Cum deblochez un robinet/comutator al cabinei de dus?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Lyvyoo
    Incepator
    • 11.iul.2007
    • 24

    Cum deblochez un robinet/comutator al cabinei de dus?

    Salutare,
    De ceva vreme mi s-a blocat comutatorul cabinei de dus, acel "robinet" care directioneaza apa prin diversele tasnitori ale instalatiei dintr-o cabina. I-am pus niste solutie Domestos antipiatra (se vede si in poza) insa nu s-a deblocat.
    Mai pot sa rotesc robinetul ala vreodata sau trebuie inlocuit?
  • roxyunicul
    Incepator
    • 04.ian.2010
    • 71

    #2
    poti incerca cu spray antirugina. in alte cazuri merge destul de bine. nu stiu in cazul asta, dar merita incercat. doar 12-13 lei e un spray. poate ai noroc

    Comentariu

    • Lyvyoo
      Incepator
      • 11.iul.2007
      • 24

      #3
      Dar de schimbat oare se poate? In sensul in care gasesc oriunde un fitting potrivit?

      Comentariu

      • stefanev
        Membru marcant
        • 05.iul.2007
        • 437

        #4
        are depuneri de piatra, incearca sa il scoti si sa il slefuiesti usor cu smilgher granulatie fina.

        Comentariu

        • Lyvyoo
          Incepator
          • 11.iul.2007
          • 24

          #5
          Am gasit si solutia...poate o sa le foloseasca si altora: am avut un spray nazal (gol) in care am bagat solutie antipiatra Domestos (nu dezinfectant), am amestecat cu putin apa si apoi am pulverizat cat mai mult in spatiul dintre tumburusul subtire (care se invarte) si cilindrul acela fix in care sta bagat. E un spatiu milimetric intre ele si acolo se aduna piatra si se intepeneste. Am lasat sa actioneze substanta vreo 15 min, am clatit, apoi cu un patent am invartit in toate partile de tumburus pana si-a dat drumul complet! Ufffffffff...

          Comentariu

          Procesare...