea terenului sau a unei portiuni de teren ( daca se poate) din circuitul agricol…macar aproximativ sa imi spuneti ca sa pot sa dorm si eu linistit noaptea.
    M-am tot uitat pe internet sa aflu cam ce acte imi trebuie si am vazut ca sunt destul de multe.In rigim normal cam cat dureaza toate formalitatile.

    Sper ca am fost destul de explicit si concis si nu v-am plictisit.
    Va multumesc anticipat.
  • Maidanezu
    Incepator
    • 09.nov.2009
    • 3

    #2
    Chiar nimeni?

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Re: Problema achizitie teren

      Din ceea ce cunosc (nu lucrez în domeniu, aşa că ar fi bine să ponderezi spusele mele), se pot scoate din circuitul agricol şi suprafeţe mai mici de teren decît întreagul lot. Dacă nu greşesc, indiferent că vei scoate 1 mp sau 1.000 mp, preţul va fi acelaşi (sub 1.000 ron dacă faci tu acest lucru şi nu un intermediar), iar întreaga procedură poate dura pînă la 2 luni de zile. Trebuie să-ţi face calculele cît mai precis în privinţa suprafeţei pe care vrei să o scoţi, pentru că impozitul pe terenul scos din circuitul agricol este mai mare decît pentru cel din acest circuit. La fel, dacă ai făcut calculele la sînge şi vrei să mai construieşti ulterior încă ceva (de exemplu o anexă, un garaj), iar trebuie să o iei de la capăt şi cu banii şi cu timpul petrecut pe la uşile instituţiilor statului.

      Dar poate că totuşi ai noroc: a apărut "Legea nr. 242 din 23 iunie 2009, privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 27/2008 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul", în care se spune că
      La articolul I punctul 8, dupa alineatul (4) al articolului 31 se introduce un nou alineat, alineatul (5), cu urmatorul cuprins: "(5) Pentru terenul trecut in intravilan in baza prevederilor Planului urbanistic general nu este necesara scoaterea din circuitul agricol."
      Sper să te ajute cu ceva cele de mai sus.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Cu google:


        Pentru a putea obţine autorizaţie de construcţie şi implicit pentru a începe construcţia propriu-zisă este neaparat nevoie de scoaterea din ...
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • ivan_turbinca
          Membru marcant
          • 25.feb.2009
          • 494

          #5
          pretul este undeva la 10 mil maxim pentru 5 ha,si dureaza cam 6 luni.bafta!

          Comentariu

          • Maidanezu
            Incepator
            • 09.nov.2009
            • 3

            #6
            Din cate am vazut si eu pe internet cam la 1000 lei ar ajunge trecerea asta...dar tot pe net am obs. ca unii spuneau ca scoaterea din circuitul agricol este gratis...nici privitul nu este pe gratis uneori

            Daca dureaza 6 luni trecerea se cam dau peste cap planurile mele de a incepe constructia casei in primavara.

            Va multumesc mult, dar din pacate o sa va mai stresez cu diferite intrebari in viitor.

            Comentariu

            • whitesnow
              Incepator
              • 30.mar.2014
              • 2

              #7
              Răspuns la: Problema achizitie teren

              Buna ziua, intentionam sa achizitionam un teren care face parte dintr-o parcela de 3200 mp cu front la doua strazi. Am vrea sa cumparam jumatatea de sus a parcelei dar accesul este foarte dificil deoarece la strada de sus este o rampa mare cu o diferenta de nivel de 7 metri. Noi dorim sa vorbim cu proprietarul sa ne dea accesul pe partea de jos. Cum s-ar putea face acest lucru ? terenul este destul de ingust. in partea de jos frontul este 12 m iar sus 13 m.

              Comentariu

              • intransingentul
                Living Legend
                • 26.iul.2012
                • 1008

                #8
                Răspuns la: Problema achizitie teren

                Postat în original de whitesnow
                Buna ziua, intentionam sa achizitionam un teren care face parte dintr-o parcela de 3200 mp cu front la doua strazi. Am vrea sa cumparam jumatatea de sus a parcelei dar accesul este foarte dificil deoarece la strada de sus este o rampa mare cu o diferenta de nivel de 7 metri. Noi dorim sa vorbim cu proprietarul sa ne dea accesul pe partea de jos. Cum s-ar putea face acest lucru ? terenul este destul de ingust. in partea de jos frontul este 12 m iar sus 13 m.
                Cred ca mai bine ar fi sa cautati o solutie de acces direct, decat sa faceti drum de servitute, raman 9m.
                Scazand cel putin 3m pt drum , raman 9 m de teren pt a putea construi o casa care la randul ei trebuie sa respecte cerintele din C.U.
                Daca in C.U. se cere 1,9 m distanta de amplasare a cladiri fata de hotar, raman, 5,2 m.
                Nu cred ca se poate construi o casa satisfacatoare,( eu unul nu as cumpara acel lot in aceste conditii, deci cred ca nici proprietarul parcelei nu va vinde in acest fel terenul) plus ca vi se va cere o suma mare pt acces.
                Alte variante:
                Cumparati toata parcela.
                Cumparati parcela de jos.
                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #9
                  Răspuns la: Problema achizitie teren

                  Puteti merge impreuna cu proprietarul parcelei , la notar unde sa faceti un act de acces drum de servitute ( acesta poate sa fie si 2 m latime ) ; numai daca proprietarul parcelei de jos va da acordul .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • intransingentul
                    Living Legend
                    • 26.iul.2012
                    • 1008

                    #10
                    Răspuns la: Problema achizitie teren

                    Postat în original de coby
                    Puteti merge impreuna cu proprietarul parcelei , la notar unde sa faceti un act de acces drum de servitute ( acesta poate sa fie si 2 m latime ) ; numai daca proprietarul parcelei de jos va da acordul .
                    Nu citesti tot?
                    intentionam sa achizitionam un teren care face parte dintr-o parcela de 3200 mp cu front la doua strazi. Am vrea sa cumparam jumatatea
                    Nu exista proprietarul parcelei de jos.
                    Exista un proprietar care are 3200 mp, o singura parcela,care se doreste a fi impartita.
                    Ultima editare de intransingentul; 24.apr.2016, 00:07.
                    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                    Comentariu

                    • whitesnow
                      Incepator
                      • 30.mar.2014
                      • 2

                      #11
                      Răspuns la: Problema achizitie teren

                      multumesc pt sfaturi. faza e ca intreaga parcela ar fi o investitie prea mare pentru noi iar doar partea de jos nu o vinde. ori tot ori doar sus... ramane varianta cu calea de acces in panta. are vreo 25 -30 metri lungime panta iar sus la drum sunt cam 8 metri plan. s-ar putea face si acolo sus casa, depinde cum am primi autorizatia de constructie. mai este tot asa o casa pe cealalta parte a drumului, construita sus, are forma asta <, cred ca are 3 nivele si o panorama supeeerba. ni s-a pus rau pata pe terenul asta, ca are dubla panorama, e la 2 min de oras si e si foarte ieftin. oare de aia sa fie ieftin ca sunt costuri mari cu accesul si constructia in panta ?

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2210

                        #12
                        Răspuns la: Problema achizitie teren

                        Cu siguranta exista dezavantaje majore si nu stiu daca pot egala sau justifica panorama.
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        Procesare...