Calire fier

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • leo ucenicu
    Incepator
    • 04.dec.2009
    • 6

    Calire fier

    salutare la toata lumea...Am o intrebare cu privire la calirea unor piese din fier.In unele circumstante am fost nevoit sa-mi confectionez niste piese din fier ''mort'' cum se spune...Problema ca aceste piese trebuiau sa fie din otel.Ce vreau sa intreb este daca in conditiile de acasa[ fara cuptoare si forje profesionale], deci cu mijloace modeste, as putea sa calesc putin aceste piese? mersi mult
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Despre ce pise este vprba?
    Pentru calire, trebuie otel aliat. In functie de proprietatile pe care trebuie sa le posede o anumita piesa, se alege un anumit aliaj, se practica unul sau mai multe etape de calire, revenire, detensionare, cementare, ...
    In principiu, se poate si acasa: forja, generator inalta frecventa, talent, " neamuri tuciurii" - sint foarte buni, cunostinte teoretice, ...
    Puteti improviza o forja, pentru necesitatile personale. Am vazut piese de Al turnate in curte mai bine decit in sectii specializate.
    Daca detineti un invertor pentru sudura si pisele sint mici, va pot ajuta cu o idee.

    Comentariu

    • leo ucenicu
      Incepator
      • 04.dec.2009
      • 6

      #3
      calire fier

      E vorba de niste piese pt. o masina de cusut veche...Din plictiseala ,m-am jucat cu ea incercind s-o repar.Am confectionat piesele[ mai exact un ax vertical] dar mi-a zis un nenica mai priceput ca mine ca ar fi mai bine sa-l calesc putin...Si mi-am zis sa incerc acasa mai rudimentar.Nu am invertor dar m-ar interesa metoda, nu se stie cind ai nevoie... Multumesc de ajutor.

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1105

        #4
        Este mai simplu sa cautati piese de schimb in REMAT sau in pietele de vechituri. Am cumparat o masina de cusut la mina a 2-a cu 200 lei. Are peste 20 de operatii, a fost folosita foarte putin si mai este si "de firma".
        Pentru ce vreti d-voastra, operatia de calire este mai complexa si necesita rectificare.

        Comentariu

        • georgel
          Membru
          • 12.sep.2009
          • 234

          #5
          incearca sa il bagi in carbuni incinsi si cind sa inrosit scufundal in ulei

          Comentariu

          • leo ucenicu
            Incepator
            • 04.dec.2009
            • 6

            #6
            calire fier

            Multumesc pt. idei.Dar asa, ca sa continuam discutia pt. distractie,daca bag piesa in foc, o inrosesc si o bag in ulei,dupa aia nu trebuie reincalzita si racita lent pt a o detensiona? [Scuze ca pun multe intrebari da' sunt curios de felul meu, si vorba aia meseriile se fura...]

            Comentariu

            Procesare...