Sistem canalizare interior, parter si etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dorin2extended
    Incepator
    • 14.feb.2010
    • 31

    Sistem canalizare interior, parter si etaj

    buna ziua. as vrea sa isi dea cu parerea lumea care se pricepe in legatura cu felu in care m-am gandit eu sami conectez elementele bailor la sistemu de canalizare.Daca se pricepe careva v-as ruga sami spuneti exact....dimensiunile tevilor. Dupa cum se vede am legat wcurile direct la conducta principala.Imparteala pt restu elementelor ma gandeam sa fie sub shapa fundatiei.De la racordul elementelor din baia de sus pana in pod ma gandeam cai suficienta si o tzeava mai subtire pt ca p-acol nu trece apa.e doar...ca sa nu se creeze efectu ala de vid sau cum so numi.
    Sifonu baii de la etaj nu apare in desen.Presupun ca ar trebui tras prin shapa dintre etaje..si conectat la conducta principala?
    multumesc
    Fișiere Atașate
    punct
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2

    Sifoanele si tevile se monteaza in si prin sapa .
    Ventilatia la canalizare se face din teava de 110 cu capac de protectie pe acoperis .
    Cam asta ar fi in mare ....
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      #3
      Re: sistem canalizare interior.parter si etaj

      chiuveta/vana 40
      masina de spalat 50 parerea mea sa pui si un sifon
      chiuveta/vana de la etaj cred ca este mai bine sa le legi direct la 110
      sa respecti inclinatiile de rigoare
      teava de aerisire de preferat nu mai mica de 75

      Comentariu

      • dorin2extended
        Incepator
        • 14.feb.2010
        • 31

        #4
        si nui periculos sa tragi atatea tzevi prin shapa dintre etaje? crestezi tot planseul .
        punct

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Sapa este unstrat ce se toarna peste placa de beton dintre etaje. Ca Urmare nu este periculos sa inglobezi conductele in sapa.

          Scurgerea de la cada nu as duce-o tot in sifonul de pardoseala pentru ca este posibil sa nu faca fata (mai ales daca are garda mica), eventual dupa sifon, conectat printr-o ramificatie.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #6
            Postat în original de dorin2extended
            si nui periculos sa tragi atatea tzevi prin shapa dintre etaje? crestezi tot planseul .
            daca permite amplasarea, se poate sparge la baza peretelui

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de VYS
              Scurgerea de la cada nu as duce-o tot in sifonul de pardoseala pentru ca este posibil sa nu faca fata (mai ales daca are garda mica), eventual dupa sifon, conectat printr-o ramificatie.
              ....merge si asa , cu conditia sa existe un sifon sub cada si posibilitatea de a umbla la el ....
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • dorin2extended
                Incepator
                • 14.feb.2010
                • 31

                #8
                Pt ca eu sa trag conducta de 50 prin sapa...si sa pastrez si inclinatia necesara...chiar daca sap si in planseu putin...tot tre o sapa destul de groasa. isi are rostu o sapa atat de groasa? sau singuru ei rol e sa ingroape tevile? ca atunci as prefera sa gasesc alte solutii pt tevi.
                punct

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Postat în original de dorin2extended
                  Pt ca eu sa trag conducta de 50 prin sapa...si sa pastrez si inclinatia necesara...chiar daca sap si in planseu putin...tot tre o sapa destul de groasa. isi are rostu o sapa atat de groasa? sau singuru ei rol e sa ingroape tevile? ca atunci as prefera sa gasesc alte solutii pt tevi.
                  Montati tevile pe tavanul de la parter si le mascati cu un tavan fals din rigips verde.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • dorin2extended
                    Incepator
                    • 14.feb.2010
                    • 31

                    #10
                    varianta

                    gresesc cu ceva daca fac asa?
                    Fișiere Atașate
                    punct

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Da . Ce-ai pus in mijloc este gura de scurgere si aceea se pune unde in permanta ai scurgeri de apa . In cazul tau , se va usca apa din ea si rezulatul va fi ca-ti va mirosi in baie . Daca pui acolo ceva ,pui un sifon si treci lavoarul prin el pt a asigura garda ... .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • dorin2extended
                        Incepator
                        • 14.feb.2010
                        • 31

                        #12
                        conducta principala in spatele wcului

                        pt ca eu sa pun conducta principala in spatele wcului si sa nu trag wcul in fatza pt ca si asa e locul cam mic.colutia ar fi sa trag conducta prin perete.sa ocolesc fundatia si sa o trec prin centuri si planseu.dar mi-e cam frica.o sa vb cu constructorii sa vad ce zic ei.voi forumistilor ce ziceti?
                        Fișiere Atașate
                        punct

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Re: conducta principala in spatele wcului

                          Postat în original de dorin2extended
                          pt ca eu sa pun conducta principala in spatele wcului si sa nu trag wcul in fatza pt ca si asa e locul cam mic.colutia ar fi sa trag conducta prin perete.sa ocolesc fundatia si sa o trec prin centuri si planseu.dar mi-e cam frica.o sa vb cu constructorii sa vad ce zic ei.voi forumistilor ce ziceti?
                          Nici sa nu te gindesti . Nu se poate sa treci cu canalizarea nici prin centuri , nici prin zid ... Indiferent cit este de mic spatiul canalizarea va trece prin placa , pe linga zid . Daca nu ai loc sa o montezi in spatele vasului wc o montezi in laterala vasului . Este singura solutie corecta .
                          Fișiere Atașate
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Re: conducta principala in spatele wcului

                            Postat în original de dorin2extended
                            pt ca eu sa pun conducta principala in spatele wcului si sa nu trag wcul in fatza pt ca si asa e locul cam mic.colutia ar fi sa trag conducta prin perete.sa ocolesc fundatia si sa o trec prin centuri si planseu.dar mi-e cam frica.o sa vb cu constructorii sa vad ce zic ei.voi forumistilor ce ziceti?
                            Prin planseu poti sa treci conductele doar daca ai lasat loc pentru conducte. Prin centura e ceva mai complicat deoarece trebuia sa armezi suplimentar centura in zona conductei.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              #15
                              Re: conducta principala in spatele wcului

                              Postat în original de dorin2extended
                              pt ca eu sa pun conducta principala in spatele wcului si sa nu trag wcul in fatza pt ca si asa e locul cam mic.colutia ar fi sa trag conducta prin perete.sa ocolesc fundatia si sa o trec prin centuri si planseu.dar mi-e cam frica.o sa vb cu constructorii sa vad ce zic ei.voi forumistilor ce ziceti?
                              pozitionata pe exterior si mascata cu zidarie nu da bine?

                              Comentariu

                              Procesare...