Ordine amplasare obiecte sanitare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • piotto
    Incepator
    • 13.sep.2008
    • 39

    Ordine amplasare obiecte sanitare

    amenajez o baie la mansarda unei case,am urcat de la parter cu scurgerea de 110 vertical pana la intrarea in baie (coltul din stanga ) ,ce sfat puteti sa-mi dati referitor la ordinea amplasarii scurgerilor ? M-ar avantaja urmatoarea situatie : de la stanga la dreapta :
    1- sifon pardoseala
    2- toaleta
    3- lavoar
    4- cada
    intrare in baie 110 , T pt sifon,T pt WC , reductie dupa T de la 110 la 50 ,lavoar,cada
    Este corecta ordinea ? sunt reguli privind aceasta ordine ?
    De ce panta este nevoie pentru scurgerea de la cada ?
    Fișiere Atașate
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Nu poti pune o ramificatie pe tronsonul vertical de 110 unde sa duci sifonul si scurgerile de la lavoar si cada, separat de WC?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • piotto
        Incepator
        • 13.sep.2008
        • 39

        #4
        destul de dificil ,doua tronsoane paralele ar marii prea mult grosimea peretelui in care doresc sa le incastrez ,eventual numai pentru sifon fiind aproape cred ca merge.
        Ma gandeam ca poate e mai corect intai lavoarul apoi toaleta reductia dupa ,apoi cada.
        In ultima si ultima instanta daca incurca sifonul renunt la el,am cumparat deja un senzor de inundatii dar nu e acelasi lucru.
        multumesc pentru promptitudine

        Comentariu

        • adrianasimona
          Incepator
          • 26.feb.2010
          • 2

          #5
          Re: Ordine amplasare obiecte sanitare

          se incearca ca amplasarea toaletei sa se faca cat mai aproape de coloana, este primul obiect care se pune, in mod normal.
          La sifonul de pardoselaa este indicat sa se mearag cu lavoarul sau cu cada, daca nu chiar cu amandoua, pentru asigurarea garzii hidraulice, altfel exista posibilitatea sa vina mirosurile de pe coloana in baie.

          Comentariu

          • Dan_Daniel
            Living Legend
            • 20.nov.2009
            • 1133

            #6
            Re: Ordine amplasare obiecte sanitare

            Postat în original de adrianasimona
            se incearca ca amplasarea toaletei sa se faca cat mai aproape de coloana, este primul obiect care se pune, in mod normal.
            La sifonul de pardoselaa este indicat sa se mearag cu lavoarul sau cu cada, daca nu chiar cu amandoua, pentru asigurarea garzii hidraulice, altfel exista posibilitatea sa vina mirosurile de pe coloana in baie.
            Cam rar o doamna (sau nu), care se pricepe la instalatii sanitare.
            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

            Comentariu

            • adrianasimona
              Incepator
              • 26.feb.2010
              • 2

              #7


              totusi sunt si femei care se mai pricep zic eu

              Comentariu

              Procesare...