Casa batraneasca din chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mesk38
    Membru
    • 02.apr.2006
    • 131

    Casa batraneasca din chirpici

    Locuiesc in judetul Harghita insa sunt nascut in Moldova la circa 30 km de Husi-Vs. Acolo am casa parinteasca , nelocuita, parintii fiind decedati de mult timp. Casele din zona sunt facute (din pacate nu prea pot sa spun construite) din chirpici sau chiar valatuci (amestec de pamant galben cu paie si apa) si nu au nici o fundatie. Casa este formata din 3 camere si o anexa din alte 2 camere mai mici si cele din urma foarte joase(se construia asa pentru a fi locuite mai cu seama iarna cand erau calduroase). Celelante 3 camere sunt chiar inalte, peste 2, 5 m.

    In timp am inceput sa fac unele imbunatatiri, am ridicat camerele mai joase la circa 2, 25 m si am mai facut o baie mica lipita de anexele casei.

    Stiu ca majoritatea construiesc de jos si chiar incepand cu fundatia insa eu nu vrea sa demolez ce-au construit parintii ci doar sa ,,remodelez,,personal in unele locuri pe unde se poate pentru a ramane ca o casa parinteasca fiind locuinta de vacanta a familiei. Imi place microclimatul intr-o astfel de casa vara e o placere sa dormi in ea fata de betoanele in care locuim.

    Voi reveni in timp cu poze si ce am mai facut.....
    Fișiere Atașate
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1134

    #2
    Ar fi interesant de vazut continuarea, pentru unii poate chiar instructiv. Multumim.
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #3
      Acest subiect al caselor de chirpici, a mai fost discutat pe forum. Chiar eu am posta niste fotografii cu niste ziduri de chirpici, construit pe sistemul,,gard''. Succes şi dorim sa ne arătaţi ce aţi realizat!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • mesk38
        Membru
        • 02.apr.2006
        • 131

        #4
        Da ...sa continuam...timp este...

        Am ridicat 2 camere cu circa 50 cm si am schimbat ,,lemnaria'' de la acoperis...grinzi, capriori si am curatit tigla (din 1960) cu peria de sarma in apa si am repus-o pe acoperis...nu sariti pe mine e mai buna ca asta care se cumpara acum...

        Personal am pus pe pereti pe interior si exterior plasa de buzau de circa 3 sau 4 mm si peste plasa rabit dupa care tencuiala cu mortar...am avut doar un ajutor (mesteri) de la tara ...un vecin...

        Revin cu poze....
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1658

          #5
          Postat în original de mesk38
          Da ...sa continuam...timp este...

          Am ridicat 2 camere cu circa 50 cm si am schimbat ,,lemnaria'' de la acoperis...grinzi, capriori si am curatit tigla (din 1960) cu peria de sarma in apa si am repus-o pe acoperis...nu sariti pe mine e mai buna ca asta care se cumpara acum...

          Personal am pus pe pereti pe interior si exterior plasa de buzau de circa 3 sau 4 mm si peste plasa rabit dupa care tencuiala cu mortar...am avut doar un ajutor (mesteri) de la tara ...un vecin...

          Revin cu poze....
          Ţigla avea licheni pe ea?
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          • mesk38
            Membru
            • 02.apr.2006
            • 131

            #6
            Ţigla avea licheni pe ea?[/quote]

            Ei...na ...nu numai licheni...poate si muschi....

            Asa a iesit acea camera...in fapt va fi o bucatarie de vara...e inaltata cu 5o cm si tencuit exterior / interior...

            Se observa in spate o anexa care va fi o baie mica.....

            Cu bani putin...munca multa...satisfactie maxima....implicare personala dupa cum am spus....

            to be continue......
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • mesk38
              Membru
              • 02.apr.2006
              • 131

              #7
              Mai revin cu poze...nu e cu suparare ca n-am mai scris....
              Intre timp am pus singur faianta intr-o bucatarie ...(insa vreo 3 placi le-am gasit pe jos a doua zi dupa lucrare....!!!!)

              Am gletuit si am dat cu lavabila..si am ,,mobilat''..putin cate putin....
              Din pacate din ce in ce mai putin cu criza asta....

              POZE>>>>!!!!!
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • artifexI.
                Incepator
                • 24.ian.2011
                • 21

                #8
                pentru inceput ma bucur ca nu ai darmat-o. Acea constructie face parte din amintirile tale, cred ca este pacat sa o finisezi prea mult...mie personal ador imperfectiunile chirpiciului, gasesti mereu ceva interesant la ea, ita da senzatia ca esti in alte timpuri , problemele dispar, te relaxeaza.
                Intradevar nu te poti lauda cu ea la vecinul dar...ii trece... mai pui si un semineu facut din "pamant" si esti in rai.
                Felicitari si mult succes in continuare, incearca sa mai pastrezi cat se poate din "arhitectura" veche.

                Comentariu

                • danagaspar
                  Incepator
                  • 28.feb.2012
                  • 8

                  #9
                  Se pare ca mai sunt persoane care incearca sa consolideze si repare ce au si nu merg pe principiul"o iei de la zero",mai ales din cauza situatiei finanicare.si eu locuiesc intr-o casa de chirpici si vreau sa incep sa o renovez,adica sa dau jos straturile de var si sa pun plasa,tencuiala,sa o izolez si apoi sa o tencuiesc iar,sa ii schimb usile,geamurile si acoperisul.Bine,nu dispun acum de o suma fixa ,ci de o suma de bani,pe care o "primesc"lunar(nu ma refer la salariu,acela e aparte)si as vrea sa fac toate astea,dar treptat.voi atasa niste poze,dupa care va mai povestesc cu ce anume am de gand sa incepClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo-0009.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	362,3 KB 
ID:	600964Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo-0010.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	418,3 KB 
ID:	600965Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo-0011.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	491,0 KB 
ID:	600966Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo-0012.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	393,9 KB 
ID:	600967Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Photo-0020.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	307,6 KB 
ID:	600968

                  Comentariu

                  • mesk38
                    Membru
                    • 02.apr.2006
                    • 131

                    #10
                    Răspuns la: Casa batraneasca din chirpici

                    Revin cam tarziu la subiectul care l-am inceput....
                    Am mai facut ,,cate,,ceva...continui cu poze .....
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    Procesare...