Teava de apa prin perete - se poate?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ana73
    Incepator
    • 13.feb.2010
    • 4

    Teava de apa prin perete - se poate?

    Buna ziua,

    Am intrat pe acest forum pt. a va intreba ceva, poate ma puteti ajuta cu un sfat: am o bucatarie f. mica si ingusta (bloc confort 2, bucataria este un dreptunghi de 1,5 m latime si 3 m lungime, geam la mijlocul peretelui, intrare pe peretele opus geamului) si am mutat chiuveta de pe peretele lateral pe peretele de la geam (am facut un blat din rigips cu faianta pe el, in forma de L, cu latura mare a L-ului pe peretele de 1,5 m, si cu cuptorul + plita pe latura mica a L-ului). Pe pereti se afla faianta.

    Acuma, teava de apa care iese din perete a trebuit trasa de pe peretele lateral, de langa usa, pana la geam (practic pana aproape de coltul diagonal opus), pentru a se monta chiuveta. Eu nu mi-am dat seama ca o sa fie trasa pe dinafara, ci imi imaginasem (aici este greseala mea) ca va fi prin perete. I-am spus mesterului ca as vrea ca teava aceea groasa, precum si cele doua tevi subtiri din... ceva alb, pexal cred, sa le ingroape in perete, deoarece vreau sa folosesc spatiul respectiv. Si mi-a spus ca nu este deloc recomandabil, pentru ca s-ar putea sparge si atunci trebuie sa dau jos tot peretele si ca nu se merita asa o treaba, din cauza riscurilor.


    Si dupa doua paragrafe, iata si intrebarea: exista vreun material din care se pot face aceste tevi pentru ca probabilitatea ca ele sa se sparga sa scada? pentru ca eu tot in perete le vreau, doar n-am facut ditamai lucrarea ca sa stau cu tevile pe afara. Momentan ele vor ramane asa, cu o masca de rigips peste ele, tot cu faianta peste, dar vreau sa ma interesez si in viitor sa decid daca se poate acest lucru si daca merita efortul. Sunt trei tevi, una este foarte groasa, celelalte doua sunt subtiri.


    Inca un amanunt: fiind la confort doi, peretele bucatariei care ma desparte de vecin si prin care ar trebui sa treaca teava pentru a ajunge dintr-un colt in altul al bucatariei este din bca (are plasa peste el, dar cum eu nu ma pricep, ma intreb daca este destul de lat incat sa incapa o astfel de teava prin el).


    orice sfat este binevenit,

    Multumesc frumos,
    ana
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Mesterul are dreptate, nu se ingroapa aceste tevi.
    Nu vad cum poti ingropa teava mare, canalizarea, ce are un diametru de 40-50cm.
    Aceste lucruri se stabilesc la inceput de lucrare si de ele depinde o buna parte din amenajare.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Ana73
      Incepator
      • 13.feb.2010
      • 4

      #3
      ok, multumesc pt. confirmare. Aveti dreptate, planificarea a fost o provocare in acest caz, si la asta nu m-am mai gandit... adica nu mi-am imaginat ca teava o sa fie pe afara si de asta nici nu am intrebat despre asta la inceput .

      insa in acest caz, poate aveti idee daca este posibila urmatoarea faza: masca ce acopera tevile este din rigips, cu faianta pe ea, pana jos in podea. As putea pune peste aceasta masca o placa din lemn, pe care sa se stea? (cu alte cuvinte: daca pun peste masca o placa din lemn, fixata in perete si eventual in podea, oare "tine", cat sa se poata sta pe ea?)

      stiu ca suna aiurit, practic ca o bancuta, dar locul e foarte mic si din cauza mastii asteia, nu am cum sa pun o masuta in locul ramas liber. (si nu vreau cu masa in perete, care sa se ridice cand mancam, ca nu-mi place ideea)

      inca o data, multumesc pt. sfaturi !!

      ana

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Nu poti pune niste poze cu bucataria?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Ana73
          Incepator
          • 13.feb.2010
          • 4

          #5
          am sa incerc, dar probabil o sa spuneti ca arata groaznic si de asta m-am ferit sa pun poze, ca sa nu ma injure nimeni ) de asta nu am vrut sa pun poze, pentru ca mie imi place, chiar daca probabil este o idee aiurita...

          ce vreau sa stiu este doar atat: daca o placa de lemn fixata peste acea masca ar putea sustine greutatea unei persoane care sa stea acolo, sau cum s-ar putea face.

          am sa incerc sa pun o poza.

          ana

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Din punctul meu de vedere, este suficient sa iti placa tie si sa te simti bine.
            Chiar dac amie sau altuia nu ii place, e problema lor.
            Daca sunt neciopliti o sa iti spuna verzi si uscate.

            Am cerut poze pentru a ne face o imagine cum ar putea fi trase tevile.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1228

              #7
              Re: Teava de apa prin perete - se poate?

              Postat în original de Ana73
              ...exista vreun material din care se pot face aceste tevi pentru ca probabilitatea ca ele sa se sparga sa scada?
              exista, ppr de exemplu (necesita scula de lipit in cazul asta)



              Postat în original de Ana73
              Inca un amanunt: fiind la confort doi, peretele bucatariei care ma desparte de vecin si prin care ar trebui sa treaca teava pentru a ajunge dintr-un colt in altul al bucatariei este din bca (are plasa peste el, dar cum eu nu ma pricep, ma intreb daca este destul de lat incat sa incapa o astfel de teava prin el).
              daca peretele are latimea dublu diametrul tubului de canalizare, in cazul asta ~10 cm, se poate pune canalizarea ingropata in peretele de bca fara probleme, trebuie doar spart cu atentie
              daca vreti sa puneti tevile in perete, se poate, fara probleme, v-o spun din experienta, am facut asta si nu sunt instalator de meserie

              Comentariu

              • kinetic2000
                Membru
                • 19.ian.2009
                • 176

                #8
                ..

                merge si pe cupru (lipite ) ?

                Comentariu

                • tanasie
                  Living Legend
                  • 15.oct.2008
                  • 2551

                  #9
                  Re: ..

                  Postat în original de kinetic2000
                  merge si pe cupru (lipite ) ?
                  Merge, dar cupru corbon free.
                  Cu respect.

                  Comentariu

                  Procesare...