Retrocedare teren

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • valiu
    Membru
    • 02.mar.2009
    • 253

    Retrocedare teren

    Buna ziua tuturor!

    Am o problema in acest sens si m-am gandit ca unii dintre dv cunoasteti legile si pasii ce trebuie urmati,si puteti sa-mi oferiti informatii si sfaturi utile.

    Bunica a avut terenuri intr-o anume localitate,mostenitorul este [a fost] tatal meu.Cand s-a dat legea retrocedarii , nu stiu exact,el nu a depus cerere pt retrocedarea terenurilor[din comoditate sau altceva,nu stiu].
    Intrebarea mea este urmatoarea:in conditiile in care el a murit anul trecut ,noi copiii mai putem obtine proprietatile bunicii?,daca da, in ce conditii?;daca nu,asta e!

    Nu locuim in zona respectiva si tot ce stiu este fffff vag......o parte din teren e folosit de preotul din sat, respectiv parohie[in afara de cel donat pt construirea bisericii], iar cealalta parte [cea mai mare] de urmasii unui var vitreg al bunicii cu care tatal meu a fost in conflict ,si care se tin si ei de teren.


    Va multumesc anticipat pt raspunsuri!

    PS.M-am gandit sa consult un avocat
    Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    V-ati gindit bine: consultati un avocat.
    Bani, timp, acte, avocat bun - ..., relatii.
    Trebuie sa aveti totul beton. Din dosar, pentru satisfactia judecatorului si a avocatului, omiteti lucruri putin importante ( - manipulare ... mica ). Ar fi mai usor in zona Ardealului, din considerente topo si acte.
    Cei care folosesc terenul, se pot intabula pe baza folosintei.
    Posibil sa nu merite...

    Comentariu

    • valiu
      Membru
      • 02.mar.2009
      • 253

      #3
      Postat în original de Adamescu Ion
      V-ati gindit bine: consultati un avocat.
      Bani, timp, acte, avocat bun - ..., relatii.
      Trebuie sa aveti totul beton. Din dosar, pentru satisfactia judecatorului si a avocatului, omiteti lucruri putin importante ( - manipulare ... mica ). Ar fi mai usor in zona Ardealului, din considerente topo si acte.
      Cei care folosesc terenul, se pot intabula pe baza folosintei.
      Posibil sa nu merite...
      Multumesc ptr rasp dle Adamescu,chiar sunt din ardeal[MM].
      In privinta intabularii pe "baza folosintei", am inteles ca se poate face numai dupa 30 de ani, de folosinta,
      In 1942 bunicii s-au refugiat in Banat si toate terenurile detinute de ei au trecut in proprietetea statului[colectivizate]

      Cu respect!

      Am uitat sa va spun ca in 1996 am solicitat un extras CF pe care il am inca.
      Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

      Comentariu

      Procesare...