reparatie inst.electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Darius
    Incepator
    • 05.oct.2005
    • 11

    reparatie inst.electrice

    Am instalatia electrica ingropata in perete cu cabluri tip banda(integ)de aluminiu facuta in 1978.S-au intrerupt firele in intrerupatoare si vreau sa inlocuiesc cablul de la doza la intrerupator.Am gasit 2 metode:
    1.tot cu cablu de AL. de diam4.(nu am gasit mai subtire)prin torsdare.
    2.cu cablu de CU prin conector,dar emai dificil din cauza spatiului mic din doza,sau tot prin torsadare dupa ce in prealabil am cositorit firele de CU.
    Ce metoda e mai buna?Multumesc.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Daca este locul mic in doza, de ce nu o schimbi? Iar daca umbli la instalatia veche de aluminiu, pune tot aluminiu, pentru ca in timp, cuprul va intra in reactie cu acesta.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • mx81
      Membru Marcant
      • 21.ian.2006
      • 322

      #3
      Incearca cu riglete cu suruburi care se gasesc in comert .La un capat pui firele vechi de Al si la capatul celalalt fire noi de Cu . Atentie la dimensiunea firelor si rigletelor .

      Comentariu

      • dmugurel
        Membru marcant
        • 14.feb.2006
        • 306

        #4
        Eu iti recomand sa folosesti cleme de legatura cu surub si conductor de Cu multifilar pentru a nu mai solicita mecanic cand umblii in doza conductorul INTENC .De preferat sa pui pini terminali sau sa cositoresti capetele conductorului de Cu.Daca schimbi si dozele ar fi si mai bine dar sa pui doze noi cu diametrul si adincimea mai mare in care sa poti prinde aparatajul cu holsurube si nu cu gheare, ca sa nu mai vezi aparataj care se rasuceste sau care iese din doza.Conform normativului I7 2003 nu mai sunt permise legaturi Al-Al prin simpla matisare (rasucire).La fel si legaturile Al-Cu care se fac doar cu cleme CupAl.
        Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

        Comentariu

        Procesare...