Zapada si gheata in jgheaburi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Catalin2005
    Incepator
    • 06.dec.2005
    • 53

    Zapada si gheata in jgheaburi

    Va salut

    Zapada abundenta din ultimele zile si mai ales topirea ei brusca mi-au creeat multe probleme la jgeaburile din PVC pe care le-am achizitionat si montat de curand. Mai exact s-au spart piese de legatura si cateva carlige (tot din PVC).

    Va rog sa-mi spuneti care ar fi cele mai eficiente metode sa scap de bataia asta de cap pt ca la primavara va trebui sa fac reparatii... alti bani si alta "distractie".

    Am un acoperis din tabla faltuita facuta de un mester local, lucrata f. bine si nu asi dori sa dau gauri prin tabla chiar si cu suruburi cu garnitura. Tabla e de 0.3 mm zincata (nu e f. groasta) iar acoperisul este cu astereala.

    Va multumesc anticipat si Sarbatori Fericite tuturor,
    Cu stima,

    Catalin
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    Ha , ha , ha ! Stati ca nu rid de dvs ci de faptul ca acum citeva minute discutam cu cineva de aceasta problema . ( sa vedeti ce face omul in ziua de Craciun!) . Ce puteti face ? Incalzire electrica . Se pare ca este singura solutie viabila . Incazirea in jgheaburi si in burlan , eventual si pe acoperis .
    Daca va strimbati in acest moment si va ginditi la consum , sa stiti ca nu consuma mult , are termostate deci este un consum rezonabil .
    Mai aduc o lamurire ...discutia mea incepuse tocmai de la un asemenea acoperis ..Sub stratul de zapada s-a adunat apa , jgheabul inghetat asa ca apa a intrat in astereala prin falturile tablei . Rezultatul ? O pata pe tavan . Partea buna ? Intr-o camara si am luat totul ca pe un avertisment !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Catalin2005
      Incepator
      • 06.dec.2005
      • 53

      #3
      Multumesc.

      Mi-a mai spus cineva despre acest sistem. Aveti cumva recomandari de produse sau firme care sa nu fie foarte costisitoare?

      Am uitat insa o informatie. Casa are 2 niveluri de acoperis iar problema s-a intamplat, evident, pe zona mai joasa acolo unde zapada s-a acumulat si a mai cazut si de pe zona inalta creindu-se un ditamai mormanul. Credeti ca incalzirea in jgheab poate face fata unei cantitati cu adevarat mari de zapada si gheata?

      Am auzit si de parazapezi. Dar exista oare si parazapezi care sa se monteze pe acoperis faltuit obisnuit si sa nu necesite neaparat gaurirea tablei (poate cu consolele prinse in falturi?). Spun asta pt ca am avut si am inca o cantitate f. mare de zapda si nu cred ca acele cabluri incalzitoare pot face fata. Asa poate mai impiedic zapada sa ajunga in jgheaburi si sa la rupa...
      Cu stima,

      Catalin

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Parazapezile se pot monta si pe acoperis faltuit . Se monteaza pe directia capriorului .
        Ca firme ...inca studiez dar din ce-am vazut , pretul cablului incalzitor nu este mare , ramine de vazut cit costa termostatele .
        Ps . Parazapezile se fixeaza PRIN tabla ! sau cel putin asa am eu ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...