Robinet "comutator"?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fane spaclu
    Incepator
    • 31.iul.2009
    • 25

    Robinet "comutator"?

    exact ceva de genul celui din poza imi trebuie, pentru o aplicatie de acelasi gen, numai ca a doua iesire trebuie sa fie normala de 1/2 sau 3/8".

    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Ceva asa de finut ca in poza nu am vazut in comert, atat cat m-am uitat eu.
    Ceea ce am vazut si folosit este un robinet-teu pentru masina de spalat, are o intrare si doua iesiri din care una pentru masina de spalat.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • fane spaclu
      Incepator
      • 31.iul.2009
      • 25

      #3
      Postat în original de VYS
      Ceva asa de finut ca in poza nu am vazut in comert, atat cat m-am uitat eu.
      Ceea ce am vazut si folosit este un robinet-teu pentru masina de spalat, are o intrare si doua iesiri din care una pentru masina de spalat.
      Da, ceva de genul asta m-ar interesa. Am vazut ca mai exista niste robineti cu ramificatie la Gardena, care cred ca pot fi adaptati, desi sunt cam mari...

      Comentariu

      • fane spaclu
        Incepator
        • 31.iul.2009
        • 25

        #4
        Postat în original de VYS
        Ceva asa de finut ca in poza nu am vazut in comert, atat cat m-am uitat eu.
        Ceea ce am vazut si folosit este un robinet-teu pentru masina de spalat, are o intrare si doua iesiri din care una pentru masina de spalat.
        si aici am vazut ceva interesant: http://www.armatura.ro/produs.aspx?p...117&category=7

        a vazut cineva in Bricostore asa ceva?

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Ce vrei sa faci efectiv? Poate gasim alte variante!
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • fane spaclu
            Incepator
            • 31.iul.2009
            • 25

            #6
            Postat în original de VYS
            Ce vrei sa faci efectiv? Poate gasim alte variante!
            vreau sa montez un filtru de apa Blue Star si cea mai comoda varianta pentru mine ar fi similara cu cea din imagine (am primit deja la el un niplu care are un filet cu pasul potrivit pentru montarea la teava bateriei).
            varianta 2 este sa pun un teu la robinetul de trecere, pe apa rece si apoi sa fac un circuit de pexal, cu un reductor de presiune si un robinet pentru filtru, acesta deasupra chiuvetei. sau sa pun deasupra chiuvetei o "baterie" cu un singur robinet de apa rece (e mai elegant, dar trebuie gaurita chiuveta).

            alte idei?

            Comentariu

            • nyknyk
              Incepator
              • 25.ian.2009
              • 77

              #7
              Salut baieti,
              vreau si eu ceva in genul asta dar pentru a comuta jetul de apa catre dus!

              De fapt, vreau sa montez la iesirea din bateria de chiuveta "un distribuitor" ca cel din poza de mai sus, numai ca a doua iesire sa fie pentru un cordon care sa duca in incaperea imediat alaturata unde am montata o cadita de dus.

              Mai este o varianta : sa montez in perete deasupra chiuvetei o baterie de cada, dar nu vreau sa ma complic cu incastrarea in perete a tevilor (pexal) plus ca arata ca ... !
              daca aveti sugestii, varog...

              multumesc !

              Comentariu

              • doinastela
                Membru
                • 15.feb.2010
                • 145

                #8
                conectare filtru apa la baterie monocomanda

                diverse variante, cu conectare la o baterie sanitara
                www.ivp.ro

                Comentariu

                • nyknyk
                  Incepator
                  • 25.ian.2009
                  • 77

                  #9
                  Multumesc , dar prin romanica gasesc asa ceva ?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Re: Robinet "comutator"?

                    Postat în original de fane spaclu
                    exact ceva de genul celui din poza imi trebuie, pentru o aplicatie de acelasi gen, numai ca a doua iesire trebuie sa fie normala de 1/2 sau 3/8".

                    Multumesc!
                    Am gasit o firma care are asa ceva , astept raspuns sa vad daca si vinde . Iesirea laterala , insa , nu stiu de cit este ....
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • fane spaclu
                      Incepator
                      • 31.iul.2009
                      • 25

                      #11
                      Re: conectare filtru apa la baterie monocomanda

                      Postat în original de doinastela
                      diverse variante, cu conectare la o baterie sanitara
                      Le aveti pe stoc in Romania? Daca nu, cand le puteti avea?
                      Pasul filetului este potrivit pentru a monta la teava bateriei?

                      Comentariu

                      • fane spaclu
                        Incepator
                        • 31.iul.2009
                        • 25

                        #12
                        aceasta este o solutie si mai eleganta: http://www.a1warriortrailers.com/fsw...ter-faucet.jpg

                        stiti sa vanda cineva asa ceva in romania? am gasit situri din canada, australia, china

                        Comentariu

                        • nyknyk
                          Incepator
                          • 25.ian.2009
                          • 77

                          #13
                          Re: Robinet "comutator"?

                          Am gasit o firma care are asa ceva , astept raspuns sa vad daca si vinde . Iesirea laterala , insa , nu stiu de cit este ....[/quote]

                          asteptam cu interes ...

                          multumim pentru ajutor !

                          Comentariu

                          • doinastela
                            Membru
                            • 15.feb.2010
                            • 145

                            #14
                            filtre de bucatarie

                            Postat în original de fane spaclu
                            aceasta este o solutie si mai eleganta:..
                            pai nu e o solutie mai eleganta, e ..alta solutie de montaj:
                            -oversink (filtre pe chiuveta, sau pe blat ..pe ce-o fi)
                            -undersink (filtre montate su b chiuveta).

                            In cel din urma caz montajul va arata ca in poza respectiva.
                            -de mentionat ca acest montaj sub chiuveta nu e chiar asa de usor cum pare: trebuie data o gaura in chiuveta pt. a putea monta bateria (pipa) filtrului
                            -la aceasta se adauga adaptarea filtrului la instal. existenta (in unele cazuri e suficient un teu).

                            Varianta cu montajul pe chiuveta (oversink) este adoptata de unii tocmai pt. simplitatea montajului si pt. c anu necesita nici-un fel de modificari:
                            -se desurubeaza perlatorul bateriei de bucatarie (dopul cu sita aceea) si se monteaza acele piese care le-am exemplificat mai sus.
                            -piesa respectiva e de fapt un teu cu un robinet, facand legatura intre capatul bateriei sanitare si filtru pe deoparte, si lasand posibilitatea pe de-alta parte si de-a consuma in continuare si apa nefiltrata (care va curge la deschidere robinetului respectiv).

                            Ref. la livrarea acestor piese situatia e in felul urmator:
                            -in mod normal un astfel de filtru (de pus pe chiuveta) se livreaza inclusiv cu furtun de lagatura si cu acea piesa de adaptare...
                            -exista posibilitatea livrarii si doar a acestor piese separat: in regim de piese de schimb, si doar la o comanda ferma.

                            (hai ca am scris multe cuvinte... mai simplu era de aratat practic )
                            www.ivp.ro

                            Comentariu

                            • nyknyk
                              Incepator
                              • 25.ian.2009
                              • 77

                              #15
                              ce inseamna comanda ferma?

                              eu doresc o astfel de piesa ! cum procedam?
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...