Cutremure!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    Cutremure!

    Nu sint adeptul teoriilor ciudate sau fanteziste dar, trebuie sa iau in calcul si ce spun unii mai seriosi si care se bazeaza pe date stiintifice.
    Deci, GIROSCOPUL GALACTIC sa fie cauza intensificarii activitatii seismice si a altor fenomene? In galaxie, aproape totul se invirte, aliniat si precis. Facind analogie cu modul in care se scurge un fluid printr-o pilnie, de o pare si de alta a ecuatorului planetei, cam acelasi lucru trebuie sa se intimple si cind vom trece dintr-o emisfera galactica in cealalta emisfera galactica. Aceasta sa fie cauza inversarii polilor magnetici, ca rezultat al schimbarii sensului de rotatie al unui "rotor planetar" - piesa a giroscopului? Daca este asa, sper sa nu se produca tot fenomenul cu o smucitura de nivel galactic. Cred ca va trebui, in concluzie, sa fim mai atenti la modul cum construim.
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1134

    #2
    Re: Cutremure!

    Postat în original de Adamescu Ion
    Cred ca va trebui, in concluzie, sa fim mai atenti la modul cum construim.
    Da, dupa ultimele calcule va avea loc o "smucitura" de nivel galactic prin anul 15.862, vara, prin iulie. Domnule Adamescu, lasand gluma la o parte, cred ca si asa sant destule probleme, constrangeri, solutii tehnice diferite de la o locuinta la alta etc , care ne scot peri albi, caci cred ca nu are rost sa ne mai batem capul cu altele in plus. Am trecut noi peste multe altele, o sa trecem si peste asta
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1105

      #3
      Domnule Dan, sintem o generatie privilegiata, prin faptul ca prindem un echinoctiu galactic. Pacat ca nu stim cind o sa fie ... Categoric, este loc de gluma dupa cit au luat-o unii cimpii. M-as bucura s-o fi facut si eu sa am de unde vinde citeva parcele.

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1134

        #4
        Postat în original de Adamescu Ion
        Categoric, este loc de gluma dupa cit au luat-o unii cimpii. M-as bucura s-o fi facut si eu sa am de unde vinde citeva parcele.
        Lasati domnule Adamescu, dumneata sa fii sanatos. Si sa traiti bine.
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • Adamescu Ion
          Living Legend
          • 21.sep.2008
          • 1105

          #5
          Am o greseala! O vede cineva?

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1105

            #6
            Vad ca nu ma ajuta nimeni...Cred ca va fi un echinoctiu solar. Asta inseamna ca suma distantelor pina la stelele din galaxie este minima, datorita formei pe care o are galaxia. Mai departe, pentru Soare si implicit pentru noi, cantitatea de energie radianta care ne izbeste este maxima sau, cu alte cuvinte, este vara solara. Asa se poate explica logic incalzirea cuibusorului nostru.
            Ce fenomene ne mai pot astepta? In aceasta zona, a ecuatorului galactic, se afla o concentrare de materie, mai ales sub forma gazoasa pe care membrii familiei solare o devoreaza - vezi cresterea atmosferei planetelor - prinzul. Sa speram ca Terra nu va minca prea multa apa.
            Cresterea atmosferei duce la intensificarea fenomenelor meteorologice extreme.
            Intensificarea energiei radiante poate duce la aparitia unor mutanti ai unor specii. Sa nu ne miram daca, in gradina, vom observa plante deosebite sau deosebit de frumos dezvoltate.
            Cum vom adapta casutele noaste la toate aceste fenomene care abia au inceput? Care va fi inertia fenomenelor?
            Categoric, va trebui sa ne adaptam!

            Comentariu

            • emanu
              Membru marcant
              • 06.oct.2008
              • 504

              #7
              Postat în original de Adamescu Ion
              Categoric, va trebui sa ne adaptam!
              creca eu ma duc sa ma tund



              dupa ce fac partie desigur

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1105

                #8
                Postat în original de emanu
                Postat în original de Adamescu Ion
                Categoric, va trebui sa ne adaptam!
                creca eu ma duc sa ma tund
                dupa ce fac partie desigur
                Buna poanta! Multam! A venit la momentul potrivit!
                Napirlirea pe timp de iarna este un fenomen anormal. Se datoreaza fenomenelor prezentate de mine?

                Comentariu

                • tanasie
                  Living Legend
                  • 15.oct.2008
                  • 2501

                  #9
                  Cu respect.

                  Comentariu

                  • emanu
                    Membru marcant
                    • 06.oct.2008
                    • 504

                    #10
                    am aflat explicatia! AM PREA CALD IN CASA! Decat sa dau caldura mai mica, prefer sa ma tund!



                    vrei sa-ti zic ce fac cand imi cresc unghiile la picioare??? mai bine nu!

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Postat în original de Adamescu Ion
                      Intensificarea energiei radiante poate duce la aparitia unor mutanti ai unor specii. Sa nu ne miram daca, in gradina, vom observa plante deosebite sau deosebit de frumos dezvoltate.
                      Cum vom adapta casutele noaste la toate aceste fenomene care abia au inceput? Care va fi inertia fenomenelor? Categoric, va trebui sa ne adaptam!
                      Eu zic ca asa va fi :
                      "Ia mai toarna-un paharel
                      Sa ne veselim nitel,
                      Sus paharul fiecare
                      Hai noroc si la mai mare
                      Si sa bem ca vinu-i bun
                      De sambata pana luni."

                      Bag seama ca au inceput deja mutatiile de specii, unii sunt treji, altii crita.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Adamescu Ion
                        Living Legend
                        • 21.sep.2008
                        • 1105

                        #12
                        Postat în original de Maestrul Max
                        Eu zic ca asa va fi :
                        "Ia mai toarna-un paharel
                        Sa ne veselim nitel,
                        Sus paharul fiecare
                        Hai noroc si la mai mare
                        Si sa bem ca vinu-i bun
                        De sambata pana luni."

                        Bag seama ca au inceput deja mutatiile de specii, unii sunt treji, altii crita.
                        De cind ignoranta este betie? Ignoranta constienta poate fi periculoasa!
                        Daca doriti, putem dezbate problema si va demonstrez stiintific ca am dreptate. Dupa cum remarcati, nu am venit cu ipoteze paranormale. Am incercat sa explic unele lucruri, care este posibil sa se intimple, cu viteza si intensitate mai mare sau mai mica. Am facut doar legatura intre fenomene care au loc si ce am invatat cind se facea scoala, cu riscul de a fi ironizat.
                        Domnule Max, dumneavoastra faceti parte din categoria oamenilor care nu vad doar ce nu vor sa vada.
                        Totul este sa fie in folosul nostru si al casutelor noastre (incluzind si casa cea mare).

                        Comentariu

                        • klaus
                          Membru Marcant
                          • 24.iun.2005
                          • 960

                          #13
                          Am auzit ca si la mormoni a tot venit sfarsitul lumii de cateva ori din secolul 19 pana in prezent.
                          Atata doar ca noi ceilalti nu l-am vazut...
                          Viata e complexa si are multe aspecte...

                          Comentariu

                          • Adamescu Ion
                            Living Legend
                            • 21.sep.2008
                            • 1105

                            #14
                            Postat în original de klaus
                            Am auzit ca si la mormoni a tot venit sfarsitul lumii de cateva ori din secolul 19 pana in prezent.
                            Atata doar ca noi ceilalti nu l-am vazut...
                            Cine zice de sfirsitul lumii?
                            Pot sa spun ca aceste evenimente vor confirma sau infirma anumite ipoteze despre structura pamintului si nu numai. Fenomenul este atit de complex incit foarte putini oameni de stiinta isi permit sa emita ipoteze, in acest moment. Sint sigur ca se fac multe masuratori si multe interpretari. Posibil sa va dau exemple de ipoteze sau modele care se cam clatina...

                            Comentariu

                            • gabix
                              Membru
                              • 10.sep.2007
                              • 185

                              #15
                              Serios vorbind aceasta schimbare galactica, fenomen previzibil de altfel, fiind studiat deja ne duce acum catre o glaciatiune pe care noi persoanele de fata nu o vom prinde. Noroc cu efectul de sera pt. ca s-ar putea ca stramosii stramosilor s-ar putea sa scape usor daca nu-si vor arunca cu bombe intii.

                              Iar despre inversarea polilor magnetici acest lucru s-a intimplat deja de vreo 5 ori in istoria geologica a pamintului iar dinozaurii si alte specii nu prea au fost afectati de asta ci de alte catastrofe.

                              Eu propun sa-i lasam pe cei de la Hollywood sa cistige bani de la cei afectati de diverse flacari colorate sau cu afinitati spre vrajitorie

                              Comentariu

                              Procesare...