Proiectare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • SorinocoMan
    Incepator
    • 25.dec.2009
    • 11

    Proiectare casa

    Salut si sarbatori fericite !

    In primavara vreau sa ma apuc sa construiesc o casa la tara.
    Pentru a scapa de autorizatii vreau sa o construiesc pe piloni.
    Ma intereseaza daca cineva care se priepe la proiectarea pe calculator poate sa-mi faca niste desene sa vad cum iese ceea ce gandesc.
    Am incercat sa fac o schita in paint dar as vrea sa o vad 3D. Ma gandeam sa fie intr-o singura apa iar in "podul" ce rezulta in fata sa fac un fel de mansarda pentru cazuri exceptionale cu un balcon.
    Ma poate ajuta cineva cu o imagine?

    Mersi
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12228

    #2
    Pe piloni sau nu , de autorizatie nu scapati !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Helerea Nicolae
      Membru Marcant
      • 02.mar.2008
      • 915

      #3
      am facut un desen, dar nu e cea mai buna varianta de impartire a spatiului.
      Fișiere Atașate
      lucrul, se mai face si cu capul

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12228

        #4
        Frumos desenul . Impartirea spatiului , dorita de Sorin , nu o vad practica . Este total aiurea ca usile dormitorului sa fie in living . In primul rind este o sursa de deranj apoi in living nimic nu se mai poate aseza toti peretii find " gauriti " !
        O buna separatie si folosinta normala o vad facind modificarile din desen ...
        O alta problema care exista in varianta Sorin . Lipasa unui windfang / antreu ar insemna ca pe timp de iarna , la o simpla deschidere a usii , aerul rece sa se duca pina sub pat in dormitoare . Instantaneu . Eventual si cu zapada .In varianta propusa de mine + construirea unui windfang se elimina acest necaz.
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Helerea Nicolae
          Membru Marcant
          • 02.mar.2008
          • 915

          #5
          daca tot sint sarbatori si nu prea avem treaba, am facut un plan pentru o casa mica, usor de construit, cu dormitoarele la mansarda. m-as bucura sa intereseze pe cineva.
          Fișiere Atașate
          lucrul, se mai face si cu capul

          Comentariu

          • freeway
            Incepator
            • 02.iun.2007
            • 19

            #6
            "m-as bucura sa intereseze pe cineva." Vorba dvs., daca tot sint sarbatori, imi fac planuri ca anul viitor sa- mi construiesc o casuta de vacanta la munte. Schitele sint O.K. si au cazut la fix, dar ideea este cum vedeti interiorul la o dimensiune de 6 x 6 m.

            La Multi Ani !!!

            Comentariu

            • Helerea Nicolae
              Membru Marcant
              • 02.mar.2008
              • 915

              #7
              6x6
              Fișiere Atașate
              lucrul, se mai face si cu capul

              Comentariu

              • freeway
                Incepator
                • 02.iun.2007
                • 19

                #8
                Multumesc frumos.

                La Multi Ani !!!

                Comentariu

                • Zsolty007
                  Membru
                  • 30.sep.2007
                  • 216

                  #9
                  Este frumos facut dar este un pic complicat cand ne gandim la colectarea apelor menajere din casa, baie in 2 parti diferite si asa mai departe....se poate si asa rezolva dar estetic chiar daca nu se vede este incomod de realizat cu atatea conducte prinse in/pe perete.....
                  Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6450

                    #10
                    Postat în original de Helerea Nicolae
                    [...] am facut un plan pentru o casa mica [...]
                    Cred că la ambele variante sînt ceva probleme generate de scară.

                    Planurile le-aţi făcut pentru o casă de vacanţă sau pentru una permanent locuită?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru Marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 915

                      #11
                      Postat în original de RaduCA
                      Planurile le-aţi făcut pentru o casă de vacanţă sau pentru una permanent locuită?
                      le-am facut, asa, in lipsa de ocupatie. cu mici ajustari cred ca pot avea oricare din destinati. scarile nu sint de comfort ridicat, dar mult mai bune decit o scara spirala sau altele de tip prefabricat.
                      dar nici nu ai nevoie sa mergi cite doi pe scara ca la nunta.
                      la o casa mica, toate sint mici, nu?
                      PS; dar aveti dreptate ca nu se vede cum trebuie in plan. nu stiu folosi bine programul [sau nu merge] si nu am reusit sa le aranjez mai bine.
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6450

                        #12
                        Aveţi dreptate cu "mersul ca la nuntă" , dar eu nu mă refeream la lăţimea scărilor.
                        La varianta 1: pînă în dreptul "tronului" sînt 8 trepte, deci o înălţime pe ultima treaptă de aproximativ 1,40 m, ceea ce înseamnă că intradosul scării de deasupra vasului wc va fi destul de jos (nu sînt sigur că va fi destul loc deasupra vasului wc).
                        La varianta 2: pînă în dreptul ăşii de la baie sînt 11 trepte, deci o înălţime pe ultima treaptă de aproximativ 1,925 m, ceea ce înseamnă că intradosul scării în acea zonă va fi destul de jos (nu sînt sigur că uşa va încape acolo).
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Helerea Nicolae
                          Membru Marcant
                          • 02.mar.2008
                          • 915

                          #13
                          da. e ceea ce ziceam, am gindit 2-3 trepte si in zona aceea de intoarcere dar nu pot face cu programul.
                          lucrul, se mai face si cu capul

                          Comentariu

                          • SorinocoMan
                            Incepator
                            • 25.dec.2009
                            • 11

                            #14
                            Multumiri

                            Salut

                            Multumesc de desene si sfaturi.
                            Orice idee e bine venita.
                            Mansarda nu ma interesaza prea mult deoarece am spatiu suficient. Cel putin in lungime.
                            La latime mai mult de 10 m nu ma intind.
                            Peretii despartitori nu reprezinta prioritatea.
                            Ma intereseaza cel mai mult cum va arata ea in exterior.
                            Intr-o apa sau 2. ma enerveaza ideea sa pierd spatiu in pod deasta m-am gandit la mansarda. Ca si "pod deschis" pentru o eventuala petrecere, un balcon plin de flori cu un zduin sa stau ascuns la umbra cu o bere rece si sa povestesc cu forumistii de pe Misiune Casa, oricum o chestie ocazionala.

                            Ma puteti ajuta si cu o imagine de ansamblu 3 D cu fata/spate/stanga/dreapta?

                            Vreau sa fie o casa "la tara" dar eleganta, cocheta si placuta.

                            Eventual pot sa ma gandesc si la acoperis fara tigle? In sensul de plafon stil bloc comunist (bineinteles fara riscuri de infiltratii).

                            Mersic

                            Comentariu

                            • laura2009
                              Incepator
                              • 06.sep.2009
                              • 79

                              #15
                              eu am deja proiectul m-ar interesa daca exista un program in care sa introduc datele din proiect si sa imi redea in 3D cum arata casa...?
                              am incercat cu arhitacta mi-a promis ca imi arata dar .....se pare ca nu avem timp sa ne intalnim sa imi arate cum arata,multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...